12 Август 2024понеделник07:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Проф. Румен Гечев: Тревожно е, че още нямаме дългосрочни договори за газ

/ брой: 135

автор:Дума

visibility 235

"Традиционно през последните години еврото е било по-скъпо от долара, но последните месеци имаше тенденция за поевтиняване на еврото и тази сутрин те са изравнени на кантар. Това означава, че еврото се обезценява спрямо долара. Добрата новина в този случай е, че европейският износ става по-евтин, а лошата е, че вносът става по-скъп." Това заяви депутатът от "БСП за България" проф. Румен Гечев пред Нова телевизия.

Според него тази тенденция е притеснителна за Европа, като ще доведе до промяна в потоците на чуждите инвестиции и до поскъпване на енергийните източници. По думите му всеки производител се стреми да си достави суровини и материали, които са по-евтини, и това, че "Нефтохим" си доставя по-евтин петрол, в случая от Русия, е негова работа. "Няма как да наказваме която и да е рафинерия, че си е намерила по-евтин петрол. Няма механизъм в пазарната икономика и международното право, по който да накараме рафинерията да продава по-евтино, понеже суровината й е по-евтина. Но можем на рафинерията да й осигурим плащане на по-висок данък печалба", коментира проф. Гечев, като уточни, че, откакто е приватизиран, "Нефтохим" не е плащал данък печалба, а тази и миналата година това се случва за първи път.

Депутатът от левицата заяви, че руски петрол продължава да тече за ЕС чрез посреднически фирми. "Например Русия започна за изнася повече петрол за Индия, а Индия изнася бензин и други продукти към ЕС и целия свят", посочи той.

"Ако се наложи таван на цените, той ще бъде на горивата, които се произвеждат от "Нефтохим", но и на вносните горива. Този принцип не е антипазарен при следните условия - ако има таван на цените и има компенсации, които да покриват разликата между тавана и пазарната цена, няма да има дефицит. Таван на цените ще има позитивен ефект за фирмите и гражданите, ние сме го предлагали, въпросът е бюджетът дали има такива възможности", каза още той.

Във връзка с обявеното повишение на цената на природния газ със задна дата депутатът обясни, че това е европейска практика и за "Булгаргаз", и за КЕВР, защото те няма как да прогнозират цената, а тя винаги се формира на база натрупаните цени на доставките в предхождащ период. "При това състояние на пазара няма предсказуемост, каквато иска всяко семейство. Основното предизвикателство пред ЕС и България е, първо, дали ще има физически количества на газ и петрол и, второ - ако има, на каква цена ще бъдат те", допълни Гечев.

"Би било добре резервоарът в Чирен да е пълен поне на 80%", каза той, но подчерта, че газовите хранилища в ЕС са запълнени на 30-40%, така че това е проблем на целия ЕС, не само на България. 

По-сериозният въпрос според проф. Румен Гечев е, че към момента България няма продължение на договорите за доставка на природен газ от "Газпром" по политически причини. "Нямаме такива договори и с други възможни доставчици. Нямаме договор, защото българското правителство не си е свършило работата и затова в тази ситуация е много важно България да има правителство, което да подпише дългосрочни договори за доставка на природен газ", категоричен е той.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1472

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1492

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1912

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1261

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1446

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 9536

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3999

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1527

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1827

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1638

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ