Бюджетът за 2025 г. натоварен с 4 млрд. лв. стари задължения
Замразяват строителството на нови пътища
/ брой: 25
Размерът на неразплатените задължения на хазната от 2024 г., които ще трябва да бъдат покрити през 2025-а, възлиза на малко над 4 млрд. лв. Изплащането на тези суми ще ограничи възможността за реализиране на нови инвестиции през 2025 година, като ще бъде засегната сериозно инвестиционната програма на МРРБ, както и програмата за изпълнение на общинските проекти. Това съобщи финансовият министър Теменужка Петкова, която бе изслушана в парламента.
Извършените разходи, за които има издадени фактури, които не са платени, са в размер на 1 млрд. и 80 млн. лв. Дейности за други 1,64 млрд. лв. са извършени и сертифицирани, но не са фактурирани заради липсата на пари. По подписани споразумения за разсрочване на разходи са натрупани задължения в размер на 913 млн. лв. 444 млн. лв. дефицит е натрупан и във фонда за сигурност на електроенергийната система. Това прави 4,068 млрд. лв., които трябва да залегнат като разход в бюджет 2025, поясни Петкова.
От думите й стана ясно, че програмата за общински проекти ще бъде сериозно засегната. За нея в проектобюджет 2025 се очаква да бъдат заложени 1,15 млрд. лв., но 518 млн. от тях ще трябва да се платят за направени разходи през 2024 г. Това означава, че за самата 2025 година ще могат да се извършват нови дейности за около 600 млн. лв. Инвестиционната програма на МРРБ по линия на пътищата също ще бъде ограничена за нови обекти заради висящи стари задължения. Точният им размер още се уточнява, но общият размер на неразплатеното е над 1,2 млрд. лв. извън тези на общините.
Бившият финансов министър Асен Василев обяви тази криза за "измислена криза на чекмеджетата". Василев извади като аргумент планираните 10 млрд. лв. капиталови разходи за 2024 г., от които са изпълнени към края на годината само 6,7 млрд. лв., и попита защо има неразплатени суми при налични 3 млрд. одобрени разходи. Това бе поредната сметка на Василев, която доведе до спорове, защото голяма част от неизпълнението на капиталовите разходи е по линия на европейските фондове и Плана за възстановяване и устойчивост. По данни към декември 2024 капиталовите разходи по национален бюджет са 4,3 млрд. лв. при 2,4 млрд. лв. капиталови разходи по европейските проекти. "Няма такива 10 милиарда по държавен бюджет и вие го знаете", възмути се Петкова.
Изслушването на финансовия министър доведе до остро противопоставяне между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за това кой е допринесъл повече за съсипването на стабилността на публичните финанси. От ПП-ДБ обвиниха ГЕРБ-СДС за удълженото данъчно облекчение за ресторантьорите, от отсрещната страна им отвърнаха с непланирани серия от разходи като компенсациите за земеделците, неосигурените пари по общинската програма, непокрити разходи за избори. В надвикването се стигна до обвинения от страна на Асен Василев за рекордна смъртност по време на ковид и изгонени от България над 1 млн. души. От трибуната бе пуснат дори клип от коледно парти на НАП.