24 Януари 2026събота17:15 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Борисов и Юнкер се хвалиха взаимно

пратеник на ДУМА в Брюксел

/ брой: 220

автор:Кристиела Симеонова

visibility 6140

Хвалебствия от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер към България и Бойко Борисов валяха като из ведро на пресконференцията в Брюксел, проведена след срещата на българското правителство с Колегиума на еврокомисарите. Министрите, водени от Борисов, представиха пред ЕК приоритетите на предстоящото българско председателство на ЕС.
Юнкер определи като изключително плодотворни дискусиите и подчерта "неимоверно добрата работа" на правителството. Той похвали Мария Габриел, която също участва в пресконференцията, и благодари на "добрия си и стар приятел Бойко", че я е предложил за еврокомисар. Европа е част от ДНК-то на България, отбеляза председателят на ЕК. Той добави, че страната ни се държи като основателка на съюза, но изтъкна, че сме красива държава с прекрасен народ.
На въпрос на български журналисти Юнкер отбеляза, че очакваният скоро Мониторингов доклад за България ще бъде много положителен. Той още веднъж подчерта позицията си за приемането на България и Румъния в Шенген. Що се отнася до еврозоната, по думите на Юнкер, изпълняваме критериите дори по-добре от страните, които вече са членки. Възхищаваме се на България, сподели той. Според Борисов по този въпрос трябва да се действа много дипломатично, тихо и внимателно, за да не се стреснат пазарите.
И Юнкер, и Борисов подчертаха прекрасния, както сам премиерът го определи, слоган на европредседателството ни "Съединението прави силата", който бил изключително подходящ за настоящата ситуация в глобалния свят. По думите на премиера на срещата с еврокомисарите били обсъдени основните приоритети като стабилност, сигурност, конкурентоспособност, дигитален пазар, киберсигрност и "всичко останало". Имаме рядък шанс Балканският полуостров да замести излизащата Великобритания, заяви Борисов във връзка с евроинтеграцията на Западните Балкани, поставена в центъра на председателството ни. На 17 май 2018 г. в София ще се проведе среща на върха на ЕС, плюс лидерите на страните от този регион. "Много просто, но можещо решение без риск за ЕС" предлага премиерът за евроинтеграцията на тези страни, а именно инвестициите в инфраструктурата и конкурентоспособността. Това няма да са пари на вятъра, за разлика от тези, пръснати за войната в Косово например", уверен е Борисов.
Над 260 мероприятия са планирани през шестте месеца на българското председателство, информира премиерът. По-късно ресорният министър Лиляна Павлова изтъкна, че дневният ред на председателството ни бил амбициозен.
Борисов сподели, че е попитал еврокомисарите защо се увеличават парите за отбрана, дали се готвим за война. Пожелал е да му кажат откъде идват заплахите. След като бе репликиран, че бърка НАТО и ЕС, премиерът посочи, че повечето страни членки на Евросъюза са и във военния алианс.
Премиерът не пропусна да отбележи хвалбите на останалите страни в ЕС, че България е пример за подражание по опазването на външните граници на съюза, както и за добросъседството с Турция. Борисов е категоричен, че от определените за България 1200 мигранти за релокация няма да приемем нито един в повече.



Борисов се похвали във фейсбук, че Юнкер пази в рамка негов чертеж на газовите пътища, който начертал през 2015 г. Част от енергийните връзки са завършени, а реализирането на газовия хъб  "Балкан" е все по-близо, твърди премиерът

 

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1395

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 1459

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1130

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2704

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2196

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1253

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ