БСП организира жива верига пред паметника на Альоша
Историята не бива да се подменя, заяви водачът на листата на социалистите в Пловдив Иван Петков
/ брой: 57
БСП организира жива верига пред паметника на Альоша и Поход на мира в защита на истинската българска история и паметниците на България. Шествието ще се проведе в Пловдив в неделя, 26 март, от 16 ч.
Походът ще тръгне от паметника на Васил Левски в подножието на Бунарджика и ще продължи до върха, където е паметникът на Альоша.
"Историята не бива да бъде подменяна. Включете се в Похода на мира, организиран от БСП, за да запазим историята и паметта за нея жива", призова водачът на листата на социалистите в Пловдив Иван Петков.
Припомняме, че неколкократно са предприемани опити за премахване на пловдивския Альоша, но до момента са безуспешни. Кампания за събарянето му поде Спас Гърневски през 1996 г., докато беше кмет и лидер на СДС, а после - депутат от ГЕРБ. Петиция за премахването на монумента от Бунарджика се появи и през 2019 г. Тогава групичка от нарекли себе си интелектуалци направи подписка с официално искане паметникът да бъде премахнат. Съдът обаче разпореди, че обелискът е държавен и общината не може да се разпорежда с него.
Монументът на Съветската армия в Пловдив е най-известният в България паметник, наричан ласкаво от пловдивчани "Альоша". Височината му е около 15 м, а на самата фигура, изработена от гранит - 10,5 м. Изобразява съветски войник, държащ картечен пистолет "Шпагин" с цевта надолу. На постамента има петолъчка и надпис: "Слава на непобедимата Съветска армия освободителка".
Обелискът е построен през 1954 г. Негови автори са архитектите Борис Марков, Петър Цветанов, Асен Марангозов и скулпторите Васил Радославов, Любомир Далчев, Тодор Босилков и Александър Занков. Издигнат е на едно от тепетата на Пловдив - Бунарджика, наричано още Хълм на освободителите.
За прототип на Альоша е послужил Алексей Иванович Скурлатов, жител на Република Алтай, свързочник по време на Втората световна война. През 1944 г., докато Скурлатов работил по възстановяване на телефонната линия София-Пловдив, е направена снимка, използвана по-късно от скулпторите за изработване на фигурата на войника.