Болни възрастни спират лечение заради ниски пенсии
България е сред световните лидери по инсулти
/ брой: 110
През последните 2-3 години се увеличи рязко броят на възрастни и самотни пациенти, които сами решават да намалят дозата на лекарствата си или дори прекъсват лечението си заради недостатъчно средства за медикаменти. Това каза д-р Диана Чинарска, общопрактикуващ лекар, в навечерието на Световния ден за борба с хипертонията - 17 май, който се отбелязва по света от 2005 г. Тази година мотото е "Нормално кръвно налягане - нормален сърдечен ритъм".
Българинът вади средно 56% от джоба си, за да доплати лекарствата си за високо кръвно, докато французите доплащат 1%, унгарците - 19,9%, словаците - 13,4%, а средно за Евросъюза - 17,9%, поясни проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония. Според специалистите само 65% от хипертониците започват лечение веднага след установяване на болестта, а над 1/4 - след 2-3 до 5 години.
Младите, на които е открита хипертония, трудно приемат факта, че трябва да се лекуват цял живот и да променят начина си на живот, добави д-р Чинарска. Около 3,5% от децата между 5 и 17 г. също поддържат постоянно високо кръвно. За борбата с хипертонията са нужни консултации с невролог, ендокринолог, параклинични изследвания, поясни д-р Чинарска.
Над 30% от населението е с известна хипертония, а всеки втори нашенец не знае за болестта си, защото още не е посетил лекар. По-голямата част от хората, които не знаят за заболяването си, са мъже. Артериалната хипертония е предпоставка за развитие на множество тежки заболявания, сред които е и инсултът.
Инсулт получават у нас около 28 хил. души средно годишно, съобщи невроложката проф. Параскева Стаменова, зам.-директор на МБАЛНП "Св. Наум" в София. Около 40% от прекаралите инсулт получават деменция. Най-големият проблем след инсулта е тежката инвалидизация на пациента, което води и до загуба на трудоспособност не само на болния, но и на хора от семействата, които трябва да се грижат за него, коментира проф. Стаменова. Тя поясни, че според стандартизиран показател на СЗО за честотата на починалите от мозъчно-съдови заболявания в България смъртността е 164 на 100 хил. души. Преди нас са само Латвия - 166, Румъния - 179 и Русия - 209.
До 86% от пациентите с предсърдно мъждене имат и постоянно високо кръвно. Последица от предсърдното мъждене е 5 пъти по-голяма вероятност от мозъчен инсулт и 2 пъти по-голям риск от смъртност от инсулт.
Пунктове за измерване на риска
На 17 и 18 май в 10 града в нарочни пуктове гражданите ще могат безплатно да измерят кръвното си налягане на специален апарат, който отчита и предсърдното мъждене.
17 май, петък, 10-16 ч.
София - пред Народния театър на мястото на Мавзолея
Пловдив - пред община Пловдив, площад "Ст. Стамболов"
18 май, събота, 10-16 ч.
София - Южен парк - от страната на бул. "Гоце Делчев", Парк "Заимов", пред Народния театър на мястото на Мавзолея, градинката срещу Халите
Плевен - пред община Плевен, пл. "Възраждане" до фонтаните
Варна - вход на Морската градина, бул. "Сливница"
Пловдив - пред община Пловдив, пл. "Ст. Стамболов"
Велико Търново - пред община Велико Търново, площад "Майка България"
Русе - срещу Съдебната палата - Русе, пл. "Свобода"
Бургас - ул. "Александровска" - пред РЗИ
Хасково - пред "Дома на техниката"
Пазарджик - пред театър "Константин Величков", пл. "Константин Величков"
Стара Загора - централен градски парк "Пети октомври" (до фонтана)