15 Юли 2024понеделник00:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Путин предупреди ЕС да не прилича на България

София излезе неспособна да защити националните интереси на страната, смята руският лидер

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 1405

Руският президент Владимир Путин предупреди Евросъюза да не проявява слабостта на България при решаването на газовите въпроси, предаде ТАСС.
 "Не ми се иска Европа да прояви слабост и да не може да защити своето участие в проекта "Северен поток 2", както някога направи България в "Южен поток", заяви Путин на съвместна пресконференция в Санкт Петербург с австрийския канцлер Себастиан Курц, чиято страна е ротационен председател на ЕС.
"България под натиск отвън се отказа от този проект, сега те съжаляват, сега говорят да получат наш газ вече през "Турски поток". Много ми се иска цяла Европа да не изглежда като България, която прояви такава слабост и неспособност да защити своите национални интереси. Българските колеги ни увериха, че ще се борят докрай за "Южен поток", тъй като това отговаря на националните им интереси", каза още руският президент. Той посочи, че газопроводът би "повишил геополитическия статут (на България) като страна транзитьор в Европа, някъде под 400 млн. евро на година просто така, просто, защото тръбата минава през тяхна територия. "Българската страна разчиташе да създаде няколко хиляди работни места (с "Южен поток")", добави Путин.
Руският президент подчерта, че е говорил подробно по въпроса на енергиен форум в Москва. "Искам да ви уверя, че Русия е била, е и несъмнено винаги ще бъде надежден доставчик, включително и защото тази тръбопроводна система идва направо от първоизточника, направо от Ямал, от Сибир", изтъкна той.

Владимир Путин постави също акцент и върху факта, че тази газотранспортна система е лишена от транзитни рискове.
В същото време Германия официално отряза Вашингтон за доставки на американски втечнен газ. Доставчиците на втечнения газ от САЩ в Германия са неконкурентни, казва се в заявление на германското Министерство на външните работи. В министерството подчертаха също, че не съществува зависимост на Германия от Русия в енергоснабдяването, както посочва Тръмп. Втечненият газ от САЩ е 30 процента по-скъп от руския газ. Освен това Германия няма необходимата инфраструктура, за да получава газ от САЩ. 
Германия остава за "Газпром" най-големият пазар, констатира и РИА "Новости". През 2017 г. Берлин купи от Москва 53,4 млрд. куб. метра газ, което е рекорд. Но не и таванът. Според руския министър на енергетиката Александър Новак в близките 10 години Европа може да увеличи вноса на руски тръбопроводен газ до 100 млрд. куб. метра заради намаления й добив и по-високо потребление.
Според нормите на ЕС всяка държава е длъжна да разполага с три източника на доставки на газ. Освен Русия и Норвегия, другият източник трябва да са терминалите за втечнен газ, но той може да бъде всякакъв, а не задължително от САЩ.
"В момента американският втечнен газ се експортира навсякъде, само не и в ЕС. Нещо повече, като цяло намалява вносът на втечнен газ в Европа. При това ЕС разполага с технически възможности да увеличи вноса, защото инфраструктурата не е натоварена", коментира руският експерт  Алексей Гривач, зам.-директор на Фонда за национална енергийна сигурност.

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1664

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1866

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1882

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1707

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1733

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ