04 Май 2024събота17:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жива история

Бивша столова стана атрактивен музей

Величието и достолепието на "Царевград Търнов" е пресъздадено в Мултимедийния посетителски център, открит в старопрестолната ни столица

/ брой: 48

автор:Альона Нейкова

visibility 1666

Още преди официалното откриване на Мултимедийния посетителски център "Царевград Търнов" в старопрестолната ни столица, из цялата страната се заговори за изграждането на един от най-модерните проекти, без аналог на Балканите. Първият по рода си музей в България не само ще привлече повече туристи, но би могъл да послужи като модел за създаването на други подобни центрове у нас.
Оригиналната експозиция по неповторим начин представя величието и достолепието на Втората българска държава. С тематичните кътове и най-вече с реалистичните фигури в цял ръст са пресъздадени исторически сцени от българското средновековие и значимостта на Търновград по времето на Асеневци. Основните направления в експозицията са царственост, воинска мощ, занаяти и духовно развитие на държавата. И всичко това за първи път се показва в симбиоза на двуизмерна живопис от 120 коня и 150 човека с 29 обемни фигури в реален размер.


Автор на художествената част на проекта е известният български скулптор Борис Борисов. Творческият му екип от 30 души, включващ както млади, така и опитни талантливи художници и стенописци, е работил без почивка малко повече от 5 месеца, по 12 часа на ден. Използвани са естествени материали като кал и кирпич. "При правенето на фигурите едновременно се лееше, моделираше се, имаше хора, които се грижеха за поставянето на очни и зъбни протези, в лицата косъм по косъм се вграждаха бради, коси, мустаци", уточни скулпторът. И подчерта, че особено внимание е отделено и на надживописването на лицата, за да се постигне ефект, максимално наподобяващ изражението на живите хора.


Костюмите, особено царските и бойните, също са изработвани с голяма прецизност. "Работата беше доста богата, разнообразна и обемна", сподели още Борисов. И добави: "Използвани са познати материали, прилагани в строителството, киното, музейното дело. Средно една човешка фигура струва от порядъка на 8 хил. лв. Първо скулптурите се правят от глина, след което се свалят калъпи и отливки от висококачествен гипс. Използва се и здрава желязна арматура за части от тялото, които са под дрехата. А лицата са моделирани от специален американски силикон, който пресъздава излъчването на човешка кожа."


Помещенията, където сега на два етажа е разположен историко-познавателният мултимедиен център, преди това са били столови и кухни. Според експерти пространството е усвоено максимално добре. Вижда се възстановка на жилища, батални и битови сцени, църковни стенописи. Наблегнато е на развитието на книгите, както и на пресъздаването на основни занаяти, за които има открити артефакти. Показани са прочутата през Второто българско царство търновска графико-керамика и изработването на монети, без авторите да имат претенцията, че изчерпват темата, която е изключително богата, обширна и сериозна. Освен персонажите, които са обикновени занаятчии и зографи, впечатляващи са и образите на конкретни исторически лица: цар Иван-Асен II, патриарх Йоаким, Ирина Комнина и др. Изключително интересна е диорамата и особено сцената, в която е представено пленяването на Балдуин от Калоян.
Освен скулптурните фигури туристите ще могат да се насладят и на специално озвучаване. В музея ще бъдат прожектирани и тематични филми. По проекта е предвидено да има и копия на исторически костюми за снимки на туристите с тях, за което ще се заплаща отделно. Като допълнение към атмосферата, създадена от тези прекрасни, но статични фигури, по предварителна заявка на туристически групи и оператори могат да бъдат ангажирани и живи аниматори. Те демонстрират занаятчийски традиции или сипват вино например - нещо, което наистина е интересно не само за чуждестранни туристически групи. Обмисля се възможността за дегустация на автентични български вина от посетители... На определени места пък са поставени киоски с мултимедийна програма, която предоставя информация на 6 езика. Осигурени са също така екскурзоводски беседи и упътвания на български, руски, френски, английски, немски и румънски. Предвижда се да има такива и на испански, португалски и гръцки. А музикалното оформление е от произведения на етноформацията "Ирфан".
Помислено е и за тези, които имат трудности в придвижването, поясни управителят на общинската туристическа агенция "Царевград Търнов" Цветомир Бояджиев. Единият от мултимедийните павилиони е разположен по-ниско. Има и тоалетна, пригодена за хора в неравностойно положение. На входа на мултимедийния център е изградена рампа за инвалидни колички, както и асансьор, който се движи между етажите и достига до площадката, от която може да се наблюдава уникалният спектакъл "Звук и светлина". А гледката към Царевец и Трапезица е наистина впечатляваща. Сред замислите на проекта е историческата музейна експозиция да се свърже с тази удивителна аудио-визуална атракция, уточни още Бояджиев.
Новият мултимедиен център е на стойност 1,315 млн. лв., като парите са похарчени за строителни дейности, създаване на фигури, осигуряване на специална озвучителна техника, изграждане на модерни информационни киоски. Само художествената част струва близо 400 хил. лв. Музеят обаче е ярък пример как инвестициите могат да бъдат умни и зад тях да стои много мисъл, фантазия и ясна идея. Самият посетителски център е изграден по оперативна програма "Регионално развитие" като част от по-голям проект на обща стойност над 6 млн. лева.
За кмета на Велико Търново Даниел Панов откриването на комплекса е изключителен повод за радост. Градоначалникът изрази надежда, че с този проект защитава слогана на Велико Търново като регион-кандидат за европейска столица на културата през 2019 г. По думите на Панов местните жители ще продължават да бъдат горди с величието, достолепността, историята и духа, които старопрестолният български град е запазил през вековете.
По време на официалното откриване на музея бе съобщено, че Мултимедийният посетителски център вече е получил своята първа награда "Жива история" за иновативна туристическа атракция по време на Международната туристическа борса "Ваканция и СПА експо 2013".
Музеят е с площ 870 кв. м и се намира на ул. "Никола Пиколо" под ВИП площадката за наблюдение на спектакъла "Звук и светлина". Разглеждането на експозицията за местните жители ще е безплатно до края на този месец или началото на март. Очаква се общинският съвет на Велико Търново на 28 февруари да приеме тарифа за посещения на новата забележителност на града. За предстоящия туристически сезон ще има индивидуални, групови и комбинирани билети за пакет, включващ обиколка на Мултимедийния център и на комплекса от църкви, който досега е в основата на туристическите маршрути в старопрестолната столица.
А дотогава е добре да побързате. Защото доста голяма опашка се образува край атрактивния писар, попълващ името на всеки желаещ в специален сертификат, че "видя с очите си и усети с душата и сърцето си царственото величие на богохранимата, средновековна столица на българите - Търновград". Сред първите 1614 посетители, които вече го видяха и усетиха в деня на откриването на мултимедийния център, бях и аз. Ако и вие го направите, няма да съжалявате.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1323

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1302

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1174

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1344

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1296

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1289

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1500

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1310

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1435

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ