05 Май 2024неделя07:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Битката за чернозема на Украйна

"Вратички" в закона позволиха на западни доставчици на ГМО да се настанят на пазара

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 706

Откакто Украйна обяви независимост от Съветския съюз през 1991 г., запазването на контрола над ценната "черноземна" земя на Украйна беше един от най-нагорещените въпроси в националната политика. Последните проучвания показват, че 79% от украинците искат да запазят контрола върху земята си от чуждестранно поглъщане. Украйна, както и Южна Русия, е дом на ценни черноземи, тъмна, богата на хумус почва, която е много продуктивна и се нуждае от малко изкуствени торове.
Украински закон от 2001 г. наложи мораториум върху частната продажба на земеделска земя на по-големи компании или чуждестранни инвеститори. Мораториумът трябваше да спре изкупуването от корумпирани украински олигарси и отдаването им под наем на чуждестранен агробизнес на богатите земеделски земи.
Седем милиона украински фермери притежаваха малки парцели с обща площ около 79 милиона акра. Останалите 25 милиона акра са били собственост на държавата. Култивирането на ГМО култури беше строго незаконно.
Въпреки мораториума, Monsato, DuPont, Cargill и други западни доставчици на ГМО започнаха да разпространяват своите патентовани ГМО семена в чернозема на Украйна.
До края на 2016 г., според вече изтрит доклад на Министерството на земеделието на САЩ, около 80% от украинската соя и 10% от царевицата са били отглеждани незаконно от генетично модифицирани семена.
През май 2021 г. Зеленски подписа законопроект, дерегулиращ земята, наричайки я "ключ" към "пазара на земеделска земя". Той беше прав. За да успокои опозицията на фермерите, Зеленски заяви, че новият закон позволява само на украински граждани да купуват или продават ценната земеделска земя през първите няколко години. Той не спомена огромната вратичка, позволяваща на чуждестранни компании като Monsanto (днес част от Bayer AG) или DuPont (сега Corteva), или други компании, които оперират в Украйна повече от три години, също да купуват желаната земя.
Законът от 2021 г. също даде собственост на известни корумпирани общински и селски управи, които могат да променят предназначението на земята. След януари 2024 г. гражданите на Украйна, както и корпорациите, могат да купуват до 10 000 хектара земя. А изменението от април 2021 г. на закона за пазара на земя - "За изменения на Кодекса на земята на Украйна и други законодателни актове относно подобряването на системата за управление и дерегулацията в областта на поземлените отношения" - отвори още една огромна вратичка за чуждестранния агробизнес да поеме контрола над богатата черна земя на Украйна.
Изменението заобикаля забраната за продажба на земя на чужденци чрез промяна на предназначението на земята, например от обработваема земя в търговска земя. След това може да бъде продадена на всеки, включително чужденци, които на свой ред могат да я пренасочат към земеделска земя. Зеленски подписа законопроекта и се върна към предизборното си обещание да проведе национален референдум за всяка промяна в собствеността върху земята.
Ако има някакво съмнение относно интереса на американския агробизнес, свързан с ГМО, да заграби първокласната земеделска земя в Украйна, погледът към настоящия борд на директорите на Бизнес съвета САЩ-Украйна е поучителен. Тя включва най-големия частен гигант в света за зърно и агробизнес Cargill. Тя включва Monsanto (днес част от Bayer AG), които притежават патентовани ГМО семена и смъртоносния пестицид Раундъп. Той включва Corteva, огромното ГМО сливане на DuPont и Dow Chemicals. Той включва други гиганти в зърнения картел Bunge и Louis Dreyfus. Включва големия производител на селскостопанска техника John Deere.
Тъй като Bayer/Monsanto, Corteva и Cargill вече контролират докладваните 16,7 милиона хектара първокласни украински черноземни земеделски земи и с фактически подкуп от МВФ и Световната банка правителството на Зеленски се поддаде и разпродаде. Резултатът ще бъде много лош за бъдещето на това, което доскоро беше "житницата на Европа". Тъй като Украйна сега е отворена от компаниите на ГМО картела, остава само Русия, която забрани ГМО културите през 2016 г., като единственият голям световен доставчик на зърно без ГМО. Съобщава се, че ЕС работи върху нов закон, който ще отмени отдавна установения критичен процес на одобрение на ГМО култури и ще отвори шлюзовете за превземането на ГМО.

От фейсбук страницата на проф. Боян Дуранкев
Източник https://www.globalresearch.ca/whose-grain-being-shipped


ЕС вече е изтеглил 10 млн. тона
зърно от размирната държава

Европейският съюз е изтеглил от Украйна 10 млн. тона зърно и слънчоглед по създадените "коридори на солидарността" - сухопътни и речни маршрути за ускорено извозване на хранителни продукти, обяви на страницата си в една от социалните мрежи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
"От Украйна вече са изнесени 10 млн. тона зърно и слънчоглед. Украйна е световен хамбар и ние правим всичко възможно, за да доставим безценното зърно там, където то е най-нужно", пише Фон дер Лайен, цитирана от sinor.bg.
На 5 август говорителят на ЕК Ерик Мамер заяви на брифинг в Брюксел, че вносът на зърно в ЕС от Украйна действа добре на световния пазар, тъй като освобождава допълнителни количества за възможни доставки за Африка от общността.
"Трябва да се разбере ясно как работи пазарът, и по-точно фактът, че доставките на зърно се насочват към страните от ЕС, намалявайки натиска върху пазара и освобождавайки допълнителни количества на световния пазар за изпращане в Африка. ЕС не внася зърното в Европа, ние улесняваме възможностите на търговците за износ на зърно, а те сами решават накъде да го насочат", отговори Мамер на въпроса защо при криза с хранителните продукти в Африка държавите членки на ЕС внасят украинското зърно в Европа.
Според говорителя на ЕК Адалберт Янс въпреки подновяването на износа на зърно от Украйна по море изпълнителният орган на ЕС ще продължи активно да поддържа вноса му по сухопътните и речните маршрути в общността, включително в рамките на "коридорите на солидарността". Според него само през юли ЕС е изтеглил от Украйна 2,8 млн. тона селскостопански продукти.

Money.bg

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ