Борисов забравя, че прибра резерва на НЗОК
Здравно неосигурените "да бъдат тълкувани като длъжници на държавата", иска Стефан Константинов
/ брой: 283
"Държавата дотира чрез болниците тези, които не се осигуряват, нямат здравни осигуровки, сиреч тези, които плащат осигуровки, лекуват без пари онези, които не си плащат осигуровките. Тук искам да се помисли категорично и с укриването, когато се променя законът, и то трябва много бързо да стане, за осигуровките това да се регламентира. В противен случай дълговете непрекъснато ще набъбват и ще стане както в НОИ, всъщност чрез държавния бюджет се попълват всички дупки, където системите всъщност не работят". Това заявява премиерът в сряда при обсъждането на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения. Мнението му научаваме от стенограмата на последното заседание на МС. Борисов "забравя" обаче, че миналата година държавата "прибра" резерва на НЗОК от 1.4 млрд. лв. и здравната система сега се финансира основно от вноските на хората.
Става ясно още, че Борисов наредил на министъра на здравеопазването да се справи с дълговете на болниците, включително със санкции и смяна на директори. Той насърчава Стефан Константинов да направи реформи и го успокоява, че дали ще има сега една или две стачки, е без значение, за което ДУМА писа още в четвъртък.
Константинов обяснява пък, че няма да се ограничи само с персонални смени, а ще обединява звена и предлага НАП да си търси парите от хората без вноски, които се лекуват, включително като им иззема имуществото. За социалнослабите пък предлага държавата да покрива разходите. С намаляването на броя на болниците той смята, че лекарите ще работят само на едно място и ще получават по-високи заплати.
При обсъждането на измененията Борисов настоява, че парите, които държавата отпуска за здравеопазване, са много и иска санкции за хората, които не ги управляват добре.
"Константинов, предложете ми вариант, включително санкции, включително да се сменят началниците на тези болници, но това трябва да се случи. Не може да накупуват толкова апаратура и лекарства, и в същото време да задължат държавата след това да отиде да ги плаща след тях. Те питали ли са да го направят това Министерството на здравеопазването?", навиква Борисов. "Вдигнахме бюджета с 30 на сто и продължават да задлъжняват болниците. В здравеопазването отиват 3250 млн. лв., и продължава да не им стига", коментира той ядно.
Константинов успява да обясни, че във време на криза дълговете на всички болници са намалели с 40 000 000 през тази година, "което не значи, че определени болници и директори не си вършат работата, но аз бих отишъл и малко по-далече не само с персонална смяна на директори, а ни трябва обединяване на звена", казва министърът.
В сряда кабинетът прие, че НЗОК ще избира с кои болници да сключва договор, а няма да е задължена, както досега, да работи с всички лечебни заведения.
едно към едно
Грижовният министър Константинов
За неосигурените трябва два подхода: едните, които имат някакъв доход, а не са си го платили, драстично увеличаване на санкциите. Но след това НАП трябва да им ги събира тези неща, включително ако трябва да им продава имущество. Просто трябва да бъдат тълкувани като длъжници на държавата, а тези, които са социално слаби, вече да се намери някакъв начин да им се компенсира основният пакет, който им покрива касата. Това са предложенията. Вече сме имали разговори с бюджетната комисия за Закона за здравното осигуряване и конкретни предложения.