18 Май 2024събота14:56 ч.

Ботев Пд изпусна Левски на "Герена"

Атанас Илиев пак вкара 2 гола на "сините"

visibility 402

Отборите на Левски и Ботев (Пловдив) изиграха много интересен двубой за родните стандарти в дербито от 20-ия кръг на efbet Лига, което завърши 2:2 на стадион "Георги Аспарухов". "Канарчетата" определено трябва да съжаляват, че изпуснаха победата, след като създадоха множество положения. Таранът им Атанас Илиев отбеляза и двата гола за гостите, както и при победата с 2:1 в Пловдив през есента. Той първо даде аванс на Ботев в 13-ата минута, а след това възстанови равенството в 56-ата минута. Между тях нападателите Найджъл Робърта (32) и Мартин Петков (38) донесоха обрата за домакините с красиви попадения.

Пловдивчани пропуснаха няколко положения при 1:0 за тях, а при 2:2 бяха ощетени от рефера, който не отсъди дузпа за игра с ръка на най-слабия на терена в този мач Ребин Сулака, а веднъж и гредата спаси столичани. Отлично спасяване на Микулич и невероятен пропуск на Славчо Шоколаров в 92-ата минута попречиха на Ботев да постигне първи успех на "Герена" от 1997 година.
Най-лошите новини за "сините" са травмите на двамата леви защитници - Рерас и Патрик-Габриел Галчев, който е със съмнения за по-тежка контузия.
Двата тима имаха нужда от точки, дащото се намират в трудна ситуация. Те спретнаха открит футбол с голове и положения, които обаче дойдоха най-вече заради поредицата от комични грешки в защита на столичани. "Сините" останаха девети с 21 точки, а "канарчетата" вече са на 11-о място със 17 точки. Тимовете на Славиша Стоянович и Азрудин Валентич завършиха наравно в последните три мача. Столичани не успяха да вкарат, но и да допуснат гол срещу Етър и ЦСКА 1948, докато "жълто-черните" се спасиха с попадения в последните минути срещу Царско село (2:2) и Монтана (1:1).
Домакините, които през седмицата се класираха на четвъртфинал за Купата на България, бяха направили три промени в състава. Симеон Славчев, Здравко Димитров и Патрик Габриел-Галчев се завърнаха сред 11-те, като смениха Тома Даске, Драган Михайлович и Рерас. Патрик-Габриел Галчев смени Фейрас Рерас минути преди мача, тъй като мароканецът се контузи на загрявката. Мартин Райнов беше капитан, а Илия Юруков отново бе плеймейкър.
Валентич бе направил две промени от загубения осминафинал за купата след продължения от ЦСКА 1948 през седмицата. Маркиньос и Атанас Илиев замениха Виктор Генев и Салиф Сисе.
Първата опасност бе за гостите, които пропуснаха в 13-ата минута. Изключително неориентирания в този мач Сулака остави Атанас Илиев да се координира добре след дълго подаване, но нападателят стреля в аут. Три минути по-късно иранският национал направи детинска грешка и остави Маркиньос да пробие, след което да подаде на Илиев, който със силен удар не остави шансове на Микулич. Това бе първо попадение във вратата на Левски през 2021 година в мач от първенство, а също така трети на Илиев през този сезон срещу столичани. Деветката на гостите беше близо и до втори гол в 20-ата минута. Отново невероятна грешка направи Сулака, който позволи на нападателя да излезе сам срещу вратаря, но ударът му мина встрани. В 25-ата минута по-добрата игра на Ботев доведе до ново положение пред вратата на Левски. Този път Микулич спаси удар на Равей.
При следващата атака Мартин Райнов се размина с изравняването. Той стреля добре с глава след центриране на Робърта, но топката мина на милиметри от десния стълб.
Нова грешка в отбраната на Левски позволи на Илиев да опита да се разпише пак в 28-ата минута, но този път Микулич излезе от наказателно поле и парира изстрела на Илиев.
В 32-ата минута Юруков подаде на Робърта, който бе оставен от Марио Младеновски да си поеме топката, да се обърне спокойно и без проблем да стреля от 12 м и да изравни. Нидерландецът, който имаше едва два гола през сезона, се разписва за четвърти път в рамките на няколко дни след като отбеляза хеттрик срещу Берое за купата.
Отново той бе главно действащо лице в 38-ата минута, когато отне топката в центъра на терена и изведе отлично Мартин Петков. Младият нападател пое топката и с бомбен шут матира Аргилашки за 2:1. Това е първото му попадение за сезона в първенството и общо пето от 40 мача със синята фланелка. 18-годишното крило се разписа за първи път на "Герена".
През втората част отборите продължиха да правят грешки в защита и положения имаше от самото начало. Ботев не се възползва добре, а след това Здравко Димитров и Галчев пропуснаха да увеличат преднината на Левски.
В 55-ата минута Галчев реши да запази топката на терена, след което не я изчисти добре и Левски не се организира в отбрана, а Ботев изравни. Рабей бе зад гърба на Галчев и центрира към Илиев, който се измъкна между Сулака и Монсалве и вкара за 2:2, като във втори пореден път се разписва два пъти във вратата на 26-кратните шампиони. Минута по-късно отново той бе близо и до хеттрик, но изстрелът му с глава бе спасен от Микулич. Робърта имаше възможност да върне преднината от фаул, но стреля слабо, а при следващата атака в 60-ата минута Найденов, Галчев и Сулака тотално се объркана и позволиха на Маркиньос да излезе сам срещу вратаря. Галчев обаче показа отлична скорост и със шпагат изби топката и спаси Левски. При падането обаче 19-годишният талант контузи лошо левия глезен и мигновено бе сменен, като стана вторият ляв бранител на Стоянович, който се контузи днес.
На негово място се появи Георги Александров, който веднага получи жълт картон за груб фаул срещу Илиев. Даске смени Славчев, Насиру Мохамед пък влезе на мястото на Юруков, но Ботев играеше по-добре и по-уверено търсеше победата.
В 75-ата минута пробив на Току можеше да донесе дузпа за "канарчетата". Неориентираният в този мач Сулака се хвърли на шпагат в краката му, а топката се удари в лявата му ръка. Крилото искаше 11-метров наказателен изстрел, но топката стигна до Илиев, който стреля мигновено, а Микулич с добър рефлекс спаси шута му. При изпълнението на корнер удар на Еспиноса се отби в гредата. Най-добрият играч на Левски Робърта в 80-ата минута пропусна да вкара трети гол.
Билал Бари и Стивън Петков също се появиха на терена, но гостите търсеха победа до последната минута и показаха повече свежест. Първият успех на Ботев в София от 1997 година беше на път да се осъществи, но невероятен пропуск направи Шоколаров в 92-ата минута. Така срещата завърши 2:2, но Ботев определено трябва да съжаляват, че не победиха при това с разлика.Наставникът на Левски Славиша Стоянович остана крайно разочарован от поведението на своя отбор в мача. "Не знам откъде да започна. С такива грешки в защита и такава безотговорност в халфовата линия... Не съм очаквал такава неориентираност от отбора. Имахме късмет, че не загубихме и тази точка, която взехме. Искам винаги да бъда обективен. Не може да играем толкова неотговорно. Трябва малко да се поуспокоя и да разгледам грешките. Двама-трима души губим топката, даваме им чисти топки, не правим нарушение. Не знам какво да кажа. Мога само да се извиня на хората. Не съм виждал толкова неориентиран отбор. Знаехме, че е възможно да играем с четирима в защита, защото имахме контузени играчи. Знаехме, че Ботев има качествени футболисти. Атанас Илиев имаше добър ден. Нямахме отговор на неговата игра. В петък на тренировка и Драган се контузи. Трима бекове се контузиха, което е малко вероятно, но все пак се случи. Сигурно това е довело до проблеми. Това е футболът и трябва да търсиш решение. Не можем да разчитаме само на головете на Робърта. Халфовете също трябва да поемат отговорност. Левски не може да е зависим само от един футболист", смята словенецът.