28 Март 2024четвъртък13:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Блумбърг": Германия преодоля енергийния натиск, но докога?

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 78

Германия изглежда ще оцелее тази зима без руски газ, от който зависеше само преди месеци. Въпросът сега е дали може да запълни празнината и през следващите зими и на каква цена. Най-голямата икономика в Европа е без доставки на руски газ от септември, но едва ли ще усети недостиг през следващите месеци. Това е впечатляващо, като се има предвид, че преди войната Германия зависеше за 52% от своя внос от Русия, пише "Блумбърг".

Спасението дойде под формата на втечнен природен газ, доставки по тръбопроводи от Норвегия и Нидерландия, както и от забавяне на затварянето на въглищните централи. Неочаквано мекото време пък ограничава търсенето на отопление.

По думите на канцлера Олаф Шолц Германия си е научила урока от това, че е твърде зависима от Русия. Целта в момента е да се изгради капацитет, който дава шанс на Германия да има толкова газ, с колкото е разполагала преди инвазията, без да внася от Русия.

Но това е само половината от плана. Без дългосрочни договори купувачите на LNG са изправени пред жестока конкуренция на международните пазари. Освен това количеството втечнен природен газ, наличен в света, не се очаква да се увеличи много през следващите три години.

Ако икономиката на Китай се възстанови след разхлабването на ограниченията срещу КОВИД-19, много обеми може да бъдат пренасочени натам. 15-годишното споразумение, което Германия подписа с Катар, ще осигури едва около 6% от руските обеми през 2021 г.

"Изграждането на LNG терминали, без нови договори, не решава проблема", смята Симоне Тури, ръководител на западноевропейската структурирана търговия в швейцарския енергиен търговец MET International. Според него най-голямото предизвикателство за Германия през следващите няколко години е привличането на втечнен природен газ.

Нова зависимост

Загубата на Русия беше голяма печалба за Норвегия и Нидерландия, като износът на газ от двете държави се увеличи. Норвегия стана най-големият доставчик за Германия, след като почти утрои общия си износ на природен газ миналата година. Осло очаква потоците да останат стабилни през следващите четири до пет години, но след това постепенно да намаляват с изчерпването на доставките.

Въглища

Някога се смяташе, че най-мръсното изкопаемо гориво е на път да изчезне, но настоящата криза го възкреси. Правителството на страната удължи използването на електроцентрали, работещи с въглища, до март 2024 г., което предизвика протести. Благодарение на това има захранване за около 5 милиона домакинства според оценки на "Блумбърг". Страната произвежда повече от една трета от електроенергията си от въглища. Енергийният гигант RWE AG все още планира добив на повече лигнитни въглища. "Германия ще трябва да продължи да използва въглища с максимален капацитет на електроцентралите", коментира Клаус-Дитер Борхард, директор на Главна дирекция "Енергетика" към ЕК, като заявява, че няма много алтернативи на руския газ.

Money.bg

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 174

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 194

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ