19 Май 2024неделя15:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борислав Ангелов: Политическата картина е "затишие пред буря"

ПП вече търсят вратичка да оправдават бъдещите си неуспехи и го залагат още от сега, казва политологът

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 138

Интервю на Цоня Събчева,  радио "Фокус"


От ПП отчетоха първите три месеца работа на парламента с клипче от минута и 15 секунди. За своите значими успехи досега те не споменават нито приноса на преките си коалиционни партньори ДБ, нито тези от сглобката в общия кабинет "Денков-Габриел", нито хората на Пеевски и Карадайъ, с които всъщност направиха парламентарното мнозинство...

------------------------------------

- Предизвиква ли ПП партньорите си в управлението с това видео, с което напълно ги пренебрегва и си присвоява всичко свършено, г-н Ангелов?

- Да, естествено, прави го много предизвикателно, особено като се има предвид, че става въпрос за ГЕРБ и за ДПС. Миналата година искам да напомня, че те по същия начин си присвоиха успехите, които бяха в социалната политика на редовното правителство на Кирил Петков и които, както знаем, бяха направени благодарение на БСП и на Корнелия Нинова. Така че те не правят нещо ново, това вече е техен манталитет на поведение и на действие в политиката. Аз се учудвам и как ще реагират "Демократична България"... Имаме една групичка от 36-37 депутати, която смята, че какво се случва в страната, е благодарение на тях. А то не е точно така. Това, което се случва последните три месеца, става точно благодарение на Бойко Борисов и на ДПС с Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ.

- Любопитно е, че досега никой от коалиционните или некоалиционните партньори на "Продължаваме промяната" не е реагирал на този клип, все едно че го няма.

- О, аз очаквам реакция. И тя ще бъде съвсем скоро - най-късно някъде в началото на септември.  Те няма да го оставят това нещо така да продължава, особено от страна на ГЕРБ. Бойко Борисов, неговият манталитет и начин на действие не е такъв. Той е търпелив, но в един момент ще си каже своята дума: какво се случва и как се случват нещата и благодарение на кого се случват в страната. А то е ясно на всички, че те се случват благодарение на ГЕРБ и на ДПС. "Продължаваме промяната" предадоха своите избиратели и се коалираха с тези, срещу които се бореха, срещу модела, срещу който се бореха. Те са вече част от този модел.

- В клипчето прави впечатление, че правителството вече се презастрахова за бъдещи икономически финансови проблеми, като се оплаква от наследени бомби от служебната власт на президента Радев. Каква цялостна картина за политическата конюнктура можем да прочетем само във въпросната 1 минута и 15 секунди?

- Ами те виждат, че няма да имат големи успехи, че няма да осъществят приказките, които  говориха за някакъв небивал икономически растеж, за бързо влизане в Еврозоната и безпроблемно за "Шенген". Очевидно е, че те вече търсят вратичка, така да се каже, да си оправдават своите бъдещи неуспехи и го залагат още от сега. 

И то е съвсем нормално. Трябва да се отчете, че служебните правителства на Румен Радев не управляваха страната добре. Те се занимаваха с всичко друго, но не и с това, за което бяха избрани. Те трябваше да се занимават с текущи въпроси от една страна, и от друга страна - да съумяват да провеждат свободни и честни избори, а те това не го правеха. 

Още миналата година ОССЕ в свой доклад спомена, че служебното правителство на Румен Радев се намесва в изборите. Те сключиха дългосрочни договори. Такъв е договорът, който е за газа с турска компания "Боташ". Така че аз не виждам нещо много изненадващо. Но това също е част от манталитета и поведението на "Продължаваме промяната". Те преди така говореха и за какво наследство ще поемат от правителството на Бойко Борисов.

- Това, че приписват на собствените усилия приемането на бюджета и прекратяването на концесията на "Росенец", е донякъде обяснимо, но защо акцентират върху мерки, които досега не са проработили или има сериозни съмнения, че въобще ще проработят?

- Искам да напомня, че бюджетът беше приет благодарение на това, че Бойко Борисов се намеси в крайна сметка след проведен разговор. Очевидно ние бяхме изправени пред ситуация, при която редовният министър на финансите Асен Василев да си оттегли подкрепата за бюджета и на следващия ден се случи коренна промяна - Борисов нареди на своята парламентарна група да си промени позицията и да приеме бюджета и то в искания, за които настояваше точно финансовият министър. Така че аз не виждам тук чак такъв голям успех. 

Тук се показа по един безспорен начин, че правителството зависи от неговите партньори в парламента, това са именно ГЕРБ и ДПС. А това, че се акцентира върху мерки, които няма да се приемат, за мен не е нещо ново. Имам един единствен въпрос: какво се случи с т.нар. завод за електрически  автомобили, който много шумно се рекламираше от Кирил Петков когато беше служебен министър на икономиката през 2021 година?

- Нищо.

- Някой да задава този въпрос? Ами да, няма го. Спомняте си, тогава какво се говореше: че ще станем център на автомобилната промишленост едва ли не на Балканите. Но виждате ли, странното е, че и това, което струва като действие от тази три месеца, все едно коалиционно или не, и това, което нищо не струва, те абсолютно всичко си присвояват. В тази всеядност те дори нямат критерии за пресяване на качеството. Очевидно е, че там няма и усет какво се случва. Те много лесно забравят. И когато имат някакъв неуспех, те просто го игнорират, забравят го, продължават напред и вече не ги интересува. Те забравят, какво са говорили пред една година, преди два месеца, преди три месеца. Те говорят днес, каквото искат и започват да обещават, че каквото направят, това ще доведе до небивал голям успех в страната или ще реши някакъв голям проблем. А както знаем, в политиката нещата са далеч по-сложни и не се решават с еднократни действия.  

- Според вас за тези три месеца какво свърши правителство и какво парламентът?

- Единственото, което успяха да направят, е да направят сглобката, да обезсмислят всички протести, надежди на хората, че е възможна промяна, и другото - да оправдават съществуването на тази сглобка и тяхното управление на базата на геополитическата ситуация, и то най-вече войната, която наблюдаваме в Украйна. 

Аз не виждам никакво решаване на проблемите на хората, нито поставяне на дневния ред на обществото. Парламентът се занимава с всичко друго, но не и с дневния ред на обществото. Виждаме, че там се налага дневен ред, който е много по-близък до дневния ред на ДПС, виждаме как се действа с регулаторите, които се подменят. За първи път в най-новата ни история имаме ситуация, при която опозицията, която е 1/3 от парламента, няма свое представителство в ръководството на нито една комисия. Такова нещо ние сме нямали в тези 30 години, това е едно изолиране на опозицията. 

Има диктат на едно мнозинство, което се смята за самодостатъчно, и това мнозинство сега в момента е решило да прави промени в Конституцията. А както виждаме, много експерти, колеги анализатори и журналисти не ги приемат еднозначно. Но аз не виждам и капацитет как те могат да продължат оттук нататък да извършват не само тази конституционна реформа, а и бъдещите действия за управление с оправданията с геополитическата ситуация най-вече.

Наблюдаваме изместване на центъра на взимане на решенията не от Министерския съвет, а в парламента. Парламентът в момента започва да действа като Конвент, той започва един вид да съчетава и законодателната, и изпълнителната власт. И това много се вижда с решенията, които се взимат, какъвто е случаят с "Росенец". Тука правителство беше изоставено един вид, инициативата взеха парламентът, но то и няма как да не е по друг начин при положение, че имаме такива фигури в парламента като Бойко Борисов, като Делян Пеевски, като Карадайъ. Центърът на властта се измести много силно в парламента, не е в изпълнителната власт, която е призвана да управлява страната.

- Как изглежда политическата картина на страната към този момент?

- За мен е като някакво затишие пред бурята, в интерес на истината. И този сигнал малко или много го дадоха едни протести, които бяха организирани в страната, които бяха много спонтанни, но на които видяхме опити да бъдат овладявани. Става въпрос за случая в Стара Загора. И видяхме хората, които бяха от изключително много различни групи, много голяма част от тези хора не ходят и на политически протести, когато се организират от партии и формации. Но когато те забелязаха политически лица, които се опитваха да бъдат с тях, те са отдръпнаха, оттеглиха се и тяхната подкрепа намаля. Опитът един справедлив протест да бъде оглавен от някоя от сега действащите в управлението на страната партии, беше неуспешен, и това е бомба със закъснител, която вече цъка. Очевидно, че в обществото все още продължава да има много голямо недоволство, чувството за лична справедливост е огромно и за мен вървят процеси, които ще изненадат и управляващите, а нищо чудно да изненадат и опозицията и тя да бъде също така неподготвена за това, какво ще се случва в страната.

със съкращения

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ