23 Февруари 2026понеделник16:51 ч.

БСП иска имената на министрите, за да ги обсъди на Пленума

автор:Дума

visibility 707

Приоритетите на правителството трябва да са разписани под някаква форма и да се следват безусловно. За да е отговорно и открито управлението, трябва да има такъв документ. Това коментира пред БНР Христо Проданов, заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ по повод правителството и управлението, което ще предложат от ИТН.

На въпрос кога трябва да бъдат обявени министрите, Христо Проданов отговори, че ръководството на ИТН е запознато с процедурата в БСП по одобрение на правителството, а именно, че Националният съвет на партията трябва да бъде запознат със състава на кабинета преди да вземе окончателното решение. „Необходимо е, ако ИТН искат нашата подкрепа, да се съобразят с това“, добави Проданов.

„Важното е да има един откровен разговор и да няма задкулисие по начина, по който се избира правителството. БСП ще се държи отговорно и по този въпрос. Дали Борисов ще разпореди на своите депутати да излязат от зала или не, нас не ни интересува. Ние сме с открити лица и така ще продължим до края“, каза още народният представител от левицата.

„В свое интервю Пламен Николов каза нещо притеснително за договора с Република Северна Македония. Затова искаме среща между него и нашата парламентарна група, да уточним този и други въпроси, за да можем наистина да следваме това, което сме си обещали“, посочи още социалистът.

"Пламен Николов е комуникативен и диалогичен човек с добри идеи. Това са първите ми впечатления от него при първата ни среща. Мажоритарният вот е темата, по която БСП се разминава с ИТН", коментира още Проданов.

Той напомни, че левицата иска смяна на модела и връщане към устоите на Конституцията, според която България е парламентарна република, "там се вземат законодателните решения, там се контролира изпълнителната власт": 

"Не съм съгласен, че министър-председателят трябва да е независим, той трябва да е зависим от тези, които са го избрали в парламента, и от тези, които го подкрепят политически. Корумпираното управление на ГЕРБ трябва да се изчисти, за да може да се започне наново, не можеш върху пясъци да строиш небостъргачи. Трябва здрава основа, върху която да се изгражда българската държавност, която беше разрушена през последните 12 години по време на управлението на Бойко Борисов". 

Христо Проданов подчерта, че под някаква форма трябва да има писмено споразумение между различните партии или двустранни споразумения между мандатоносителите. 

"По-лесно е така да се работи и е отговорно пред българските граждани. За отговорно и открито управление е важно да има нещо разписано". 

БСП избра ново Изпълнително бюро

автор:Юлия Кулинска

visibility 481

/ брой: 36

ЦИК призова Цицелков да напусне и Обществения й съвет

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 36

БСП винаги е била и ще продължи да е гласът на хората на труда

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 36

Отмениха забраната за технически преглед при неплатени глоби

автор:Дума

visibility 524

/ брой: 36

Половината европейци не могат или не желаят да си купят жилище

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 36

Само три банки нямат такса за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 36

Енергийният министър не изключва софтуерен проблем в електромерите

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 36

Хиляди домакинства са без ток в Румъния

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 36

И Берлин планира мерки за социалните мрежи

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 36

Намалява броят на мигрантите в Австрия

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 36

Лекарите в Гърция плашат с протести

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 36

Опасна милитаризация

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 36

Кристин Лагард се готви да се оттегли предсрочно от ЕЦБ

visibility 416

/ брой: 36

Не манипулацията, а съмнението убива демокрацията

visibility 598

/ брой: 36

Една сутрин в Китай, една година във Франция

visibility 347

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ