Кабинетът официално иска от ЕК да изключи военните разходи от дефицита
/ брой: 79
Кабинетът официално ще поиска от Европейската комисия да не включва част от разходите за отбрана в правилото за максимум 3% бюджетен дефицит. Това става ясно от взетите решения на редовното правителствено заседание. Дерогацията от правилата, която е заложена като възможност в Пакта за стабилност и растеж, ще позволи на България да инвестира повече във въоръжаване.
Според правилата на Пакта държавите членки имат възможност да направят с 1,5% повече разходи за отбрана спрямо референтната 2021 г., като този дял ще бъде изключен от 3-процентния праг за дефицита. Срокът на дерогацията е до 4 години, считано от 2025 г.
"Решението е обвързано със стратегическата необходимост Европейският съюз да увеличи отбранителния си капацитет в контекста на засиленото геополитическо напрежение и заплахите срещу европейската и глобалната сигурност“, посочват от МС. Оттам допълват, че решението е и в съответствие с приоритетите на страната за гарантиране на националната сигурност и отбрана и защита.
За намеренията на правителството да увеличи инвестициите в сферата съобщи министър-председателяТ Росен Желязков в понеделник. Той заяви, че страната ни ще поиска от Брюксел по-големите харчове за отбрана да излязат извън сметките за бюджетния дефицит.