03 Юни 2025вторник01:01 ч.

Бизнесът пак призова за преговори с "Газпром"

Работодателите очакват зимата да има с до 40% по-скъп газ

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 1484

Дори по някакво чудо да се намери начин втечненият газ да стигне до България, той ще е с 35-40% по-скъп от този по договора с "Газпром експорт". А като се добавят и неустойките, които ще платим по клаузата "вземи или плати" в договора ни с "Газпром експорт", този газ ще ни излезе три пъти по-скъп от този, който имаме, но не взимаме. Това се посочва в позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която членуват четирите национално представени работодателски организации - АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП. Бизнесът коментира заявката на премиера в оставка Кирил Петков, че с енергийния министър в оставка Александър Николов са договорили 7 кораба с американски втечнен природен газ - по един на месец между октомври и април.
Бизнес организациите казват, че за тази година са осигурени само три кораба, които могат да осигурят по-малко от 50% от дефицита на природен газ, който ще се появи в зимните месеци. Те също така изтъкват, че Петков не е дал информация нито кой е доставчикът, нито на каква цена, нито за трасетата за доставка и други важни обстоятелства, които българският бизнес, а и българското общество следва да знаят.
"За всички разумно и обективно мислещи хора е повече от ясно, че е безалтернативно възстановяването на доставките по съществуващия договор с руската страна. Вече станаха ясни откровените неистини за оскъпяване с 11% при превалутирането - не се оскъпява с нито цент. Ако правителството не е наясно как се прави превалутиране, да се консултира с колегите си в Италия, Германия, Франция, Австрия, Словакия и Унгария", се казва в позицията на АОБР. Те призовават служебното правителство да решава неотложни проблеми "с летящ старт".
Преди ден енергийният министър заяви пред БНТ, че природен газ има. Според него задачата е да се вземат такива решения, които да направят разходите за него социално поносими. Tой не разбира фиксацията на бизнеса в "Булгаргаз" и оплакванията, че не се знае дали е осигурен газ и на какви цени. "Пазарът е отворен. Ако не ти харесват условията на държавната фирма, отиваш при негови конкуренти. В момента има достатъчно газ", каза той.
По думите на Николов последното предложение във все още активния договор между "Булгаргаз" и "Газпромекспорт", по който руската страна спря доставките, е от страна на "Булгаргаз". "Няма нещо, което "Булгаргаз" да можеше да направи допълнително", обясни той. Според министъра за момента Европа не може да оцелее без доставките на "Газпромекспорт". Диверсификацията за България пък може да достигне до определен размер и момент и ако се изпълнява договорът с "Газпром", ще има добър баланс и цените могат да паднат.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

4-5% по скъп ток от началото на юли

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 97

1,8 млн. българи са енергийно бедни

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 97

Личен фалит ще могат да искат и хора без имущество

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 97

Продават албански и гръцки зеленчуци за български

автор:Дума

visibility 593

/ брой: 97

Румъния обхваната от наводнения

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 97

Пендаровски вини Радев в евроблокаж на РСМ

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 97

Гръцки супермаркет блокиран заради цените

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 97

Накратко

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 97

Инквизицията е жива

автор:Николай Милчев

visibility 646

/ брой: 97

Към бездната

visibility 615

/ брой: 97

Ботев - факелът на свободата

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 97

Как ще се променят заплати, пенсии и социални помощи в евро

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 97

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ