14 Февруари 2025петък18:38 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка БТА

България кърпи дефицита с пари от Дания

347 млн. лв. са преведени в бюджета заради военната помощ за Украйна

/ брой: 24

автор:Дума

visibility 13029

България е получила 347 милиона лева от Дания заради военната помощ, оказана на Украйна, обяви правителството на извънреден брифинг вчера сутринта.
Паричният трансфер позволява намаляване на бюджетния дефицит на начислена основа за 2024 година, което е ключово за амбициите на България за присъединяване към еврото от 1 януари, 2026 г. "348 милиона лева са постъпили в Министерството на отбраната, тези средства не са били заявени през декември, и с тях на практика се отбелязва подобрение на бюджетното салдо както на ниво държавен бюджет, така и на ниво консолидирана фискална протограма. Това е добра новина и за въоръжените сили, и за публичните финанси на страната ни", каза министърът на финансите Теменужка Петкова.
Финансовото министерство обяви, че дефицитът на касова основа за миналата година е в рамките на допустимите 3%. Касовият дефицит показва разликата между получените и платените бюджетни сделки. По-важен за еврозоната е начисленият дефицит, който включва и поетите, но още неразплатени от държавата ангажименти.
Парите от Дания се предоставят целево на Министерството на отбраната, каза военният министър Атанас Запрянов. Надяваме се да отговорим на критериите за членство в еврозоната от 1 януари 2026 година. Уверен съм, че ще получим подкрепа и от коалиционните партньори“, каза премиерът Росен Желязков. Той обеща, че до десет дни да бъдат представени параметрите на бюджета за следващата година. Желязков съобщи, че конкретните мерки в бюджета ще бъдат обявени, след като получат одобрение от коалиционните партньори.
"В момента те са обявени пред "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и пред "Има такъв народ" и са в процес на обсъждане“, каза премиерът.

Тол управлението с ново ръководство

автор:Дума

visibility 987

/ брой: 30

Разговорите за мир вече започнаха

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 30

МВнР осъди думите на Християн Мицкоски

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 30

Политическата криза в Австрия се задълбочи

автор:Дума

visibility 979

/ брой: 30

Накратко

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 30

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 969

/ брой: 30

Ще спечелим с председател като Вас

автор:Дума

visibility 1021

/ брой: 30

Вярвам, че мога да върна енергията, морала и доверието в БСП

автор:Дума

visibility 1034

/ брой: 30

Време е да върнем социалистическото в БСП

автор:Александър Симов

visibility 985

/ брой: 30

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ