04 Май 2024събота09:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимки: БГНЕС, БТА, Dir.bg, Сидер, на когото искат да унищожат 23-годишния труд

Репортаж

Болката на Сидер от с. Влахи*

Ако някой си въобразява, че лесно се изкарват пари от животни - заблуждава се, казва предприемачът

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 8570

Един тъжен мъж седи на разпаднала се пейка под изсъхнало дърво в едно затънтено в полите на Пирин село и дърпа цигара след цигара, с мисълта да бяга далеч от родината си, пише  кореспондентът на БГНЕС за региона.

Селото е Влахи, родното място на войводата Яне Сандански, тук пътят свършва, така както Сидер Седефчев вижда края на 23-годишния си къртовски труд. Името му е също на войвода, но който дори не е гневен. А тъжният мъж, вече не е мъж, той се е предал. След като за повече от две десетилетия е възстановил древните каракачанските породи кучета, овце и кози.

От 250 преди време, сега броят на козите на Сидер е около 70

Тъгата на Сидер е следствие от решение на ОбС-Кресна, според което се иска той и животните му да напуснат село Влахи, защото било задръстено с тор и миришело.

Мирише на само трима от шестимата жители. Те са в паритет, Сидер, съпругата му Елена и брат му Атила срещу тримата други. Да, но сред жалбоподателите е и кметският наместник.

"Преди години селото щеше да изгори, само аз имах пожарогасители, спасих му къщата на наместника, а той сега ме топи", припомня Сидер. "За пореден път се потвърждава правилото "няма ненаказано добро". 

Срокът за напускането е удължен с още месец, вместо на 10 август, това трябва да стане месец по-късно.

Министърът на земеделието и горите защити във Фейсбук Сидер, но на практика цялата държавна машина е впрегната срещу животните му, пращайки комисия след комисия, проверка след проверка. Такава имаше и в деня, когато го посетихме в призрачното село Влахи.

От разговора с пушещия отчаян мъж оставаме с усещането, че блеенето на овцете и козите май няма връзка с шума на парите.

"Вече искам да избягам максимално далеч от България, а колкото до решението на ОбС-Кресна, че тук мирише на тор, вие кажете дали ви мирише, и имало ли е въобще някога пътна мрежа, която животните разрушават", пита може би само себе си Сидер Седефчев.

Стадото тръгва на паша

А пита себе си защото вече не знае какво още ще му се стовари на главата като отплата за 23-годишния труд за отглеждането на животните и построеното с двете му отрудени и мазолести ръце.

И разказва, че пътят го разрушават тежките камиони с дървен материал, а той викал от Кресна багери, булдозери и камиони да го възстановява от дълбоките коловози.

"В момента виждам, че натискът се засилва, мисля че ще се вразумят някои хора и в крайна сметка ще се види, че правим от мухата слон, но истината е, че все по-силно ме притискат", така Седефчев отговаря на въпроса как ще се развият нещата след решението на Общинския съвет в Кресна.

А относно сигнала, че тук има и бълхи, той твърди, че една няма да открият във фермите му, за разлика от домовете на тъжителите.

"А като тръгнат да проверяват за тор и отстояния, почти няма ферма в Кресна, а и в България, в която да се спазват, а и не е необходимо, защото никъде в Европа няма изисквания за спазване на отстоянията, наторява се с естествена тор", категоричен е Седефчев.

Според него всичко тук е построено не с пари, а с желание и денонощен труд с двете му ръце.

"Един мултимилионер от евросредства ще се занимава ли с овце и кози в село Влахи?", пита риторично Седефчев.

А на въпроса какво мисли да прави след това решение на общинския съвет, Сидер отвръща: "Не знам какво при това отношение, аз имам претенции, че съм направил нещо за тази страна от гледна точка на това и България в каталози и на международни изложения да покажем местни породи".

Поглед към селото от фермата на предприемача

"Имам претенции, че нищо не съм нарушил, а съм дошъл в това село, за да работя денонощно,  ако някой си въобразява, че лесно се изкарват пари от животни - заблуждава се, но поне няма да умреш от глад. А какво ли е: отвратих се от тази държава", казва с много болка и тъга Седефчев.

Той смята, че каракачаните са преки наследници на траките и с много труд са селекционирали каракачанската овца, която е планинска, много близка генетично и фенотипно до дивите животни, затова тя прилича на муфлон, прародителя на домашните овце.

"Та каракачаните - номадите от древността са селекционирали трите породи - конете, с които придвижвали багажа си, а козите и овцете се използвали за месо, мляко и вълна", разказва Сидер.

Според него всичко започнало като идея, като хоби - да се опитат да съберат няколко каракачански овце, останали по изолираните села и махали, и чрез селекция да утвърдят и консолидират този тип. 

"С многогодишен труд успяхме да направим реконструкция на породата, която в момента е абсолютно устойчива и напълно отговаря на описаното в старата литература. Тя е най- продуктивната за тези пресечени терени и височини порода. Запазвайки тези породи, ние запазваме местообитанието, избрахме името Влахи като синоним на "власи" , които са синоним на каракачаните, първите - романизирани, а вторите -елинизирани".

"Тук извършваме височинна трансформация, първо започваме с паша около селото, после се качват все по-нагоре, за да достигнат до разрешените алпийски пасища. Отглеждаме около 600 каракачански овце, наша бе инициативата да се проучат калоферските кози, на базата на което доказахме, че в България има две отделни популации, ясно разграничими като фенотип, произход и ареал. А броят им от 250 навремето сега е около 70", гаси цигарата и приключва разговора си Сидер.

Напускаме Влахи с пълна газ по рехабилитирания, но покрит с натрошени камъни път, бягайки от прахоляка, който вдигаме. Така е и със Сидер, от съдбата си няма как да избягаш, кармата ти те застига и обвива в облака на отчаянието.

Но какво от това, в най-древния шумерски епос "Гилгамеш" пише: "Човек е смъртен, безсмъртни са делата му..." 

БГНЕС

*Заглавието е на редакцията

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ