30 Март 2026понеделник23:03 ч.

"Боже мой" на НТ "Иван Вазов" ще се играе в Словения

/ брой: 38

автор:Дума

visibility 4170

Първата съвременна българска пиеса, която излиза на международна сцена в рамките на проекта DoSEL - Драматургия на малките европейски езици, ще бъде "Боже мой" от Теа Денолюбова. Спектакълът, поставен по нея от режисьора Стоян Радев, ще бъде представен по време на първото издание на DoSEL Showcase, което ще се проведе между 28 март и 2 април в град Кран, Словения. Събитието е част от международната програма на 55-ата Седмица на словенската драма, научи ДУМА от пиар екипа на Народния театър.
Международният театрален фестивал ще представи селекция от най-добрите постановки, създадени на малки европейски езици, и ще събере водещи театрални професионалисти, драматурзи и зрители от цяла Европа. Чрез платформата DoSEL българските творци имат възможност да бъдат все по-сериозна част от европейския културен диалог и да представят спектаклите си пред международна публика.
Моноспектакълът "Боже мой" с участието на Христо Мутафчиев, поставя на фокус въпроси за човешката същност, прошката и любовта.
Освен "Боже мой", публиката на фестивала в Словения ще види и постановките "The Traitor’s Niche" по Исмаил Кадаре, продукция на Националния театър на Косово, "Drago" на режисьора Шон Бухагиар от Театру Малта и Casa Calores на режисьора Пере Риера от Сала Бекет в Барселона. Спектаклите ще бъдат представени на оригиналните си езици - български, албански, малтийски и каталонски - с английски и словенски субтитри.
DoSEL е съфинансиран от програма "Творческа Европа" на Европейския съюз и целта му е да съхранява и популяризира драматургията на малките европейски езици, осигурявайки нейното място на международната сцена. Проектът предвижда преводи на драматургични текстове, провеждане на артистични резиденции, обучения и експериментални изследвания в областта на съвременната европейска драматургия.

Има опасност да загубим близо 600 млн. евро за общините

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 58

Нашенци се втурнаха на пазар в Северна Гърция

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 58

БНБ предупреждава за значително ускоряване на инфлацията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 58

Никой не одобрява мерките на кабинета заради скъпите горива

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 58

Скопие пренаписва учебниците си

автор:Дума

visibility 593

/ брой: 58

В Куба ще изучават руски език в училище

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 58

Крадци отмъкнаха 12 тона шоколад

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 58

Еднакво несигурни

visibility 606

/ брой: 58

Хранителна сигурност

автор:Боян Дуранкев

visibility 594

/ брой: 58

Необходима е спешна регулация на високите цени на горивата

автор:Дума

visibility 569

/ брой: 58

Изборът на нов ВСС е очевидна необходимост

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ