10 Май 2024петък01:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Браншовици: Хлябът няма да поскъпва драстично

Купувачи и продавачи спорят за цената на зърното

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 61

Хлябът няма да поскъпва драстично. Това прогнозира пред БНР Радослав Христов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Той посочи, че пренасянето на европейските цени на зърното у нас става мигновено. "Зърното е борсова стока. България не е единствената държава, която изнася пшеница. Америка също изнася и там цената е 480 лв. на тон, във Франция също. Не смятам, че някой би си продал стоката на половината на пазарната цена. Миналата седмица беше пикът на цените на зърното. Българският пазар е чувствителен към борсовите цени и реагира моментално. През изминалата седмица средната цена беше 420-425 лв. на тон зърно, обясни Христов.
Брокери съобщиха, че на последната сесия на Пловдивската стокова борса разликата между котировките "търсене" и "предлагане" за пшеницата са достигнали близо 60 лв. Постъпилите предложения на продавачите на пшеница са били в ценовия диапазон 420-450 лв./т, а купувачите са отстоявали цени между 360 и 380 лв./т. Според търговците тази ценова ножица предполага наличието на хаос на този зърнен пазар.
Официалните данни сочат реколта от пшеница около 4 млн. тона и при вътрешно потребление около 2 млн. тона, в това число за брашно, фураж и за посев, остава ресурс от 2 млн. тона за износ, и то при добро качество, уточниха експертите.
Според тях този излишък предполага вътрешната цена да бъде по-ниска в сравнение от тази при износа, където със сигурност трябва да се сверява с цената на представителните борсови пазари. Потенциалните износители трябва обаче да се съобразяват с факта, че от международната цена те следва да приспаднат цената на транспорта и съответните мита. По-високата начална цена на пшеницата даде отражение и в покачването на котировките "продава" при брашната. Спрямо предходната седмица цената на тип "500" се повиши с 6,18 на сто, а при тип "700" и "1150" увеличението е с около 4,4%.
Според Радослав Христов е съвсем в реда на нещата да се променят и цените на брашното и хляба. "Ако цената закъснее, означава, че ще има големи загуби, или обратно - големи печалби. Наред с по-скъпата пшеница, като фактори за покачване цената на хляба производители посочват още сушата, покачените цени на горивата и тока.
Преди дни министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов коментира, че през септември-октомври ще има реално поскъпване на хляба. "Важното е да можем да следим това по цялата верига и да няма опити за спекулации или някой да се опитат на базата на обективни фактори да вдигнат цената неимоверно много, посочи министърът. Пред БНР вчера Найденов съобщи, че ведомството му е готово за консултативния съвет за зърното във вторник със своите разчети и анализи.


С 10 стотинки е по-скъп заводският хляб в Хасково от събота. Белият и типовият нарязан стават по 1 лев, а ненарязан - 95 стотинки. Изключение правят само специалните видове хляб. Шефът на местния хлебозавод Тодьо Тодев заяви, че причината за поскъпването са по-високите цени на горивата, тока и пшеницата. Той не изключва до края на годината да има още увеличение. Според браншовици това е реалната цена на хляба и дори можела да бъде повишена още малко.

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 599

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 542

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 488

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 562

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ