15 Септември 2024неделя15:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наш учен в САЩ изобрети настолен рентгенов лазер

/ брой: 140

visibility 1051

Теньо Попминчев
Боулдър, САЩ


Международен екип от физици начело с българина Теньо Попминчев, успя да разработи рентгетнов лазер, който се помества върху бюро за разлика от досегашните, заемащи огромна площ, съобщава сп. "Сайънс". Лазерът може да бъде използван за биологични, физически и други научни изследвания.
Смята се, че използването на рентгеновите лазери в научните лаборатории ще доведе до микрореволюция във физиката и в биологията. Този вид лазери позволяват да се получат изображения на вещества с атомна резолюция и да се наблюдават редица физични процеси отвътре. Досега пречка за масовата им употреба бе тяхната цена и габаритите им - традиционна лазерна установка заема площ колкото малко футболно игрище.
Групата физици, оглавена от Попминчев от университета в щата Колорадо в гр. Боулдър в САЩ е разработила компактен рентгенов лазер, побиращ се върху бюро, като са успели да преобразуват инфрачервеното излъчване в рентгенови лазерни импулси. Българинът и колегите му са се възползвали от това, че атомите на благородните газове аргон и неон може да бъдат заредени с енергия по такъв начин, че след известно време да започнат синхронно да излъчват фотони във всички електромагнитни диапазони. Това лъчение е относително нееднородно - в него има множество пикове и спадове. Значителна част от пиковете се падат на ултравиолетовата и рентгеновата част на спектъра, което позволява да се използва този ефект за създаването на ренгенов лазер. Но за това е необходим специален механизъм за зареждане, позволяващ получаването на пикове с максимална височина и сила именно в рентгеновата област на лъчението. Физиците решили тази задача с помощта на специален алгоритъм, променящ дължината на вълната на лазера по време на процеса на зареждане.
Успяхме да преминем от инфрачервено към рентгеново излъчване, получавайки лазерни импулси с дължина от 0,775 нанометра, пояснява Маргарет Мурнейн от екипа. Учените проверили и на практика своята методика - сглобили експериментален прототип на лазера и го пробвали как работи. Те смятат, че подобни лазери могат да бъдат използвани за медицински и научни цели - за изучаване структурата на молекулите, наблюдение на клетъчни процеси и други тайни на микросвета.
Теньо Попминчев е бил член на групата на доц. Иван Бъчваров от Физическия факултет на Софийския университет. Освен в Колорадския Университет в Болдер той работи и в Националния институт по стандартизация в Центъра по атомна, молекулна и оптична физика, САЩ. Мнозина бивши членове на същата група от СУ работят сега в чужбина - Дилян Маринов е в Института "Пол Ширър" в Швейцария; Димитър Попминчев - в JILA и университета на Колорадо в Боулдър, САЩ; Ивайло Николов - в лазерна лаборатория ЕЛЕТРА в Триест, Италия; Теодора Тодорова - в Института Пол Ширър, Швейцария; Христо Иглев - в Техническия университет в Мюнхен; Панчо Цанков - в Куатроникс, САЩ; Станислав Стоянов - в Софтабилити Ой, Финландия.
                     

 
 

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1298

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1296

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1343

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 2185

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 2262

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 2124

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1278

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ