02 Май 2024четвъртък17:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ханес Свобода:

"Борисовгейт" навреди на България

Левицата във вашата страна е постигнала добра комбинация от традиционни политици и експерти, категоричен е шефът на левите депутати в ЕП

/ брой: 102

автор:Павлета Давидова

visibility 57

Австриецът Ханес Свобода е председател на политическата група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент от 2012 година. Роден е на 10 ноември 1946 година в Бад Дойч-Алтенбург, Долна Австрия. Завършва право и икономика във Виенския университет, след което работи във Виенската трудова камара. От 1988 година е общински съветник във Виена, а от 1996 година - депутат в Европейския парламент.

Цитат:
Последните скандали в България са не само политически, те отклоняват вниманието от истински важните неща като работните места, доходите и др.


- Г-н Свобода, отговаря ли Партията на европейските социалисти на всички нужди, които имат жителите на ЕС в кризата, която все още е погълнала Европа?
- Все повече и повече се опитваме не само да критикуваме проблемните зони и политиките, които се прилагат, но да предлагаме реални алтернативи за излизане от кризата. Гражданите трябва да видят, че алтернативите са възможни, че варианти за действие винаги има. Най-лошото, но и най-лесното за един политик е да твърди, че няма алтернатива, но алтернатива винаги има. Въпросът е дали предлаганите варианти са по-добри или по-лоши.
Смятам, че трябва да дадем повече време на страните, които имат проблеми с дефицита си, да го намалят и да направят структурни реформи там, където е необходимо. Комбинацията между структурни реформи и даването на повече време на някои страни, насърчаването на инвестициите, всичко това е път към изход от кризата.
Необходимо е в икономиката да има и приток на пари. Всички знаем, че голяма част от финансите отиват някъде към Швейцария и други страни, но реално не се инвестират в страните членки. Смятам, че ако всички тези различни елементи се комбинират, може да се създаде алтернатива на политиката на ограничения и рестрикции, която се предлага на гражданите от консерваторите.
- Председателят на ПЕС е българин, Сергей Станишев, как оценявате дейността му на поста? Успява ли да се справи с отговорностите на лидерството над европейските социалисти?
- С него се познаваме от години. Имаме добри взаимоотношения още от времето преди да оглави ПЕС и сме се срещали много пъти. Смятам, че върши една много, много добра работа. Хубаво е, че европейските социалисти се ръководят от някой, който идва от нова страна членка. Задачата му определено не е лесна. Но всички ние в нашето политическо семейство работим заедно, като екип, за да предложим реални и работещи алтернативи за европейските жители. Ще продължим да го правим, особено предвид предстоящите избори за Европейския парламент, които предстоят догодина.
- Кои са основните неща, върху които трябва да се наблегне?
- Както казах, има два елемента. На първо място са икономическите и социални аспекти. Както вче казах, необходими са повече инвестиции, за да се създадат работни места, да се пребори безработицата. Левицата се гордее изключително много с постижението, което постигна по отношение на борбата с младежката безработица - младежката гаранция дава възможност на хората да получат последващо обучение и работа, да бъдат конкурентоспособни. След това може да се мисли за редуциране на дефицитите, за инвестиции...
Разбира се, всичко това е въпрос на самата демокрация и на необходимостта от промяна в политическата система. В България хората излязоха на улиците, защото им омръзна от част от съдържанието на политиката, от начините, по които тя се създава и провежда. Видяхме това и в Италия. Смятам, че е доста смело от страна на Станишев да се изправи и да обяви, че няма да се кандидатира за министър-председател на България, а ще остави тази възможност за друг.
- Канех се да попитам дали е мъдър подобен ход?
- Смятам, че това е добър ход, нещата винаги опират и до конкретната личност. Да погледнем реалността - България попадна в ситуация, в която хората излязоха по улиците. Смятам, че Българската социалистическа партия постъпи мъдро, като уважи настроенията, които се появиха срещу начина, по който се прави политиката тук. Това, разбира се, винаги е много амбициозно начинание.
Някои експерти наистина могат да бъдат много добри политици, защото не са толкова закостенели и привързани към стария начин, по който се е правела политиката до момента. В България има много хора като приятеля ми Ивайло Калфин, които са политици от интелектуален тип, идват от университетите и други сфери. Не съм сигурен как стоят нещата в дясното политическо пространство в България, но левицата е постигнала добра комбинация от обикновени, традиционни политици и хора, идващи основно от експертната страна. Смятам, че това е бъдещето на политиката.
- България е на прага на избори. По време на отминалите президентски и местни избори имаше множество сигнали за опити за манипулация на вота. Какъв отзвук получиха те в Европа?
- Разбира се, всички се надяваме, че това е било просто едно изключение. За съжаление напоследък до мен достигат сигнали, които говорят, че това са били само репетиции за подобни действия. Внася се напрежение, дават се пари на хора, от които се предполага, че трябва да изразят "благодарността" си към правителството, което уж им дава пари. Тези средства обаче не идват от управляващите, те са на гражданите и идват от данъците, които всеки плаща. Глупаво е да се вярва, че те идват от правителството.
Учуден съм, че подходът на внасяне на напрежение, на заплашване и материално "стимулиране" на гражданите, които по един или друг начин са ангажирани с ГЕРБ, все още е осезаем. Надявам се това да бъде сведено до минимум. За момента това прибавя на България не само лош имидж, но е лошо и за гражданите. Ако тези лоши практики се прибавят към останалите елементи, които са познати и публично обсъждани в България, се създава впечатление за държава, която не спазва европейските стандарти. Но това не важи за държавата - част от политическата класа не е в унисон с европейските стандарти и това се отразява на казуси като кандидатстването ви за Шенгенското пространство и поредното отлагане на приема на България. Наказват се гражданите, а не политиците, които са отговорни за това.
- През последните дни България се тресе от сериозен скандал, твърди се, че е имало незаконно подслушване на политици и бизнесмени. Как това ще се отрази на имиджа на страната, споменахте и Шенген?
- Няма как това да не се отрази. Попада и във фокуса на политици, които искат да покажат на популистки движения в родината си - вижте, ние защитаваме интересите на Австрия, Германия или който и да е, като не позволяваме на България да се присъедини към Шенген. Но България е покрила легалните условия за членство.
Този тип развития на Българиягейт, Уотъргейт, Борисовгейт, или както и да го наречете, допринасят за климата на недоверие. Започва се "О, те се подслушват, о, те не могат и не бива да влязат в Шенген" и тогава министърът на външните работи в някоя държава се изправя и отказва членство на България в Шенген. В този смисъл има връзка, не е легално коректна, но е факт, че съществува.
- Нарекохте скандала "Борисовгейт", вече се получи широк отзвук в Европа. Ще има ли дебат по темата в Европарламента?
- Темата вече бе дискутирана от лидерите на партии в нашата политическа група. Предложих да има дебат и в Комисията за граждански права, тя се занимава с подобна тематика. Това ще се случи на 7 май. Може би някои от отговорните лица, които ще бъдат поканени, ще дойдат преди комисията, за да се запознаят с доказателствата. Трябва първо да видим как ще действа съдебната власт в България. На европейско ниво в момента нещата опират до Комисията за граждански права.
- Ще дадете ли някакъв съвет на избирателите?
- Като социалист естествено ще посъветвам всички да гласуват за БСП!
Двата най-големи проблема, с които се сблъскваме не само в България, от една страна са в икономическата и социална сфера, а от друга - проблемите с демокрацията и демократичното развитие. Знам, че за много хора е по-важно да имат работа и добри доходи, отколкото да следят за спазването на демократичните устои и поведение, но между двете има връзка. Ако правителството е концентрирано върху видеозаснемане, шпионаж и подобни дейности, а не върху защитаването на интересите на обществото в социалната и икономическата сфера, имаме голям проблем.
Тези скандали са не само политически, те отклоняват вниманието от истински важните неща като работните места, доходите и др. И отклоняват от темата за представляването на гражданите ефективно и качествено в европейски аспект. В България не се чува почти нищо на европейско ниво освен развитието около скандали, а по този начин гражданите на страната не са представени добре на европейско ниво в икономически и др. аспекти. Може да видите последиците от това и в казуса с Шенген. Смятам, че избирателите трябва да имат това предвид - скандалът не опира само до това, че всички политици са подслушвани, това е специфичен елемент, който е тясно свързан с неуважението и липсата на представляване на обществения интерес за по-добро икономическо и социално развитие.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ