Проф. Николай Витанов:
Благодарение на мерките се борихме с гущер вместо с Годзила
В средата на юни ще сме приключили с медицинската част на кризата с Covid-19 за тази сесия. Оттук нататък сме купили известно време от няколко месеца за намирането на ваксина или лекарство. Ако това не стане до следващия есенно-зимен сезон, ще трябва да се върнем към ограничителните мерки и физическото дистанциране. Тази прогноза направи математикът на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов, цитиран от Медиапул. Той изнесе лекция за математическото моделиране на Covid-19 и как то помага да се проследи развитието на епидемията при откриването на Софийския фестивал на науката.
Според него ранното прилагане на мерките у нас е било ключово за това да не се допусне голям брой на заразените. Ранните мерки позволиха да се борим с гущерче вместо с Годзила, онагледи тезата си проф. Витанов.
Той обясни нагледно, че мерките за физическо дистанциране влияят изключително ефективно за хода на епидемията, защото колкото по-малко хора среща един човек, толкова повече се забавя разпространението ѝ. Когато намалите броя на хората, които даден заразен среща, вие забавяте епидемията, посочи той и показа как за един и същи период от 60 дни можете да се стигне до 105 млн. заразени или до 400 000 заразени.
Важно е как ще тръгне една епидемия, защото ако хванете гущерчето докато е малко, много по-лесно е да се борите с него. Оставите ли го да стане Годзила, трудно ще се борите с него, обасни още професорът.
По думите му моделът, който математиците на НОЩ изработват, отчита много фактори, включително и психологическите особености на българските граждани. Витанов потвърди изнасяните от щаба данни, че в момента у нас се наблюдава клъстерно разпространение на заболяването, като клъстерите (отделните огнища) биват бързо ограничавани и не се допуска
По думите му оттук нататък мерките лека полека ще отпадат, защото благодарение на отличната работа на лекарите, здравните и други власти в България клъстерите се удържат и вирусът не се разпространява, като по този начин се "задушава".
С механични мерки ние купуваме време на биолозите и химиците, за да може да се измисли лекарство или ваксина. Защото съвсем друго ще е ако до следващия есенно-зимен сезон имаме лекартсво или ваксина. Ако не, пак ще трябва да прилагаме тази механична технология, която на някои хора от народа не им харесва, посочи Витанов.