29 Септември 2023петък00:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Болсонаро като световен проблем

Бразилското правителство носи пряка отговорност за унищожаването на “белия дроб на планетата”

/ брой: 164

автор:Георги Христов

visibility 1463

Когато Жаир Болсонаро встъпи на власт в Бразилия през зимата, малцина очакваха, че неговото управление ще се превърне в световен проблем толкова бързо. Но само седем месеца по-късно вече имаме “видими резултати” - Амазония гори и това засяга цялата планета. Тропическата джунгла неслучайно е наричана “белия дроб на Земята”, тя осигурява 20% от целия кислород на нашия общ дом. Така че, когато Амазония е в пламъци, проблемът е на всички нас. 

Още в началото на мандата си новият бразилски президент даде да се разбере, че няма намерение да се отнася отговорно към околната среда и природните богатства на държавата си, като вместо това ще даде приоритет на икономическите интереси на местни и чужди компании. Може би най-ярката илюстрация за мирогледа на Болсонаро и неговият кабинет даде министърът на околната среда Рикардо Салес, който без притеснение заяви, че най-добрият начин да се опази Амазония е да бъде “монетизирана” - т.е. опоскана и унищожена. Съответно едно от първите действия на новата власт бе да редуцира рязко финансирането на държавните агенции, натоварени с екологични и контролни функции. В такава степен, че на тях им стана практически невъзможно да изпълняват същите тези функции. 

Все пак през юни излезе доклад на бразилския Национален институт за космически изследвания, който чрез сателитни снимки установи, че обезлесяването на Амазония е нараснало с цели 88% спрямо същия период през 2018 г. Вместо да се стресне от тези притеснителни данни обаче, Болсонаро ги нарече “лъжа” и - както обикновено се получава при крайнодесните политици - започна да търси някакъв имагинерен заговор на левите срещу управлението. А през август, когато вече и пожарите започнаха, той и неговите подчинени дори се опитаха да прехвърлят вината върху левите партии и екологичните организации, като в началото твърдяха, че пожарите са започнати от тях с цел да бъде дискредитирано управлението. 

Истината обаче е друга - богатата на ресурси Амазония винаги е била апетитна хапка за частни компании. Още по времето на колонизацията на Бразилия португалците оценяват несметното богатство, което този регион предлага. Дълги години липсата на технология, както и съпротивата на местните индиански племена опазват тропическата гора. С развитието на науката човечеството започва да оценява не само икономическия й потенциал, но и жизненоважното значение, което тя има да поддържане на планетарната екосистема, и големи части от нея получават статут на резерват. 

При Болсонаро обаче с помощта на тежки машини, частни охранителни фирми и благосклонно правителство хищническият капитализъм най-после сложи ръка на този безценен ресурс. Там, където няма достатъчно потенциал за дърводобив, се разчиства площ за отглеждане на животни. Бразилия е един от най-големите износители на телешко в света, а като част от икономическата зона “Меркосур” наскоро сключи и много спорен договор за свободна търговия с богатия ЕС, с който ще получи достъп до европейските пазари. Голяма част от пожарите днес са умишлени, резултат именно от очакването за повече износ и съответно необходимостта от още площи за животновъдите. Така ЕС, освен че работи против интереса на собствените си фермери, е и съучастник в екологичната катастрофа, на която сме свидетели в момента. Сега може би има хора, които ще се радват на евтино бразилско телешко. Реалната цена обаче е доста по-висока и ще се плати от бъдещите поколения на човечеството. 

Приравняват гражданските към трудовите договори

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 187

Горивата ще прехвърлят 3 лв. за литър

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 187

ЕБВР прогнозира ръст на руската икономика

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 187

Режат част от проектите по Плана за възстановяване

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 187

Във Франция стачкуват товарните железничари

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 187

Скопие разширява тавана на цените

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 187

Румъния и Гърция модернизират авиацията

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 187

Вучич иска НАТО в Северно Косово

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 187

Бонус срещу донос

автор:Нора Стоичкова

visibility 278

/ брой: 187

Всеприсъственият

автор:Александър Симов

visibility 259

/ брой: 187

По-католик от папата

автор:Мая Йовановска

visibility 282

/ брой: 187

Новата Цецка се казва Антон

visibility 256

/ брой: 187

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ