09 Април 2026четвъртък17:02 ч.

Снимка БНБ

БНБ пуска днес първата колекционерска евромонета

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 2341

Българската народна банка (БНБ) пуска в обращение от днес сребърна колекционерска монета на тема "125 години електрически трамвай в България", съобщават от централната банка. С присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. БНБ преустанови емитирането на възпоменателни монети с номинални стойности в лева и започва емитирането на колекционерски монети с номинална стойност в евро.
Това е първата колекционерска монета, която БНБ емитира след приемането на еврото. Монетната програма на БНБ за тази година предвижда емитиране на още четири колекционерски монети, както и на една възпоменателна монета от 2 евро, показва справка в сайта на БНБ.   
Цената на монетата "125 години електрически трамвай в България" е 144 евро (281,64 лева). Тя е с номинал от 10 евро.
Монетата ще се продава от БНБ на четири каси в централната сграда на БНБ и на четири каси в Касов център на БНБ в София, ул. "Михаил Тенев" 10.
Всеки ще може да купи от касите на БНБ само по една монета, независимо дали закупува от свое име и за своя сметка или от името и за сметка на друго лице. За закупуване на сребърната монета от името и за сметка на друго лице е необходимо представянето на изрично нотариално заверено пълномощно за закупуването й. Ако клиент, в качеството си на физическо лице, закупи монета от касите на БНБ, то той няма право да закупи още една монета като представител на юридическо лице, като това ограничение важи и за обратния случай. Монети не се продават на лица, които не са навършили 18 години, обясняват от БНБ.
До края на днешния работен ден (26 януари) новата монета ще бъде предоставена от БНБ на "Инвестбанк", "Първа инвестиционна банка", "Тексим Банк", "Токуда Банк" и "Централна кооперативна банка" за продажба в техните офиси и клонове, както и на "Монетен двор" ЕАД.

Въвеждат правила за енергийна бедност и уязвими потребители

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 66

Помощта за транспортните фирми доближава 285 млн. евро

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 66

"Еконт" спира доставките до адрес в малките населени места

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 66

Иран и САЩ спряха огъня за две седмици

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 66

Скопие прие закон за етническия баланс

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 66

Български "ало" измамници обрали гръцки пенсионери

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 66

Черна гора удължава майчинството

автор:Дума

visibility 531

/ брой: 66

"Борците" с фалшиви новини

автор:Александър Симов

visibility 591

/ брой: 66

За градския либерал

visibility 532

/ брой: 66

БСП е силата на истинската промяна

автор:Александър Симов

visibility 656

/ брой: 66

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ