12 Май 2024неделя04:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БНБ отне лиценза на КТБ

Юридическо лице с международен опит да проследи операциите с активи на банката иска Искров

/ брой: 258

автор:Дума

visibility 33

Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) взе решение вчера да бъде отнет лицензът на Корпоративна търговска банка (КТБ) за извършване на банкова дейност. В официалното съобщение на БНБ се изтъква, че на основание Закона за банковата несъстоятелност ще бъде подадено искане до компетентния съд за откриване на производство по несъстоятелност на КТБ. Фондът за гарантиране на влоговете в банките трябва да бъде уведомен за подаденото искане до компетентния съд с цел извършване на подготвителни действия за назначаване на синдик.
До назначаването на синдик квесторите на КТБ Станислав Лютов и Елена Здравкова Костадинчева ще продължат да упражняват правомощията си, се казва в съобщението на Централната банка.
Според Закона за кредитните институции БНБ задължително отнема издадения лиценз на банката поради неплатежоспособност, когато установи, че собственият й капитал е отрицателна величина, посочва БНБ. На 4 ноември квесторите на КТБ са внесли в БНБ финансовите и надзорни отчети към 30 септември, с които се установява отрицателна стойност на собствения капитал на КТБ в размер на минус 3 745 313 000 лв., както и че банката не отговаря на капиталовите изисквания съгласно регламента на ЕС.
В мотивите за взетото решение БНБ припомня, че КТБ е поставена под специален надзор поради опасност от неплатежоспособност за срок от три месеца и че на 25 юни е възложена проверка на активите на КТБ, извършена от "Делойт одит", "Ърнст енд Янг Одит" и "Афа". Тя е показала липса на информация за 3,5 млрд. лв. от общ кредитен портфейл в размер на 5,4 млрд., поради което с решение на БНБ от 31 юли 2014 г. на квесторите на КТБ е възложено да сключат допълнителни договори с одиторските фирми за цялостна оценка на активите. На 16 септември срокът на специален надзор бе удължен до 20 ноември, припомня БНБ.
На 20 октомври внесените в БНБ одиторски доклади показват, че на база оценка на отчетените по регистрите на банката към 30 юни 2014 г. активи и банкови гаранции има необходимост от обезценки на активи на КТБ в общ размер на 4222 млн. лева.
БНБ припомня още, че е предоставила на МФ и Народното събрание полученото писмо от консорциума, съставен от ЕPIC, Фонда на Генералния държавен резерв на Султаната на Оман и Gemcorp, за реорганизиране на КТБ. Във връзка със съдържащото се в писмото искане за държавна помощ в размер на до 2,3 млрд. лева от министъра на финансите в качеството му на компетентен орган по Закона за държавните помощи беше поискано становище, но към днешна дата отговор не е получен, посочва БНБ.
Централната банка цитира европейското законодателство, според което държавна помощ в ЕС се предоставя единствено на платежоспособни и икономически жизнеспособни банки.
Малко по-късно вчера БНБ разпространи друго съобщение, в което се казва, че Централната банка възлага на своя представител в Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да предложи сключване на договор с юридическо лице, имащо международен опит, което да проследи извършените операции с активи на КТБ.
Преди решението за отнемане на лиценза Управителният съвет на БНБ взе друго решение, с което отмени издаденото на 28 март т.г. разрешение на Корпоративна търговска банка (КТБ) да включи в капитала си от втори ред подчинен срочен дълг от "Технологичен център - Институт по микроелектроника" (ТЦ-ИМЕ) на стойност 35 млн. евро. Така реално БНБ изтри 35 млн. евро от капитала на КТБ. С това най-вероятно БНБ придоби по-голяма юридическа сигурност за отнемането на лиценза на КТБ.
Мотивът за изтриването на 35-те милиона евро бе, че надзорниците в КТБ са установили, че банката е финансирала непряко заемодателя и цялата вноска от него към КТБ по договора е направена със средства, осигурени от самата банка.
БНБ заключава, че тази операция противоречи на европейските изисквания и по-специално на Регламент (ЕС) №575/2013 - условие към капиталовите инструменти, признавани за капитал от втори ред, е предоставянето на заема да не е финансирано нито пряко, нито непряко от банката. В съобщението на БНБ се казва още, че документите са изпратени на прокуратурата.

От 4 декември изплащат гарантираните влогове


Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) информира вложителите в КТБ за условията и реда за изплащане на суми по гарантираните им влогове във връзка с отнетия лиценз на банката.
В съобщение на фонда се казва, че съгласно Закона за гарантиране на влоговете в банките ФГВБ започва изплащането на гарантираните суми най-късно 20 работни дни след датата на отнемането на лиценза.
Изплащането ще се извършва чрез обслужващи банки, определени от ФГВБ. Поради многобройните вложители в КТБ Фондът ще определи няколко обслужващи банки с цел избягване на ненужна концентрация и напрежение и осигуряване на спокоен и равномерен процес на изплащането.
ФГВБ изплаща напълно гарантираните суми на вложителите - български и чуждестранни физически и юридически лица, в размер до 196 000 лв. за един вложител, независимо от броя на сметките му в банката. В тази сума се включват главницата и начислените лихви към датата на отнемането на лиценза на КТБ. Влоговете в чуждестранна валута се изплащат в български левове, като се преизчисляват по курса на БНБ в началния ден на изплащането.
От началния ден на изплащането - 4.12.2014 г., всеки гарантиран вложител в КТБ получава достъп до целия размер на подлежащата му на изплащане сума.
Повече информация вложителите в КТБ могат да получат на тел: 0700 144 03 и на уебсайта на ФГВБ: www.dif.bg.

За близо 1,2 млрд. лева са договорите за цесии


Квесторите са уведомили БНБ, че след датата на поставянето на банката под специален надзор до 31 октомври 2014 г. включително в КТБ са постъпили уведомления за прехвърлени вземания по договори за цесия на обща стойност 1 183 714 000 лева, а волеизявленията за прихващане са на стойност 779 055 000 лева. Дори всички уведомления за цесии и прихващания да бъдат отразени в счетоводните регистри на банката, финансовият резултат на КТБ би се подобрил само със 161 468 000 лева и отново би бил отрицателна величина, съобщава БНБ.
НЕК има в КТБ 14 млн. лв., но това е малка част от средствата, които на година преминават през компанията, каза служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов вчера по време на парламентарния контрол.
На депутатски въпрос дали се търси възможност за цесия на средствата на държавните енергийни дружества в КТБ, Щонов отговори положително. Обсъждани са различни варианти и МИЕ е направило всичко възможно средствата да бъдат спасени, каза Щонов.
Общинският съветник от ГЕРБ Орлин Алексиев предложи вчера в дневния ред на заседанието на Столичния общински съвет да се включи точка за разрешение на "Топлофикация-София" да продаде изцяло или на части вземанията си към КТБ, предаде БГНЕС.
Да се даде разрешение за 100% цесиране без загуба за дружеството, добави още Алексиев.
От своя страна общинският съветник от БСП Калоян Паргов запита защо това предложение идва именно на тази общинска сесия, при положение, че състоянието на КТБ се знае от отдавна. Притеснени сме от състоянието на "Топлофикация-София" и задълженията й. Оказа се, че тя има доста големи депозити, което не кореспондира с финансовото й състояние, коментира още Калоян Паргов.
 

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1014

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1006

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1028

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 967

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1009

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 947

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ