17 Май 2024петък11:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борисов протака оставката с "нова Конституция"

Не може министър-председател, който превърна парламентарната република в автокрация, да предлага промени в основния закон, категоричен е президентът Радев

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 100

Вместо оставка на правителството, за която от 5 седмици насам настоява мнозинството българи, ГЕРБ пробутват промени в Конституцията чрез свикване на Велико народно събрание. Маневрата за оцеляване на кабинета стана ясна в петък от гневно обръщение на Бойко Борисов към нацията, в което той заклейми протестите и враговете си и обяви, че започва "рестарт на политическата система". Според премиера протестите са "платени", след което пак взе да изрежда управленски постижения, като включи и "овладяване на коронакризата".

ГЕРБ вече са готови с проекта за конституция и могат да го внесат в парламента до 2 септември, съобщи два дни по-късно правосъдният министър Данаил Кирилов. "Оттам нататък започват да текат конституционните срокове. Обсъждането на проекта трябва да е не по-рано от 2 месеца и не по-късно от 5 месеца от внасянето му. Ако е на 2 септември, най-ранният момент, в който може да се обсъди, е 2 ноември, а най-късният е 2 февруари", пресметна Кирилов.

В речта си Борисов се зарече да подаде оставка в деня, в който НС гласува свикване на избори за ВНС за новата Конституция. Популистки той обяви, че трябвало да се намали броя на депутатите от 240 на 120, ВСС да се раздели на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, да се намалят от 7 на 5 години мандатите на главния прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, да се позволи индивидуална конституционна жалба и да ореже правомощията на правосъдния министър. ГЕРБ искат 200 депутата във ВНС да бъдат избрани пропорционално и 200 мажоритарно (както е и досега).

Повечето анализатори сметнаха хода на Борисов като опит да се задържи максимално дълго на власт, защото по Конституция до избори за ВНС не се сформира служебно правителство, а промените могат да се приемат от обикновено Народно събрание.

"Разговор за Конституцията и за бъдещето на България е възможен само след исканите от обществото оставки и провеждането на честни предсрочни избори. Самият акт показва пренебрежение към Конституцията. Чл. 159 от основния закон е категоричен, че правото на инициатива за свикване на ВНС принадлежи на 160 народни представители и на президента, не на министър-председателя", заяви в обръщение към народа президентът Румен Радев. "Доверието в управляващото мнозинство е безвъзвратно загубено. Може ли партията-държава, която методично погазва разделението на властите да инициира промени в Конституцията? Моят отговор е не. Може ли партия, която вчера бойкотира парламентарния контрол, днес да предлага промени в Конституцията? Отговорът е не. Може ли власт, която нарушава закона, не въвежда машинното гласуване и отхвърли електронното дистанционно гласуване, да организира честни избори? Отговорът е не. Може ли власт, която задуши свободата на словото да предлага дебат за бъдещето на България? Отговорът е не. Може ли мафията да реформира съдебната система? Отговорът е не. Може ли министър- председател, който превърна парламентарната република в автокрация, да предлага промени в Конституцията? Отговорът е не", категоричен е държавният глава.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 949

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 925

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 1018

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 1006

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1064

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 947

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 1007

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ