18 Октомври 2024петък14:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Спомен за помена

Урокът, че отстояването на националните интереси се проявява и в наглед дребните неща, е поучителен. За схватливите ученици

/ брой: 5

автор:Константин Иванов

visibility 2020

Четвъртвековният юбилей на раждането на СДС преди месец отприщи река от спомени на повече или по-малко заслужили отци-основатели, носталгични въздишки и взаимни обвинения за последвалите резили. Изчаках учтиво (поради статута ми само на страничен наблюдател), преди да дам своя скромен принос към този помен.
По онова време, някъде около средата на 80-те години, бях шеф на дирекция "Предавания за чужбина" на Българското радио. Пред кабинета ми беше стаята на секретарките - моята и на директора на Института по култура проф. Димитър Филипов. Един ранен следобед сред групичката чакащи пред кабинета на професора виждам моя колега от университета Иван Джаджев. Зарадвах му се, естествено го поканих, секретарката поднесе кафетата, последваха обичайните "А помниш ли?"... Полюбопитствах какъв вятър го е довял на четвъртия етаж на радиото. Оказа се, че и той е нещо към института.
- Е, и какво правите в този институт? - Ами, ето така, събираме се веднъж седмично, всеки четвъртък,

пием по едно кафе и си чешем езиците

И някак дискретно добави, че в института е и Желю Желев. Не исках да мина за невежа и не зададох уточняващ въпрос "Кой е този Желю Желев?"
Новината за 10 ноември 1989 г. ме завари на работа в чужбина. При завръщането ми за новогодишните празници в едно телевизионно предаване се "запознах" от малкия екран с най-изтъкнатите дейци - отци на създадения седмици преди това СДС. Сред тях беше и Желю Желев, облечен както всички около него с домашно плетено пуловерче - такъв се оказа викът на модата по онова време.
Та репресираният заради книгата му "Фашизмът" основател и първи председател на СДС си е останал в това тихо, ама много тихо пристанище Институт по културата, с официално работно време 2 часа седмично всеки четвъртък на кафе при проф. Филипов.
Години по-късно на един коктейл в посолството на Франция се засякохме с вече не само президента, но и първи франкофон на републиката Желю Желев, съпроводен от съпругата му Мария. Френското шампанско изглежда срива някои задръжки, и след като му се представих като журналист от ДУМА, най-безцеремонно го запитах: "Ама, господин президент, за какво беше тази щуротия с връщането на земята в реални граници?" Последва стандартизиралото се обяснение с необходимостта

да се промени мисленето

на българина от колективистично към частнособственическо, което ще пробуди изконната любов на българския селянин към земята и той ще се върне на село, за да оре и сее бащините ниви и да благоденства.
Според официалната статистика в края на 2013 г. в България е имало 564 напълно обезлюдени села, което е над една десета от всички 5009 села на картата на държавата ни. Съответно пустеят мерите им, и не само техните. Село Горно Камарци, от което имам преки впечатления, въобще не е обезлюдено, но в някогашните ниви и ливади сега растат само тръни вратига. Следствието: вместо вкусните камарски компири и гергьовски сукалчета - картофи от Египет и отлежало десетилетие говеждо от Аржентина, зеле от Полша, чесън от Китай и други деликатеси на земята българска в реални граници. За това благоденствие свидетелстват и последните данни на аграрното министерство, публикувани в края на м.г., според които за 3 години само (2010-2013) стопанствата са се стопили с 30%, но пък с 60% се увеличавал средният размер на фермите - от 10,1 ха през 2010 г. на 15,5 ха в 2013 г. Е, да де, ама тогава оти ручахме жабетата, както би рекъл шопът. Защо трябваше да се разтурват процъфтяващите ТКЗС-та в името на "промяната на колективистичното мислене", когато животът опроверга очакванията, че внуците на Боне Крайненеца ще тръгнат подир ралото, теглено от Белчо и Сивушка. И че модерно земеделие не се прави в разпарчетосана "земя в реални граници".
Във външната политика първият свободно избран Желю ще остане несъмнено с

тупането в гърдите

че първи сме признали независимостта, суверенитета и т.н. на Република Македония. И че на чашка кафе е убедил и турския президент Демирел, а и веселяка Елцин, да сторят същото. За който жест през 2012 г. Желю Желев беше награден с най-високото македонско отличие - орден "8 септември". А иначе знаците на дълбока благодарност на Скопие са може би не всекидневни, но не е регистриран нито един изпуснат случай - като се почне от националната принадлежност на цар Самуил и се стигне до Гоце Делчев и Вапцаров. И никога да не се пропуска езиковата уникалност на македонския език, създаден през 40-те години на миналия век по заповед на Коминтерна.
На този фон не само недоумение, но и възмущение буди упорството на Атина да не се допуска кандидатурата на съседите за ЕС, докато не се откажат от официалното название Република Македония. Дребнавостта на гърците стига дотам, че лепват черен стикер на автомобилните номера върху обозначението на държавата с "MК" - Македония. Снимал съм си за спомен миналото лято такава табелка на автомобил на летовници от Скопие, дошли на почивка на Тасос. Иди им давай на такива орден "8 септември". Но иначе урокът, че отстояването на националните интереси се проявява и в наглед дребните неща, е поучителен. За схватливите ученици.


По следите на сините стъпки
Снимка БГНЕС
 

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ