БСП праща сигнал в ЕК заради концесията на летище София
Социалистите настояват Борисов да спре процедурата, докато Брюксел се произнесе има ли нарушение
Сигнал до Европейската комисия във връзка с концесията на летище София изпращат от БСП. В писмото до Брюксел социалистите алармират, че процедурата е в разрез с европейското право. Аргументите на левицата са разписани в общо 28 страници. Първото и най-основно нарушение, според експертите на БСП, е предоставянето на държавна помощ за концесионера. Тази помощ, в разрез с европейското право, дава предимство на бъдещия концесионер, защото в радиус от 100 км около летището няма друг акционер или фирма, или държавно предприятие, което да има право да изгражда летище. Това дава предимство на евентуалния концесионер в рамките на 35 години плюс още 18 година, ако концесията бъде продължена, коментира зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски. По думите му така София трябва да остане с едно единствено летище, без оглед на нуждите си за в бъдеще. Според него предоставена държавна помощ е и отчуждаването на терени, които не са в обхвата на концесията, да се приспадат като капиталови разходи на бъдещия концесионер. Третият аргумент е, че ако държавата направи квалифицирана законодателна промяна, която засяга бъдещия концесионер, ще му бъде признавана отново като капиталови разходи. Това е отново предимство пред другите конкуренти и летищни оператори, смята Свиленски.
Той обясни още, че докато социалистите чакат отговор от Брюксел, ще настояват премиерът Бойко Борисов да прекрати процедурата по отдаване на концесия.
ГЕРБ е най-антиевропейското правителството, коментира от своя страна говорителят на ПГ на левицата Елена Йончева. Тя коментира и отпуснатите 1,35 млрд. лева на строителни компании без обществена поръчка.
Припомняме, че вчера Йончева и още няколко депутати от БСП внесоха в АПИ искане да им се предостави договора между агенцията и дружеството "Автомагистрали" за строителството на АМ "Хемус".
Лицето, което стои зад Гинка Върбакова и това, което стои зад "Автомагистрали", едно и също ли е?, попита Йончева. Според нея поръчката за АМ "Хемус" е схемата за голямото ужилване на българския данъкоплатец.