18 Септември 2024сряда23:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Тенденции

Богатите руснаци сменят Лондон с Москва

Увеличават се случаите, когато те дават имотите си в Челси за изплащането на ново жилище край Кремъл

/ брой: 33

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1538

Ръководителите на имотна компания в Москва Борис Азаренко и Денис Китаев трябва да изпратят благодарствено писмо на британското вътрешно министерство. Компанията им "Веспер", която строи луксозни апартаменти, регистрира ръст на търсенето от заможни руснаци, тъй като въведените от Великобритания мерки за борба с прането на пари отрязват достъпа на много от тях до Лондон. Преди време той беше предпочитан град от богатите руснаци, припомня Bloomberg. 

Сега има признаци, че санкциите оказват известно влияние. Миналата година в Москва са били продадени над 1000 луксозни имота спрямо 790 през 2017 г., като общата им стойност е достигнала 77 млрд. рубли (1,17 млрд. долара), сочат данни на консултантската компания Knight Frank. Пазарът на луксозни имоти в Москва се справя добре, въпреки че икономиката е в тежко състояние след санкциите, а търсенето на имоти в други глобални градове се охлажда. Докато преди съществуваше нещо като догма, че заможен човек се нуждае от къща в Лондон или Ню Йорк, сега наши клиенти нерядко ни предлагат да предоставят имота си в Челси като частично заплащане за нов апартамент в Москва, казва Азаренко, който е генерален директор на "Веспер", най-голямата компания за луксозни имоти в Москва, цитиран от Investor.bg.

В Русия има много богати хора. В страната има най-малко 189 500  души с ултраголямо нетно богатство, контролиращи около 1,1 трлн. долара, сочат данни на Capgemini. Освен това богатството е разпределено изключително неравномерно. 26 руснаци с общо богатство от около 271 млрд. долара присъстват в индекса на милиардерите на Bloomberg, който подрежда 500-те най-богати хора в света. Въпреки че "Веспер" строи нови имоти като сградата "Бродски", повечето й проекти са свързани с обновяването на големи имоти от царистката ера. Компанията променя вътрешния и външния им дизайн и добавя удобства като сауни, спортни зали, подземни гаражи и пищно обзаведени, охранявани фоайета. Повечето сгради се намират в централни райони на Москва.

"Веспер" предпочита да кръщава имотите на руски писатели. Къща "Булгаков" се намира близо до Патриаршеските езера, където се развива действието в първите глави на романа "Майстора и Маргарита" на Михаил Булгаков. Сграда "Чехов" е близо до метростанция "Чехов". Шестетажната сграда "Набоков", друг новопостроен имот, е кръстена на писателя Владимир Набоков, запален колекционер на пеперуди, и включва 150 стъклени пеперуди в ярки цветове на тавана на фоайето. Големият бял куб в центъра на Москва е покрит с 42 800 парчета португалски варовик и има 14 апартамента и пентхаус.

Обичайната стратегия на "Веспер" е да придобиват вековни сгради на ниска цена и да ги превръща в готови за живеене апартаменти, което е нещо ново за Москва. Къщата "Гелрих", старо имение от началото на XX век, построено от Густав Гелрих в центъра на Москва, е било първото ремонтирано по този начин. Един от новите проекти на "Веспер", кръстен на името на Владимир Набоков, е изцяло новопостроен.

С цена от 1,9 млн. рубли (25 150 евро) на кв. м апартаментите в сградата "Набоков" са с около 10% по-евтини от сходни имоти в Манхатън. Азаренко казва, че цените не са се променили много в доларово изражение след налагането на санкциите през 2014 г., въпреки че рублата загуби около 50% от стойността си оттогава. Той също така допълва, че купувачи от сферата на информационните технологии, фармацевтичните компании и земеделието проявяват все по-голям интерес, след като руското правителство наложи мерки за ограничаване на вноса от западни страни в някои от тези индустрии. Въпреки санкциите и състоянието на руската икономика трябва да разберете, че Москва е центърът на огромна страна и всички искат да живеят тук, казва Азаренко.

Амстердам и Оукланд са най-скъпите за жилище

Разликата между цените на жилищата и доходите е достигнала 740 млрд. долара в глобален план през 2018 г., като Амстердам и новозеландският Оукланд са сред най-недостъпните градове за закупуване на жилище, сочи доклад на консултантската компания Knight Frank, цитиран от онлайн изданието propertywire.com. Цените на жилищата в Лос Анджелис, Сан Франциско, Сидни, Торонто и Ванкувър също са много високи, а Дубай, Истанбул, Джакарта, Куала Лумпур, Лисабон, Манила, Рим и Сао Пауло са сред най-достъпните градове. Някои градове са преобърнали тенденцията. Например, в Ню Йорк ръстът на доходите надхвърля повишаването на цените на недвижимите имоти с 3%. В Москва, Сингапур, Мумбай и Париж средният реален доход през последните пет години расте по-бързо в сравнение с цените на имотите. Москва регистрира най-голямата разлика, като ръстът на реалните доходи изпреварва ръста на цените на недвижимите имоти с 22%, а в Амстердам, Ванкувър и Оукланд повишаването на цените на имотите изпреварва повишаването на реалните доходи съответно с 59%, 46% и 32%.

Достъпността на жилищата в Джакарта и Куала Лумпур остава ключов проблем, въпреки че тези градове попадат в групата на "най-достъпните", тъй като предприемачите намаляват размерите на новите жилища, за да запазят стойността на капитала в достъпни граници. Knight Frank обяснява кои фактори влияят на достъпността, като сред тях са предлагането на земя, регулациите и политическите очаквания, необходимостта от повече достъпни жилища. Компанията отбелязва, че сега жилищата са смятани за стока, тъй като след финансовата криза те са престанали да бъдат сложен инвестиционен инструмент, привличащ огромни суми от фондове и корпорации.

Проблемът с достъпността не е ограничен само до един-два града в света. Макар че Хонконг, Сан Франциско и Лондон може да изникват в съзнанието като градове със силно недостъпни жилища, проблемът как да се осигури достъп на служителите до жилище е общ за почти всички успешни градски центрове, казва Лиъм Бейли, ръководител в Knight Frank. Компанията публикува индекса си за достъпност на жилища, анализирайки достъпността в 32 града. Той взема предвид три ключови показателя - съотношението между цените на жилищата и доходите, наема като процент от доходите и реалния ръст на цените на жилищата спрямо ръста на реалния доход.

Изследването показва, че има нарастващо различие между цените на жилищата и доходите. Последните пет години в проучваните градове реалният ръст на средните цени на жилищата е изпреварил средния реален ръст на доходите с 16 на сто. Нарастващият натиск върху достъпността на жилищата променя поведението на предприемачите. "Той оказва влияние върху предлаганите видове продукти, локациите, върху които се съсредоточават предприемачите, и дори организациите, които участват в процеса на развитие", обяснява Бейли.

Авторите на доклада правят преглед на мерките, които властите в Сан Франциско, Лондон, Хонконг, Ню Йорк и Мумбай вземат, за да се справят с достъпността на жилищата. Те посочват, че съвместното съжителство става все по-популярно в много глобални градове.

Корпорациите също навлизат в полето на строителните предприемачи като например комплекса Менло Парк на Facebook, състоящ се от 1500 жилища. Създадени са и публично-частни партньорства като Transport for London, който цели да играе цялостна роля в осигуряването на достъпни жилища.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ