29 Март 2024петък08:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Борисов ли ускори ваксинацията?

Или как внесоха хаос в процеса

/ брой: 38

автор:Аида Паникян

visibility 189

Може да се каже, че масовата ваксинация срещу КОВИД-19 започна. Заповедта на здравния министър за организацията на 318-те ваксинационни пункта е от 11 февруари. На 19 февруари премиерът се разпореди: "Искам по 10 000 минимум на ден да се ваксинират, за да може тези стотици милиони, които дадохме за ваксина, да не стоят по складове или да се бавим и да чакаме някой". Тази уговорка е важна, за да не би Бойко Борисов да си повярва, че той е ускорил процеса на ваксинация.

"Искането" Му почти се осъществи в почивните дни, но това по-скоро може би е случайно, защото за младите и работещи хора е добра възможност да се възползват от съботата и неделята. Само в неделя ваксинираните в страната бяха 10 998 души, а в понеделник - 11 709. Но 3278 от тях бяха в София, 928 - в Бургас, 745 - в София-област. В област Търговище обаче бяха ваксинирани само 13 души, във Видин - 53, в Монтана - 62.

Камерите проследиха и показаха "извиващите се опашки пред ваксинационните пунктове", но това беше в големите градове. На места причина за по-дългото чакане бе недостатъчният брой хора, за да бъде отворен цял флакон ваксина, в който има 5 до 10 дози. Организацията е важна заради трайността на ваксините. Но дали е добра и надеждна?

Не бяха малко и хората, които казаха: "Зае ми 10-15 минути", което е странно, защото в листовката на "АстраЗенека" например изрично пише, че се "препоръчва внимателно наблюдение в продължение на най-малко 15 минути след ваксинацията"! А времето преди убождането - мерене на кръвно, на температура? Ваксинирането не е конвейр, то е отговорност и на ваксиниращия се, и на ваксиниращия. Особено, когато доверието в този процес е толкова крехко.

Според "Алфа рисърч" близо 52% от хората не възнамеряват да се ваксинират, по-малко от 10% твърдят, че ще го направят възможно най-скоро. Според "Галъп" 48% не биха се ваксинирали и само 1% са получили ваксина. От "Алфа рисърч" правят уговорката, че 10% се равняват на около 500 хиляди души. Очевидно е, че както комуникационната, така и организационната стратегия на кампанията се нуждае от съществено подобрение. И нещо важно: близо 37% (тоест над милион и половина души) от анкетираните се колебаят и решението им ще зависи от хода на тази кампания.

До 8 февруари българските здравни власти, за разлика от тези в много други държави, се придържаха към едно далновидно и доста практично правило, като запазваха втора доза за всеки ваксиниран. Така процесът на ваксинация у нас, макар и муден, не спря, за разлика от други държави, където ваксините се изчерпаха, когато единият производител имаше производствени проблеми. Но вече решението на здравните власти е всички налични дози от ваксината на "АстраЗенека" да се поставят за "първа игла". Очевидно за "втората" - когато му дойде времето, защото периодът между първи и втори прием на тази ваксина е между 28 и 82 дни. Е, как да не заподозре човек намесата на политика? Защото, който днес е получил първа доза, втората ще получи през май. А през май не се знае в чии ръце ще бъде държавното кормило. Нито дали ще има ваксини. Или - след нас и потоп! 

Страната ни, като цивилизована, изработи и Национален ваксинационен план. От края на миналата седмица обаче той се оказва почти непотребен. Защо? Какво стана? Къде отиде трудът на хората, които го изработиха? Бил е направен, за да сме "като другите"? Бил е необходим, само докато бяха малко ваксините? Или просто е бил неизпълним, защото първоначално по-малко от половината медицински служители и около четвърт от заетите в образованието бяха заявили желание за ваксинация?

Раздвижването на властта дойде след констатациите, че страната ни за пореден път е на дъното. Междувременно дойдоха по-големи количества ваксини от "АстраЗенека". И - който иска, да заповяда! Който има лекарска препоръка (или личен избор) за РНК-ова ваксина, ще почака! 

В края на януари министър Костадин Ангелов увери, че страната има възможност на ден да бъдат ваксинирани от 50 хиляди до 100 хиляди души. Дали?

"Един общопрактикуващ лекар може да направи от 10 до 20 ваксини на ден", заяви няколко дни по-късно д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС и общопрактикуващ лекар. Но навярно това би станало в рамките на работното време на едно джипи и когато няма пациенти за други дейности - за преглед, например. Или да определи един или два от петте работни дни в седмицата само за ваксиниране, защото за ваксина трябва да отиват само здрави хора. Постижимо ли е, ако в пациентската му листа от 1500 души да приемем, че 1200 са възрастни, и да допуснем, че всички те искат да се ваксинират? Какво се случва в населени места, като Ахтопол, например, където няма общопрактикуващ лекар? Ще бъдат ли достатъчни обявените от премиера 25 мобилни екипа? А има ли достатъчно ваксини и ще стигнат ли до малките населени места? По колко души дневно могат да обслужат 318-те пункта в страната, ако вземем за база петте на "Пирогов", които от петък следобед до неделя вечерта са ваксинирали 1900 души? 

По думите на директора на "Пирогов" проф. Асен Балтов, сега фокусът е върху членовете на секционните избирателни комисии, тъй като е важно втората доза от ваксината да им се постави минимум 10 дни преди вота. Навярно това означава с голямата част от продуктите на "Пфайзер-БиоНТех" и на "Модерна", които изискват между 21 и 28 дни между двете игли, да бъдат ваксинирани именно тези хора. 

Към 22 февруари в страната трябва да са доставени 262 580 дози от трите разрешени в ЕС ваксини според съобщенията на МЗ за доставки. До тази дата според Националната информационна система общо са ваксинирани 131 063 души, 27 952 са и с втора доза. 

Събота и неделя в големите градове показаха, че всичко е възможно. Въпреки това процесът на ваксинация в България е сред най-слабите в ЕС. Защо?    

Доставки на ваксини по дати от различните производители:

ПБ - 25 740 - 22.02 

АЗ - 57 600 - 10.02

ПБ - 22 230 - 15.02

АЗ - 31 200 - 12.02

М -  6000  - 12.02 

АЗ - 28 800 - 7.02

ПБ - 17 550 - 1.02.

М -   3600 - 31.01

ПБ - 14 040 - 25.01 

ПБ - 18 720 - 18.01

М -   2400 - 13.01

ПБ -  25 000 - 4.01

ПБ -  9750 - 26.12

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ