17 Октомври 2024четвъртък10:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За повече наука в обществото

Петият Световен научен форум декларира в Будапеща: Изследванията определят днес облика на държавите

/ брой: 267

автор:Дума

visibility 283

"Днес повече от всякога обликът на света ще се определя от науката". С това заключително послание в събота на 19 ноември бе закрит Световният научен форум, който се провежда на всеки две години с участието на политици и учени от цял свят съвместно с ЮНЕСКО, Световния съвет за наука (ИКСУ) и др. Той се състоя тази година в Будапеща в сградата на унгарския парламент, а негов домакин бе Унгарската академия на науките.
Форумът прие с пълно мнозинство заключителна декларация, в която се казва, че богатството на научното познание и на неговата основа - научните изследвания, е общо наследство на човечеството, което повече отвсякога определя неговото развитие. Глобализацията ни изправи пред огромни проблеми като увеличаване на населението, промени в климата, недостиг на храни и енергийни ресурси, природни и технологични катастрофи, епидемии, нестабилност. Науката в тези условия придобива нова роля, която изисква засилено сътрудничество между нациите. Печелещите и губещите от "изтичането на мозъци" са изравени пред необходимостта от интензивно сътрудничество, за да се преодолеят последиците за потърпевшите страни.
Връзката между управляващите и научните институции, между бизнеса и учените, между инвеститори и общество е необходимо условие, за да се преодолеят тежките проблеми на новия глобализиран свят, заяви на форума унгарският премиер Тибор Наврачик. В тези условия държавата трябва да оказва съществена финансова помощ на науката и да създава условия създадените от нея иновации да влязат в икономиката, да премахва пречките пред това внедряване, заяви той.
Унгария планира в средата на десетилетието да инвестира за наука и иновации 1,5% от БВП, а до 2020 г. - 1,8%, като създаде условия за повече инвестиции от страна на бизнеса. Целта на правителството е да бъдат запазени в Унгария талантливите учени и да бъде изградено ново поколение млади изследователи. Унгарската наука прави пробиви в научното и технологичното сътрудничество с досегашните си партньори, както и със страни като Бразилия, Китай, Индия, Южна Корея и Сингапур, заяви унгарският премиер.
500 млрд. евро ще бъдат инвестирани за научни изследвания в областта на ефективни в енергийно отношение системи за транспорта, стана ясно на форума. Повече наука в енергетиката чрез създадени от нея иновации е една от целите на европейското финансиране. Научните институции и парламентите трябва да са наясно, че научните резултати са обществена собственост и затова науката трябва да бъде поддържана като инструмент за подобряване на живота на гражданите. Науката превръща вчерашните мечти в днешна реалност, отбелязаха пратениците на Германия и Франция. Учените на никоя държава днес не могат да създават наука в изолация, изследванията са интернационално занимание, заяви министърът на науката и технологиите на Бразилия Алоизио Меркаданте.
В заключителната декларация на форума се казва: "Доминирането в науката на триадата САЩ-Европа-Япония в последните години е променено от навлизането на нови "играчи" в изследователското пространство, които имат все по-важна роля. Сътрудничеството в науката в световен мащаб става все по-интензивно. То се нуждае от все по-тясна връзка между университетите, публичните научни организации и индустрията. В съвременния свят има все повече нужда от диалог между природните и социалните науки и обществото, за да може гражданите да разберат значението на науката и нейните продукти за живота им. Държавите следва да инвестират с приоритет в науката, в научните инфраструктури и в поддържането на националния научен капацитет. Инвестирането в науката е базата за бъдещото икономическо и социално развитие. Спешно е необходимо да се уеднаквят политиките за развитието на науката на национално, регионално и глобално равнище".
 
БАН става част от мащабен проект в рамките на Дунавската стратегия на ЕС

Съвместният изследователски център на Европейската комисия - Joint Research Centre (JRC), подписа споразумение за тясно сътрудничество с академии на науките от държавите-членки от Дунавския регион. Споразумението бе подписано от председателите на Българската академия на науките, Унгарската академия на науките, Румънската академия и Словашката академия на науките. Документът е част от Стратегията на ЕС за развитие на Дунавския регион и беше подписан по време на Световния форум за наука в Будапеща.
Дейностите по проекта са свързани с екологични информационни системи, аграрни и клриматични изследвания, устойчиво управление на природните ресурси - вода, почва, гори, въздух, земя, биоразнообразие, както и екологични рискове като пожари и наводнения. Инициативата е отворена за участие на национални академии и на другите страни от Дунавския регион. В споразумението е включена и програма за бъдещо финансиране на научни проекти.
 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ