19 Юли 2025събота03:36 ч.

БСП и КНСБ искат промени в данъчната система

Двете организации се борят за целенасочена политика за повишаване на доходите

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 685

Необходимостта от промени в данъчните закони е една от допирните точки между КНСБ и БСП, стана ясно след среща между представители на ръководствата на синдиката и партията. Двете организации ще продължат разговорите по темата, но е ясно, че всяка от тях очаква промяна, особено предвид заявките им по темата досега. Друга тема, която обедини участниците в срещата, е необходимостта от провеждане на целенасочена политика за повишаване на доходите.
"Борбата с неравенствата, бедността и демографската катастрофа е абсолютен приоритет за нас. В следващия парламент ще внесем конкретни предложения в подкрепа на младите семейства, децата и пенсионерите", посочи председателят на БСП Корнелия Нинова. Тя и съпартийците ѝ Георги Свиленски, Крум Зарков и Христо Проданов припомниха идеите на БСП за необлагаем минимум от 500 лв. за всяко дете на работещи родители, помощ за раждане в размер на 6500 лв. на дете на родители, които са работили и са си внасяли осигуровките последните 2 години, безплатни детски градини и ясли, безплатни лекарства за деца до 14 години. "За възрастните хора отново ще се борим за преизчисляване на пенсиите и за намаляване ставката на ДДС на лекарствата на 9%. Предвиждаме мерки за повишаване на заплатите, така че да няма работещи бедни", подчерта Нинова.
Председателят на КНСБ Пламен Димитров посочи важността на обсъжданата Директива за адекватни минимални работни заплати. Тя предвижда насърчаване на колективното трудово договаряне, което е ключът към премахване на неравенствата. Доходите трябва да са продукт на колективното договаряне, категоричен бе той.
Ден по-рано представители на БСП и Нинова се срещнаха и с работодателските организации у нас, където социалистите отново подчертаха важността на справедливите доходи. По-късно от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) изтъкнаха в позиция, че Коалиция "БСП за България" е припознала 42 от 46 техни приоритети. Сред тях са намаляване на административната тежест за бизнеса, експресно въвеждане на електронно управление, трайно и непротиворечащо си законодателство, обвързване на образованието с икономиката, посочват от АОБР. Работодателските организации обаче искат запазването на съществуващия данъчен модел, намаляването на регулаторната тежест върху бизнеса, реформите в сектор "Енергетика", включително либерализиране и интегриране на пазара с европейския, въвеждане на механизъм за капацитети и прекратяване на договорите с т.нар. "американски централи", премахване на административното определяне на минималната работна заплата, както и подобряване на политиките за човешки ресурси, вкл. продължаване на реформите в образованието и подобряване на регулациите за привличане на квалифициране работници от трети страни.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ