БСП бойкотира избора на Фискалния съвет
Съставът възпроизвежда мнозинството в парламента, а трябва да бъде независим орган, изтъкват от левицата
/ брой: 273
Парламентът избра персоналния състав на петчленния Фискален съвет, БСП напусна пленарната зала, след като нейният кандидат не беше подкрепен от мнозинството.
За председател на съвета с мнозинство бе избран претендентът на ГЕРБ Борис Грозданов. Конкурентът му за поста - Любомир Дацов, издигнат от Димитър Танев от Реформаторския блок, не получи подкрепа. Така той остана член на Фискалния съвет.
Припомняме, че през 2012 г. Борис Грозданов като депутат от ГЕРБ и член на комисията по бюджет и финанси предложи след падането на тавана на пенсиите те да бъдат облагани с данък общ доход. При минимална пенсия от 145 лв. и ДОД 10%, предлаганото данъчното облагане щеше да „изяде“ 14,5 лв. от минималния доход на пенсионерите.
В новата структура място намери и ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси Григорий Вазов - номинация на Патриотичния фронт.
Кандидатът за член на БДЦ Дора Андреева, която беше зам.-министър на финансите между 1997 и 2001 г., също получи подкрепата на депутатите, както и предложеният от ДПС дългогодишен депутат на движението Юнал Тасим, който беше и зам.-министър на икономиката в кабинета "Орешарски".
БСП предлагаше за член на съвета живеещият във Великобритания икономист Димитър Иванов, който беше икономически съветник на президента Георги Първанов между 2002 и 2007 г., но кандидатурата му не беше одобрена от парламента.
След като претендентът на левицата не получи достатъчно одобрение, депутатите й напуснаха пленарната зала. Преди това Янаки Стоилов заяви от парламентарната трибуна, че Фискалният съвет възпроизвежда мнозинството в НС на ГЕРБ, РБ, ПФ и ДПС. Той припомни, че според закона за Фискалния съвет това трябва да е независим орган.
Идеята на Фискалния съвет е да следи изпълнението на бюджета да изготвя анализи и съвети към правителството, както и да създава предпоставки за повишаване на бюджетната прозрачност.
Останалите функции на институцията ще са да изготвя препоръки по макроикономическите прогнози на финансовото министерство и да следи да няма значителни отклонения спрямо отчетните данни. По този начин ще бъде създаден вид превантивен орган, който ще следи за спазването на европейските изисквания за фискална стабилност. Подобни съвети има в повечето страни в ЕС, в САЩ, Канада и т.н.
Петимата членове положиха клетва в пленарна зала пред депутатите да защитават интересите на държавата, мандатът им е за срок от 6 г.