04 Юли 2025петък01:41 ч.

БСП готова пак да атакува Изборния кодекс пред КС

Левицата предупреди, че ако до юни не се решат проблемите с него, резултатите от вота щели да бъдат поставени под въпрос

/ брой: 106

автор:Александър Симов

visibility 818

БСП ще атакува Изборния кодекс пред Конституционния съд отново, ако ГЕРБ не отмени изискването за 10-месечна уседналост. Това предупреди вчера депутатът от левицата Михаил Миков.
След заседание на Изпълнителното бюро на социалистите Миков алармира още, че ако до средата на юни проблемите с Изборния кодекс не бъдат изчистени, демократичността на изборите и резултатите от тях ще бъдат поставени под сериозен въпрос. Опитите на мнозинството да неглижират решението на Конституционния съд не могат да прикрият практиката на постоянно приемане на закони, които са в противоречие с основния закон, коментира Миков.
Това законодателство е особено опасно, когато става въпрос за изборите, които гарантират демокрацията в страната, допълни още левият депутат. Той обяви, че БСП ще настоява да отпадне уседналостта и при пасивното избирателно право. Миков добави, че предстои посещение на делегация на Венецианската комисия, и социалистите имат намерение да я запознаят с обстановката, в която се подготвят изборите.
От БСП препоръчаха на правителството и сериозно да засили политическите действия за осигуряване на пълноправно членство на страната в Шенген. В доклада на Европол от 2009 година България се споменава само 19 пъти, а в този от 2011 г. България е спомената 23 пъти, изчисли бившият вътрешен министър. Според него особено е неприятен фактът, че сега България седем пъти е спомената в контекста на организираната престъпност и Шенген.
"Освен България и Румъния, в този доклад три пъти е спомената нигерийската организирана престъпност. Така че нека управляващите да не бързат да се радват, че страната ни е попаднала в такъв документ", препоръча още Миков.
От "Позитано" 20 остро разкритикуваха и подготвяната от правителството приватизация. Лявата депутатка Корнелия Нинова я определи като "пладнешки обир на държавни активи". Ние сме категорично против приватизация по време на криза, отбеляза тя и уточни, че в списъка за продажба са "Арсенал", "Терем", "Техноекспортстрой", "Булгартабак холдинг" и остатъчните пакети от електроразпределителните дружества. От всичко това се планира да бъдат взети само 240 милиона лева, обобщи Нинова. "Целта на приватизацията не е предприятията да станат по-конкурентноспособни. Целта на правителството е само да си напълни бюджета", каза още лявата депутатка. Според нея приватизацията се извършва и в грубо нарушение на закона.

 







 

Теменужка Петкова: Събрали сме с 3,26 млрд. лв. в повече

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 120

НАП и АПИ питат хората доволни ли са от тях

автор:Дума

visibility 1924

/ брой: 120

Изпреварваме Гърция и Испания по чистота на водите

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 120

Белгия възражда минната индустрия

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 120

Гърция въведе такса "Остров" за туристите

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 120

Жега в Европа, студ в Латинска Америка

автор:Дума

visibility 1429

/ брой: 120

Лъжица катран по бялата престилка

автор:Аида Паникян

visibility 1466

/ брой: 120

Тъмни облаци надвисват над бюджета

visibility 1677

/ брой: 120

Първи дом за младите - мисия невъзможна

автор:Дума

visibility 1537

/ брой: 120

Странна работа

автор:Таня Джаджева

visibility 1804

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ