09 Май 2025петък11:35 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

БСП остро към сглобката: Опропастявате държавата – заради вашите решения горивото ще надхвърли 4 лева

автор:Дума

visibility 871

„Оттеглете този срамен закон! Той удря българският национален интерес. С него вие наказвате българската икономика и граждани“. Това заявиха в изказванията си от парламентарната трибуна днес народните представители от „БСП за България“ при обсъждането на промените в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.

„С този проектозакон наказвате инвеститор с регистрирана и работеща у нас българска фирма. Предложеното от вас ще доведе до значително увеличаване на производствените разходи, а с това и на увеличаване на цените за българските граждани“, заяви народният представител от БСП проф. Румен Гечев.

Той реагира остро срещу допълнителната такса от 20 лв за мегаватчас и посочи: „Вие не наказвате Русия, която е износител на природен газ, а наказвате  българските потребители, защото тези допълнителни 20 лв. на мегаватчас отиват към производствените разходи на българската фирма „Нефтохим“, а оттам и към бензин колонките. И докато, примерно, посолството си внася от Русия уран за 1.5 млрд. за 1 година и няма наказания, в България руският газ ще влиза с наказателни цени“, посочи проф. Гечев.

Социалистът призова за промени, които да доведат до оптимизиране работата на рафинерията, а не за отваряне на врата за рекет върху „Нефтохим“.

 „В последните 30 години неолибералните талибани ни обясняват как пазарът трябва да бъде водещ във взаимоотношенията и как, когато пазарът определя цената, тя е най-ниска и най-справедлива. И точно тези хора да вкарват сега това ограничение – е гьонсуратлък, толкова е недопустимо“, реагира народният  представител от „БСП за България“ Христо Проданов.

Социалистът беше категоричен, че с това решение на управляващите цената няма да е нито ниска, нито справедлива и че допълнителната такса ще се плаща от българския народ. „Но, за съжаление, водещото в интереса на сглобката не е националният интерес и интересът на българските граждани, а интересът на украинската страна и посолството, което крепи сглобката“, посочи Христо Проданов и добави: „Надявам се българските граждани виждат това чуждопоклоничество, действията на това раболепно правителство и в предстоящите избори ще го накажат подобаващо, защото то не защитава техните интереси“.

„След вчерашния срам - днес продължавате“, заяви народният представител от „БСП за България“ Борислав Гуцанов и се обърна към управляващите: „Чии интереси защитавате като предлагате такъв законопроект – на българския народ или интересите на чужди държави, съчетани с вашите лични интереси?“

Той цитира справка, според която едноличното спиране от Кирил Петков и Асен Василев на плащанията към „Газпром“ е довело до месец април тази година натоварване на фирмата с 1.4 млрд. лв. „Но тези 1.4 млрд. лв. за една година са платени от всеки един от нас, от българската икономика“, подчерта социалистът.

Гуцанов бе категоричен, че с решенията си управляващите от некоалицията са нанесли удар върху атомните ни централи, върху ТЕЦ-овете. „Сега с този лобистки закон отваряте възможност за контрабанда на суров петрол. Правите го, за да облагодетелствате ваши фирми. И всичко това – за сметка на българската икономика и българските граждани“, реагира социалистът.

Гуцанов се обърна към управляващите: „Наясно ли сте, че плащаме най-скъпата газ, която беше достигнала до 9 пъти по-скъпа, отколкото в съседна Турция, 4 пъти по-скъпа, отколкото в Гърция. Това, което внасяме е руска газ, която обаче минава през посредници и комисионни“, подчерта Гуцанов.

Христо Проданов подкрепи, данните изнесени от Гуцанов и посочи, че 80% от природния газ, с който работи Австрия, е руски газ. „Разликата между Австрия и България е, че там правителството защитава австрийските интереси и интересите на австрийските граждани, и не се огъва като под диктовката на чужди посолства, за разлика от нашето“, подчерта Проданов.

В репликата си към Ивайло Мирчев и Христо Иванов от ДБ, Борислав Гуцанов попита: „Като говорим за „Росенец“ – освен десанта, който направихте, наясно ли сте, че цялата инфраструктура не е държавна. Е, как ще стане това, което предлагате? Или отново да има рекет? Това искате“.

„Опропастявате държавата – дано по-бързо да си тръгнете. С тези ваши действия цената ще надхвърли 4 лева в следващите няколко седмици“, заключи Гуцанов.

Мецола заплаши със съд Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 82

Тръмп преименува и Персийския залив

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 82

Един път завинаги

автор:Александър Симов

visibility 49

/ брой: 82

Като част от народа

автор:Нешка Робева

visibility 53

/ брой: 82

Победата, която донесе Свободата

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ