21 Май 2024вторник10:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борел призова ЕС към глобална автономия

Съюзът да разчита на себе си в технологиите, търговията, финансите, без което няма да реализира геополитическите си амбиции

/ брой: 217

автор:Дума

visibility 1033

ЕС очаква да подобри отношенията със САЩ след президентската победа на демократа Джо Байдън, но не бива да се надява, че Америка сега ще се "върне в Европа" и всичко ще бъде като в дните преди президентството на Доналд Тръмп. Това заяви върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Жозеп Борел в интервю за водещи европейски медии. Ръководителят на европейската дипломация предупреди, че ЕС трябва да разчита повече на собствените си сили и да развие "стратегическа автономия", изоставяйки навика да разчита на САЩ за всичко, предаде по-специално белгийският вестник "Соар". "Убеден съм, че Байдън няма да възприема Европа като съперник, за разлика от Тръмп. Ние отново ще се виждаме като приятели, съюзници и партньори. Но трябва да сме реалисти, в американското общество настъпиха големи промени, независимо от личността на Тръмп, въпреки че и тя изигра роля. Тези промени ще останат и след Тръмп", поясни Борел. 

"САЩ сега са много по-заети от вътрешните си проблеми. Освен това Европа престана да бъде основната сцена на външните действия за САЩ, сега нейната предна линия минава през Тихия океан - Китай. Сега ЕС трябва да играе съвсем различна роля в американската политика от тази, с която сме свикнали след Втората световна война. Необходимо е да помним и развиваме стратегическата си автономия. Престанете да си представяте, че Америка ще се върне в Европа", изтъкна още Борел.

Ръководителят на европейската дипломация обясни, че за ЕС стратегическата автономия не е само независими действия в областта на отбраната и сигурността, а става въпрос за създаване на нова визия за Европа, "нова стратегическа култура". Според него ЕС трябва да може да разчита на собствените си сили в областта на технологиите, търговията, гарантиране на парична и финансова стабилност, контрол на миграционните потоци и в много други области. Борел призна, че засега ЕС не притежава такава независимост и без него няма да може да реализира своите геополитически амбиции.

Отношенията на Европа със САЩ никога повече няма да бъдат същите, отбеляза и бившият шеф на президентската администрация Мик Мълвани, който в момента е специален пратеник на САЩ в Северна Ирландия. Той смята, че дори президентството на Джо Байдън няма да възстанови отношенията между ЕС и САЩ до нивото отпреди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари 2017 г. Мълвани каза, че Тръмп е отворил "очите на Америка" да сключва балансирани търговски сделки и да принуди европейците да плащат справедливия си дял в НАТО. "Като цяло естествената реакция е правилна, тъй като нещата ще се затоплят между ЕС и САЩ по време на президентството на Байдън, но е малко вероятно те да се върнат чак до онова, което са били преди администрацията на Тръмп," убеден е Мълвани. "Мисля, че е неразумно да се предполага, че те ще се върнат до начина, по който бяха нещата, да кажем, при Обама, Джордж Буш или Клинтън. Защото президентът наистина промени няколко неща. На първо място, относно търговията, сега сме по-наясно с нашите търговски сделки и искаме да сме сигурни, че търговските ни сделки са справедливи и балансирани. Бяхме свикнали да използваме търговията и да се отказваме от нещата в търговските споразумения като част от външната ни политика, за да окажем противодействие срещу Съветския съюз по време на Студената война. Това вече не е основа за търговска политика. Искаме също така хората да плащат повече за собствената си отбрана в НАТО. Това е нещо, което получи отзвук. То дойде от президента малко неочаквано, но резонира и при демократите, и при републиканците", поясни спецпратеникът

Непосредствено след изборите в САЩ работещият в Брюксел независим експерт по политически и комуникационни въпроси Симонас Вилейкис коментира пред ТАСС защо на практика целият ЕС "стискаше палци" за Байдън на тези избори. Според него, демократът е идеологически много по-близък до европейската неолиберална визия за съвременния свят и принципите на междудържавното сътрудничество, включително отношенията между ЕС и САЩ. В същото време, подчерта Вилейкис, новият президент на САЩ няма да бърза да възстанови почти безоблачна ера на сътрудничество с ЕС, продължила до 2016 г., когато Тръмп стана държавен глава. По време на председателството си Тръмп многократно засили преговорната позиция на САЩ по въпроси като отношенията с Китай, търговски въпроси, военни бюджети в реформата на НАТО, така че Байдън ще иска да използва този потенциал, обясни експертът.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 901

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 949

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 889

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ