11 Август 2025понеделник20:23 ч.

Снимка БТА

Общественици призоваха:

Стоп на геноцида в Газа

За ясна позиция на българската държава за конфликта настояха авторите на отворено писмо до институциите

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 8712

Български общественици, културни дейци и граждани отправиха отворено писмо до президента, премиера и външния министър с апел за „адекватна позиция на българската държава относно геноцида в Газа“. Документът беше представен в Националния пресклуб на БТА и с него се настоява за ясно и публично осъждане на масовите нарушения на международното хуманитарно право и за ангажимент България да защитава Конвенцията за предотвратяване на геноцид, по която е страна.
Доц. д-р Огнян Касабов определи позицията на България като „странна“ на фона на международното неприемане на действията на Израел. Според Диана Хусеин от инициативата, страната ни през последната година показва устойчива подкрепа към израелското правителство, което поставя въпроса за стратегическите мотиви зад тази позиция.
Виктор Лилов подчерта, че „мълчанието означава съпричастност към геноцид“ и настоя за смелост от институциите да признаят нарушаването на международното право от Израел, включително чрез обмисляне на търговски санкции в рамките на ЕС.
Найден Рашков от „Амнести интернешънъл България“ заяви, че действията на Израел покриват критериите за геноцид, доказани с доклади и сателитни снимки, като гладът е един от инструментите за натиск. Снежана Тодорова от СБЖ настоя за прекратяване на военните действия и постави въпроса защо не е преразгледано споразумението ЕС - Израел.
Бившият зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков припомни, че България призна Държавата Палестина още през 1988 г. и предупреди, че липсата на международно решение ще доведе до още по-радикализиран конфликт.
Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти - България призова Израел и Хамас да позволят достъп на чуждестранни медии до Ивицата Газа.
Отвореното писмо настоява за подкрепа на решенията на Международния съд, безпрепятствена хуманитарна помощ, активна дипломатическа инициатива за незабавно и устойчиво прекратяване на огъня и потвърждаване правото на палестинския народ на независима и демократична държава.
„България не може да остане безгласна. Необходими са решителност, смелост и достойно поведение, за да останем уважавана държава и за бъдещите поколения“, завършва апелът.

Червен код за пожари през тази седмица

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 147

Продължава борбата с огнената стихия

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 147

Бум на чревни инфекции по морето

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 147

Държавата на ръба на бензинова криза

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 147

65 лв. е средната сметка за парно в София

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 147

Рекордни добиви на пшеница

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 147

Гръцки търговци искат връщане на граничния контрол с България

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 147

Пожар край Атина взе човешки живот

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 147

Гърция проверява имоти на чужденци

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 147

60 на сто от немците не харесват Мерц

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 147

Накратко

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 147

Облаци над Аляска

автор:Юри Михалков

visibility 568

/ брой: 147

Просията като съвременна професия

автор:Таня Глухчева

visibility 573

/ брой: 147

Защо Тръмп и Путин се срещат в Аляска

автор:Дума

visibility 676

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ