БОРКОР с остри критики за борбата с корупцията
Наблюдаваме подход "на парче", липса на управленска логика и последователност в стратегическите решения, обобщи Елеонора Николова
/ брой: 103
Липса на капацитет и координация на органите срещу корупцията, размити отговорности, недостатъчно независими, гласят част от заключенията в доклад, озаглавен "Анализ на органите по превенция и противодействие на корупцията в Република България". От Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, известен като БОРКОР, допълват, че у нас липсва институция с ясен ангажимент към разследване на корупцията по високите етажи. Документът е изготвен в началото на май и анализира стратегиите за борба с корупцията на всички нива в различните държави в ЕС. Установява се, че изградените у нас органи по превенция, противодействие и борба с корупцията не съответстват в пълна степен на международните стандарти.
Анализът на БОРКОР предупреждава изпълнителната и законодателната власт, че ако се създава нов антикорупционен орган, той трябва да бъде равно отдалечен от трите власти и да има висока степен на независимост като "своеобразен остров на интегритет и компетентност". Независимостта на такава антикорупционна структура трябва да се гарантира и с прозрачен избор на политически безпристрастен ръководител с безупречна професионална репутация, със солидно финансово и персонално обезпечаване, допълват от центъра.
Анализът констатира хаос в създаването на стратегии и органи за реализирането им. В рамките на месец са били приети два стратегически документа, уреждащи по различен и противоречив начин институционалната рамка за борба с корупцията. Правомощията на създадения нов Национален съвет по антикорупционни политики към МС почти изцяло се дублират с тези на ръководния орган на БОРКОР - Консултативен съвет. И двата органа са създадени за изпълнение на две поредни национални стратегии, едната от които е вече отменена, допълват от центъра.
"Наблюдаваме липса на всякаква управленска логика, подход "на парче" и липса на последователност в стратегическите решения и действията по тяхното изпълнение", обобщи изводите Елеонора Николова, и.д. директор на центъра БОРКОР. По думите й - проблемът в България е в липсата на системен подход и на предварителен анализ на въздействието на стратегическите документи, както и в честите промени в законодателните актове. Възприетият у нас подход "на парче" е и причината за неудовлетворителните резултати", коментира Николова.