Битка за 15 долара
Хиляди хора излязоха на протест в 230 града в САЩ с искане за увеличаване на минималната заплата
/ брой: 85
Хиляди манифестираха в Ню Йорк с искане за минимална заплата от 15 долара на час, настоявайки, че с по-малко е невъзможно да се живее достойно в най-големия американски град.
Подобни демонстрации, митинги и стачки имаше в повече от 230 американски града, според организаторите на протестите, които очакваха най-голямата, регистрирана досега, мобилизация на работници с недостатъчно заплащане. Те смятат, че между 10 и 15 000 са участвали в нюйоркската манифестация. Сред протестиращите имаше работещи във веригите за бързо хранене, летищни работници, болничен персонал, строители и други, дошли да засвидетелстват солидарност.
"Борете се за 15 долара", "Уморихме се да работим, за да обогатяваме още богатите". Такива лозунги издигаха участниците в протестите.
Минималната работна заплата в Ню Йорк в момента е 8,75 долара на час и следващата година ще стане 9 долара.
Първите демонстранти се събраха още в 6 часа сутринта пред "Макдоналдс" в Бруклин. Следобед те вече бяха хиляди. Те изтъкват скъпия живот в Ню Йорк, който не им позволява да живеят нормално с по-малко от 15 долара на час. Те искат по 15 долара на час, което би означавало 31 000 долара годишно при пълен работен ден. Това е два пъти повече от минималната заплата в страната. Ресторантьорската индустрия твърди, че повишаването на заплатите би ощетило създаването на работни места и би оскъпило храната. Според организация, защитаваща правата на служителите в този сектор, индустрията на заведенията за бързо хранене печели 200 милиарда долара годишно, а служителите в Ню Йорк получават средна заплата от 11 000 долара годишно, което е под прага на бедността, определен от федералното правителство.
Според представители на "McDonald`s" протестите са постановъчни, а много от участниците в демонстрациите дори не работят в ресторанти. По-рано се съобщаваше, че "McDonald`s" се е съгласил да увеличи заплатата на 90 хиляди свои работници. В тази сфера обаче работят 3,13 милиона души, припомня Газета.ру.
Освен увеличаване на заплатите участниците в протеста настояха компаниите за бързо хранене да им предоставят възможност да членуват в профсъюз.