12 Август 2024понеделник01:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българските нобели Питагор 2012

Годишните награди на МОМН за постижения в науката ще бъдат връчени тази вечер в хотел "Шератон"

/ брой: 146

автор:Дума

visibility 277

С шоу, което се превръща вече в традиция, тази вечер в хотел "Шератон" ще бъдат връчени годишните награди на МОМН  за постижения в науката през 2011 г. - "Питагор". Конкурсът за номиниране на кандидати за приза бе обявен в началото на февруари т.г. и в продължение на месец в просветното министерство се събираха предложения от научни институти, висши училища, неправителствени организации. Тази година наградите ще са в 7 категории:
1. Голяма награда за млад учен
2. Голяма награда за успешен ръководител на международни проекти
3. Награда за утвърден учен в областта на:
- техническите науки;
- биомедицинските науки;
- природните науки и математика;
- обществените и хуманитарните науки.
4. Награда за научен колектив с внедрени разработки в бизнеса.
Миналата година български нобел получиха 10 учени, а през 2010 г. - 12. Наградите за научни постижения бяха учредени за пръв път през 2002 г. и бяха идея на Националния фонд "Научни изследвания" в тогавашното Министерство на образованието и науката. Тогава за пръв път класацията водеше Голямата награда за цялостен принос в науката - с нея бе отличен акад. Димитър Мишев, който бе награден за изключителния му принос в областта на космическите изследвания. Той бе 10-ият учен в света, награден от Световната астронавтична федерация за съществени приноси във фундаменталната наука за изследване на Космоса и в дистанционните изследвания на Земята.
През 2009 г. просветното министерство реши да даде име на наградите за наука и ги нарече неизвестно защо "Питагор", а не им даде за патрон да речем първия български енциклопедист д-р Петър Берон или някой наш учен от съвременната епоха със световен принос като акад. Георги Наджаков например, чието световно откритие - на фотоелектретното състояние на веществата, залегна в основата на ксерокса.
Миналата година лауреати станаха петима учени от БАН, двама от СУ, един от Пловдивския университет и две фирми. През 2011 г. за пръв път голяма награда за цялостен принос в науката не бе присъдена, а както личи от обявения конкурс тази година, сега изобщо не се предвижда такава. Причините може да са две: или имаме преклено много, та в МОМН са решили да не обидят никого, или пък при отделяния трета година мизерен бюджет за изследвания вече нямаме достатъчно изявени учени със съществени приноси в световната наука...
Подборът на тези, които ще получат наградите, се прави от научно жури, този година МОМН избра за негов председател акад. Стефан Додунеков, който преди дни бе избран за председател на БАН. Класираните на първо място с награда за цялостен принос в науката и за млад учен получават обикновено парична награда и статуетка, изработена от скулптора и сегашен министър Вежди Рашидов. Когато през 2011 г. не бе връчена Голяма награда за цялостен принос, 10 000 лв. получи младият учен доц. Милен Георгиев от Института по микробиология при БАН, наградата му бе връчена от премиера Бойко Борисов. За останалите призьори има плакети и също парични награди.
В последните месеци Бойко Борисов на два пъти настоя пред министрите си науката да бъде изведена напред. Когато в МС обсъждаха бъдещите оперативни програми за финансиране от ЕС в периода 2014-2020 г., премиерът заръча да бъде направена отделна оперативна програма на България за наука и иновации. Миналата седмица пък, по повод отпускането на финансови бонуси за най-добрите направления във висшите училища, той пак е напомнил в Министерския съвет, че трябва да се погрижат и за науката. Засега обаче няма изгледи министрите да изпълнят нито първата заръка, нито втората. Нещо повече - миналата седмица при посещение в БАН министър Сергей Игнатов обеща в срок плюс минус безкрайност повече пари на обречената на мизерия академия, (където хазната не дава пари дори за заплатите, които паднаха до 500 лв. средно). Може би някога, един ден - "когато се оправи държавата". Вместо обратно, както е в цял свят - да се финансира науката, та да каже тя на държавата как да се оправи. Но министърът поне да отговори на въпроса защо неговото министерство - също толкова бюджетна институция като академията, не чака да цъфнат налъмите, не го натискат да си изкара отнякъде парите, които харчи, ами получава от държавата (сиреч от всички нас) сумичките и за надуто парно, и за ток, и за разточителни командировки, да не говорим за заплатите. Като всички министерства. Сега предстои месечните възнаграждения на чиновниците да се увеличат до 4000 лв. За компенсация, че щели да им забранят да вземат пари от бордове...     
 



 
 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1472

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1492

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1912

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1261

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1446

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 9536

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3999

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1527

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1827

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1638

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ