Божествен дар
/ брой: 272
Елина Труханова
Истинско чудо, няма как да бъде наречено това, което се случи в края на миналата седмица в руския град Кострома. По време на сутрешната литургия в катедралния Богоявленски-Анастасиевски събор Старозагорският митрополит Галактион предаде като дар частица от мощите на Свети великомъченик Теодор Стратилат. Това събитие се случи с благословията на двама патриарси - Негово Светейшество Московският и на цяла Русия патриарх Кирил и Негово Светейшество българският патриарх Максим. Мероприятието бе организирано по идеята и с помощта на българското Национално движение "Русофили" начело с неговия председател Николай Малинов.
- Това е знак на добра воля от наша страна, в навечерието на 400-годишнината на Дома Романови. На 8 юни 1613 г. Теодоровската икона на Божията майка се явила на Кострома и оттогава с тази икона са били короновани всичките царе Романови. Връщането на мощите на Кострома се обяснява с чувството на обич и благодарност, което изпитва българският народ към руснаците - разказа Николай Малинов в Деня на единството на 4 ноември по време на церемонията по награждаването му с орден "Пушкин". Председателят на "Русофили" получи наградата от президента Дмитрий Медведев.
Старозагорският митрополит Галактион предаде от ръце в ръце светинята на Костромския и Галичския архиепископ Алексий.
- Самият факт за това посещение свидетелства за доброто отношение между двете епархии - Старозагорската и Костромската - каза архиепископ Алексий. - Ние няма да се уморим да говорим, че отношенията ни трябва да укрепват, ние искаме да общуваме, ние се обичаме, ние имаме единни църкви и единна вяра. Ние искаме да служим на народа. Надяваме се, че в бъдеще ни очакват нови проекти и пътувания.
Великомъченик Теодор Стратилат е един от най-почитаните християнски светии. От векове той се смята за небесен покровител на Кострома. Мощите на великомъченик Теодор Стратилат в Кострома са били изгубени след революцията през 1917 г. В България мощите се появяват, след като българският хан Тервел в началото на VIII век защитава Византия от арабското нашествие: благодарният Константинопол заедно със земи и всевъзможни ценности дава в дар на българите и мощите на свети Теодор Стратилат. Вярно е, че след няколко века хранилището на светите мощи е било разграбено. Всичко, което е останало, се пази днес в българския град Шипка - в храма Рождество Христово, построено в памет на руските воини, загинали при освобождаването на България от турското иго в Руско-турската война 1877-1878 г.
Старозагорският митрополит Галактион и председателят на движение "Русофили" в България Николай Малинов смятат, че има особена символичност в това, че в Кострома е донесена частица от мощите именно от Шипка. Защото в боевете под Шипка е участвал и 19-и костромски полк.
- Струва ни се, че е съвсем естествено и правилно мощите на този великомъченик да са и в Кострома - смята митрополит Галактион. - За църковните хора да имат чудотворната Теодоровска икона и мощите на Теодор Стратилат е условие за духовна хармония. Надяваме се, че от 1 декември костромският владика Алексий ще пристина с ответна визита в нашата епархия и ние заедно с него ще отслужим заупокойна служба, за да успокоим потревожените мощи.
* Посещението е реализирано с финансовата подкрепа на Корпоративна търговска банка АД
Великомъченик Теодор Стратилат е живял в края на III-IV в. от нашата ера. За воинските си заслуги е бил назначен за военачалник - стратилат - на град Хераклея. Изпълняването на задълженията си обаче той съчетавал с проповядването на Евангелието сред езичниците. Веднъж римският император Ликиний заповядал на Теодор да извърши жертвоприношение за езическите богове, той обаче разбил всички сребърни и златни статуетки на идолите, а късчетата раздал на бедните. Заради това Ликиний подложил Теодор Стратилат на жестоки мъчения, след което заповядал да го разпънат на кръст. Сутринта обаче Теодор бил намерен в подножието на кръста напълно здрав и невредим. Тогава Ликиний заповядал да му отсекат главата, но народът се разбунтувал. Великомъченикът сам предотвратил вълненията, като доброволно склонил глава под меча на палача.