12 Август 2024понеделник01:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

План Херкулес за Гърция и ЕС

/ брой: 211

автор:Георги Готев

visibility 8372

Неадекватността е основната характеристика за българския масов печат и телевизиите. Гръцката криза е запалила чергата на еврозоната, от което не само може да рухне Евросъюзът, но и да настъпи най-страшната рецесия, съпроводена с експлозия на национализми и на ксенофобия, насочена включително срещу българите. За нашите медии обаче всичко това не е интересно, на драгия зрител и читател се поднасят развлекателни новини и криминална хроника.
Ние сме страна на простите емоции. Както някой добре беше казал, даже сме си избрали премиер не за да ни управлява, а за да ни забавлява. А той разбира и от криминалните неща, така че очевидно новините ги правят по негов вкус. У нас масовите медии угаждат на управляващите, не на публиката. Скандалът с неадекватното поведение на Плевнелиев около искания от него подкуп в друга страна от ЕС би бил достатъчен, за да го отстрани от президентската надпревара, да предизвика неговата и на Цветанов оставка или уволнение и да привлече общинските съветници под съдебна отговорност. Но не и в неадекватната България.
В Брюксел всички лягаме и ставаме с последните новини от еврокризата. Темата е по-обединяваща за разговори и от финал на Шампионската лига. Не съм срещал никой в Брюксел, който да допуска, че задаващите се събития ще оставят живота му непроменен. Такъв страх от бъдещето е без прецедент за сегашните поколения. Отнасял съм се критично към Херман ван Ромпой за това, че пое новия пост постоянен председател на Европейския съвет, въпреки че страната му Белгия имаше нужда от него. Но съдбата му поднесе много по-трудна задача от съставянето на белгийско правителство. Той играе дискретна, но незаменима роля в опитите за спасяването на Евросъюза от задаващия се ураган. Контрастът между личностните характеристики на Ван Ромпой и Борисов донякъде илюстрира казаното дотук. Живеем в различни светове.
Европейските договори не са предвидили възможност страна-членка да излезе от еврозоната. Възможност за доброволно излизане от Евросъюза има, но не и за изоставяне на еврото. Въпреки това много сериозно се говори за фалит на Гърция и за излизането й от еврозоната. Това би могло да стане, ако се въведат промени в Лисабонския договор от 2007 г., една изключително сложна и дълга процедура. Но ако Гърция фалира и излезе от еврозоната, мненията са разделени дали това действително ще спаси оставащите държави-членки, или по-скоро ще насъска пазарите срещу следващите жертви - Италия, Испания. Ако те последват пътя на Гърция, това би бил вероятно краят на еврозоната и началото на разпадането на Европейския съюз.
Проблемът в Гърция е, че въпреки фараонския размер на средствата, които еврозоната мобилизира, за да я спаси от фалит, държавата продължава да е неспособна да попълва бюджета си с постъпления от данъци, икономиката затихва, а протестите блокират всякакън шанс за напредък. ЕС излиза с добри инициативи, като мобилизирането на милиардите евро неизползвани от Гърция средства по структурните фондове, за нови проекти. Но в очакване те да заработят, черните сценарии следват своя курс.
Гърция може да бъде спасена веднъж, но след това тя трябва да заработи и да не създава повече проблеми. В ЕС са готови да й помогнат, защото разпадането на еврозоната и връщането към националните валути според експерти ще струва на всеки жител в еврозоната между 6000 и 8000 евро на глава от населението през първата година, и между 3000 и 4000 евро през следващите няколко години. За сравнение, поемането на всички дългове на Гърция, Ирландия и Португалия би излязло "само" хиляда евро на глава от населението в еврозоната.
Но според мен Гърция би могла да бъде спасена само ако бъде превърната в протекторат на ЕС, ако двете политическите партии, известни с митологичния си клиентелизъм, биха били разпуснати, и бъде съставено правителство на националното спасение, което да работи ръка в ръка с Брюксел. Но си давам сметка, че гърците са горд народ и не биха приели подобно унижение, дори ако в чест на славното й минало планът бъде наречен "Херкулес".
Това обаче е само първата стъпка. Втората е съставяне на истинско европейско икономическо правителство, което да превърне Евросъюза в нещо като Европейски съединени щати. Тук обаче ще се окаже, че всички народи в ЕС са не по-малко горди от гърците и няма да приемат Брюксел да ги управлява.
Надявам се международният натиск да помогне. Не само САЩ, тези дни и БРИК - Бразилия, Русия, Индия и Китай, но дори и Южна Африка, искат да помогнат на еврозоната, защото живеем в глобален свят и техните интереси също са под заплаха. Великобритания не е в еврозоната, но й стиска палци. Даже Турция изобщо не се радва на мъките на Гърция. Може би само македонците потриват ръце, което за пореден път доказва, че са неадекватни. Тоест българи.
 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1472

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1492

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1912

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1261

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1446

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 9536

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3999

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1527

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1827

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1638

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ