20 Февруари 2026петък12:29 ч.

БСП пита колко училища ще се закрият след отпадането на VIII кл.

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 161

Колко и кои училища в страната са застрашени от закриване заради намаляване на броя на учениците след отпадането на осмия клас в основното образование, пита депутатът от "БСП за България" Ирена Анастасова министъра на образованието Красимир Вълчев. Тя припомня, че в новия училищен закон основно образование се приключва след седми клас. Това се отразява най-вече на училищата в малките населени места, които са застрашени от закриване заради намалелия брой ученици и свързания с това недостиг на финансови средства.
Ирена Анастасова очаква отговори от Вълчев на още три въпроса. Първият е свързан с писмо от главния секретар на МОН Албена Михайлова, изпратено до всички училища и детски градини. То засяга събиране на информация за образователното ниво и трудовата заетост на родителите на децата от детските градини и на учениците от специализираните и неспециализираните училища. Депутатът настоява да разбере какво налага попълването на исканата информация и кое гарантира достоверността й. Анастасова заедно с народните представители от "БСП за България" Донка Симеонова и Веска Минчева поставя и въпроса за резултатите от действието на Наредбата за приобщаващото образование. В четвъртия си въпрос към министъра на образованието депутатът от левицата настоява да получи информация за основните изводи от извършената "Оценка на системата от помощни училища с оглед на необходимостта от оптимизацията й".
 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ