БСП дава на прокурор социалния министър
Имот, продаван по обява за 168 000 евро, впоследствие е купен от държавата за 529 600 лева, разкри депутатът Георги Гьоков
/ брой: 18
Народните представители от БСП сигнализираха прокуратурата за неправомерно изразходване на европейски средства от социалния министър Лазар Лазаров. Действията му са свързани с реализиране на инвестиции и изразходване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост на България в частта "Социално включване". Сигналът е внесен в прокуратурата на 25 януари и съдържа факти за потенциално незаконосъобразно и неправомерно разходване на публичен ресурс - в случая на европейски средства.
"Политиката на БСП категорично включва безпощадна и безкомпромисна борба с корупцията. Това ни накара, веднага щом разбрахме за потенциални неправомерни действия, които навяват за измама и корупция, да информираме прокуратурата", заяви народният представител от "БСП за България" Георги Гьоков на брифинг в парламента. Той бе категоричен, че всеки гражданин, който е разбрал или е станал свидетел за извършване на измама, престъпление, нередност, дори и да не е пострадал, е длъжен да подаде сигнал.
Конкретният сигнал е нередности, свързани с компонент, който цели насърчаване на социалното включване на уязвимите групи и повишаване на качеството и разширяване на предоставяните социални услуги. За постигане на целта е приет проектът "Развитие на социалната икономика" на обща стойност от близо 27 милиона. Гьоков разкри, че за развитието на регионалния подход на социалната политика се създават регионални центрове, а след тях се върви към обследване и идентифициране на проблемите, заинтересованите страни и социалната среда. В това подробно описание обаче не фигурира задължение МТСП да закупува имотите, в които ще разположи фокус-точките. "Това не е необходимо, ако министерството или държавата разполагат с помещения тяхна собственост или могат да уговорят ползването на такива с местната власт", каза той. В противовес с всичко това 2 170 300 лева от средствата за проекта са дадени за закупуване на имоти в Пловдив, Бургас и Габрово с решение на служебното правителство на 15 декември м.г. Затова от БСП питат какво налага закупуването на помещения, при условие че има подходящи и свободни помещения държавна собственост в голяма част от градовете на България. Депутатите предполагат, че при държавните имоти няма комисиони.
Гьоков обърна внимание и на начина, по който държавата купува избраните от нея имоти - без методика, по която се определя реалната справедлива пазарна цена, без процедура, по която се оценяват и класират кандидатите, и без обявен орган, извършващ оценка на подадените оферти. Липсвал и образец на протокол за извършените действия и взети решения на решаващия орган.
Не е ясно и как са определени градовете, в които ще се изграждат регионалните центрове, както и как са определени печелившите оферти. Подалите оферти по обявата на МТСП дори не били уведомени за резултатите.
Народният представител даде и конкретен пример, който провокира съмнение за измама и корупция. Закупен имот в Габрово за 529 600 лева дълго време се е продавал от собственика чрез местна агенция за недвижими имоти за 168 000 евро. В деня на решението на Министерския съвет цената в сайта на агенцията е променена в съответствие с цената, определена в решението на правителството. Именно заради това левицата подава сигнал до главния прокурор.