28 Март 2024четвъртък19:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Латинска Америка

Болсонаро на кръста

Управлението на сочения за спасител срещу корупцията започна с корупционен скандал

/ брой: 28

автор:Георги Христов

visibility 1640

След гръмката победа на изборите през есента новият бразилски президент Жаир Болсонаро се очакваше да започне мандата си с размах, като по този начин затвърди заявките си от предизборната кампания. Уморената от корупционни скандали Бразилия, инвестирала толкова много доверие в него, очакваше бившият военен да наложи с твърда ръка ред в обществото. Вместо това обаче новата администрация се придържа предимно към мълчанието. България е на хиляди километри от Южна Америка и у нас може да се създаде измамното впечатление за спокойствие. Истината е друга. През последния месец Болсонаро, заедно с членове на семейството и най-близкото си обкръжение, е в центъра на огромен скандал, в който са замесени криминални банди и пране на милиони. 

Нещо повече, колкото повече напредва времето, толкова по-фрапиращи детайли стават ясни, че това не е обикновена корупция, а сериозна операция, свързана с тежка организирана престъпност. Ироничното е, че човекът, чието основно обещание бе да се пребори с корупцията и престъпността и така успя да спечели гласа на почти 60 милиона бразилци, се оказва замесен в далеч по-сериозни нарушения на закона от предшествениците си Лула и Дилма Русеф. 

Дали обаче законът ще бъде приложен със същата строгост и към новия държавен глава? Това е под сериозен въпрос, тъй като министър на правосъдието в новия кабинет е Серджио Моро - неизвестен доскоро съдия, прочул се с присъди по антикорупционни дела, но особено с процеса срещу най-популярния политик в страната Лула. По този начин соченият за фаворит за следващ президент на Бразилия бе елиминиран от надпреварата, а това разчисти пътя на Жаир Болсонаро към върха. Не е учудващо, че именно този човек беше избран да оглави правосъдното министерство и дори му бяха дадени нови, по-големи правомощия. Но също толкова неизненадващо е, че новият министър гледа да страни от темата и до момента не е предприел никакви действия въпреки наличието на предостатъчно основания. 

Да спиш с врага

Всичко започва в средата на декември - Болсонаро вече е избран, но предстои да встъпи в длъжност на 1 януари. Антикорупционният отдел на федералната полиция открива някои съмнителни плащания и преводи по сметките на човек от близкото обкръжение на семейството на бъдещия президент. Въпросният човек се казва Фабрисио Кейрош. В последните 10 години е шофьор и личен бодигард на сина на Болсонаро Флавио, а е сред близките приятели на баща му още по-отдавна. Самият Флавио уверено върви по стъпките на баща си и е щатски сенатор в Рио де Жанейро, а на избори наскоро бе избран и за федерален депутат. Сумите, които се разпределят през Фабрисио Кейрош и сметките му, надвишават значително цялата му заплата и пенсия на бивш полицай, така че естествено възниква въпросът за произхода на тези пари. Първоначално се е смятало, че става дума за rachadinha - практиката да се назначават близки хора на политици на различни "кухи" длъжности в техния екип, а след това парите (осигурени от бюджета) да се разделят между двамата участници в схемата. Това е толкова познато в политическата система на Бразилия, че дори има отделна дума за него. 

Но с напредването на разследването въпросите само стават повече. Първото, което полицаите откриват, е, че става дума за много повече пари от първоначалните подозрения. Общата сума на преводите към и от сметката на Кейрош за последните години надхвърля 2 милиона долара. А поне един от изходящите преводи е директно към сметка на съпругата на новия президент. Дотук нищо чак толкова необичайно, макар и силно съмнително. Скандалът обаче избухва истински, когато се оказва още, че сред "служителите" на Флавио Болсонаро са майката и съпругата на сочен за един от босовете на мафията в страната, главатар на страховита банда от бивши полицаи и военни, известна с множество поръчкови убийства. С времето сумите, които този неочакван приятелски и професионален кръг върти помежду си, започват да се увеличават и стигат нива, при които не би могло да става въпрос само за проценти от заплати. А с разкритията за участието на видна фигура от подземния свят става ясно, че всъщност това е по-скоро операция за пране на пари, която надхвърля тривиалните измами на административно ниво. 

Мълчанието на агнетата

Разбира се, всичко е отхвърлено като ляв заговор. Президентът отрича да е знаел. Лицемерието на клана Болсонаро обаче лъсва още по-силно, когато синът Флавио подава документи пред съда, искайки да получи нещо като имунитет - специално положение в бразилското право, според което избраният за сенатор може да бъде съден само пред Върховния съд. Тромавите процедури означават на  практика, че никой политик не бива съден по време на мандата си. Като част от своята антикорупционна реторика самият Жаир Болсонаро многократно е атакувал тази привилегия и е заявявал, че той самият е против нея и няма нужда от нея. Когато обаче реалността почука на вратата, се оказва, че думи и дела са две различни неща. При цялата си показна непримиримост към спазването на правилата, Флавио също така избягва по всички възможни начини срещи с разследващите и отказва сътрудничество. Мълчание запазва и президентът като в малкото случаи, когато е коментирал темата, е изразявал най-вече подкрепа за сина си. 

Семейство Болсонаро може би правилно е отчело, че всичко друго, освен игнориране на темата, само ще направи нещата по-лоши. Въпреки това гневът на бразилското общество става все по-силен. Не само, че образът на бореца с корупцията е непоправимо накърнен, по-лошото е, че гласоподавателите не могат и може би няма да получат това, което са очаквали. Много от политическите съюзници на Болсонаро се дистанцираха или много внимават, когато стане дума за него. Самият президент, стараейки се да не привлича внимание, никак не е активен през първия месец на управлението си. Скандалът е като сянка на държавния глава и върви след него дори в Швейцария. На Световния икономически форум в Давос Болсонаро трябваше да има пресконференция (заедно с правосъдния си министър Моро, между другото), но журналистите останаха разочаровани, тъй като бразилската делегация просто не се появи. Вероятно напрежението е дошло в повече на Болсонаро и в последния момент нервите му не са издържали. 

В резултат на това обаче в бразилската преса вече се появяват първите коментари, които никак не са ласкави към държавния глава. Въпросното посещение в Давос логично бе обявено за пълен провал. Един вестник от Сау Пауло дори заявява, че никога в историята правителство не е имало толкова слаб старт. Позитивно от наша гледна точка е, че така бразилският президент изостави темата Венецуела, където беше доста активен и бе сочен за основните действащи лица при евентуална външна военна намеса там. 

Последствия

Скандалът, разбира се, отнема обществена подкрепа за Болсонаро, но тя остава сравнително висока на фона на тежките проблеми пред него. Изглежда, гласоподавателите засега не са готови да се откажат от инвестираното доверие и ще изчакат още време. Забавената реакция обаче може да се окаже още по-гневна, ако към натрупаното напрежение се добавят още поводи. Можем да констатираме обаче, че образът на бореца срещу корупцията, на обикновения човек извън системата се разпадна с гръм и трясък. Разкритията за финансовите машинации на семейство Болсонаро противоречат толкова силно на обществените им заявки, че темата няма да премине току-така. И дори ако министерството на правосъдието затвори очи, това само ще засили възприятието, че само хората са нови, но не и методите им. Трудно е да се прогнозира дали представящият се за ревностен християнин Жаир Болсонаро ще извърви целия път от "Осанна" до "Разпни го", но голяма част от вярата вече е най-малкото разклатена, ако не изгубена. 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ