04 Май 2024събота16:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Стреснат от негативната реакция на хората

Борисов спря Менда Стоянова в лобизма й за застрахователите

Това е мнение на лидера, а не намеса в работата на НС, защити го Караянчева

/ брой: 214

автор:Дума

visibility 1747

Премиерът Бойко Борисов разпореди на парламентарната група на ГЕРБ да не гласува внесените промени в Кодекса за застраховането, отнасящи се за условията за определяне на обезщетения при застраховка "Гражданска отговорност". Поправките да не се приемат, докато не се проведе широк обществен дебат, е наредил лидерът на ГЕРБ, съобщиха вчера от партийния му пресцентър. 

Промените бяха внесени от председателя на бюджетната комисия и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова и предвиждат таван на обезщетенията при застраховка "Гражданска отговорност". На 25 октомври проектът за изменения на кодекса бе приет на първо четене в пленарна зала, а на 1 ноември между първо и второ четене Стоянова внесе в деловодството на парламента новите промени. Причината беше тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС) от юни тази година, което позволи сериозно да се разшири кръгът на увредените лица, които могат да търсят обезщетение заради емоционални болки и страдания при смърт на пътя на техен близък. Досега компенсации се полагаха само на съпруг, съпруга, деца или родители, като средното обезщетение е в размер на 95 хил. лв. Според решението на ВКС вече е възможно обезщетение да търсят и братя, сестри, баби, дядовци, внуци и всеки, доказал трайна емоционална връзка с починалия. Това наложи промяна в праговете за обезщетенията, за да се вкара изискването на съда.

Стоянова предложи таван от 20 хил. лв. да е обезщетението за съпруга или човека, с когото е съжителствал загиналият, за децата му, включително осиновените и за всеки родител или осиновител. По 15 хил. лв. да се полагат за всеки брат или сестра и по изключение - по 5 хил. лв. за човек, създал емоционални отношения със загиналия.

Комисията за финансов надзор и застрахователи предупредиха, че предлаганите обезщетения няма да могат да се покриват, ако цената на "Гражданска отговорност" не се повиши значително. Асоциацията на застрахователите изчисли, че между 800 млн. лв. и 1,3 млрд. лв. ще е "дупката" между приходите и разходите им, ако цената на застраховката "Гражданска отговорност" остане непроменена, а се въведат новите обезщетения. Според организацията застраховката "Гражданска отговорност" трябва да поскъпне тройно, за да може да се гарантират новите плащания при смърт на пътя.

Шефката на НС Цвета Караянчева защити Борисов, че заявеното от него не било намеса в работата на парламента. "Той има право да изказва мнение като партиен лидер. В никакъв случай това не е намеса, по-скоро напипване на всяка една тревога на хората", коментира тя. Караянчева  обяви, че общественото обсъждане на новите предложения ще започне в четвъртък в бюджетната комисия. 

 

Институт по пътна безопасност:
Заигравката с цената на човешкия живот е позорна

Искането да се фиксира в закон цената на човешкия живот противоречи на закона, на основни принципи в правото, на морала и на разбирането на обществото. Тази опасна игра, която играят застрахователите и Менда Стоянова за сметка на хората, загубили близки в катастрофи, е не само позорна, но и представлява подигравка с целия народ. Аргументът, че застрахователите работят на загуба, е опит да се заблуди обществото. Това се казва в становище на Института по пътна безопасност, разпространено вчера. 

Институтът цитира данни на НСИ, които показват, че застрахователите нямат загуби, а само прогнози за загуби. Оборотът им за 2017 г. възлиза на 2,363 млрд. лв., печалбата им от животозастраховане и в общо застраховане за миналата година е в размер на 54 млн. лв., в животозастраховането и в общото застраховане - по 27 млн. лв. Общата им печалба обаче бележи сериозен спад, като за 2016 г. тя е над 70 млн. лв.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ