15 Юли 2024понеделник01:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Референдумът за АЕЦ "Белене" определя бъдещето на България

Политическата класа, взела решението за спиране на проекта, трябва да поеме своята отговорност

/ брой: 259

visibility 3004

Ангел Гаджев

"Проучването е прерогатив на българското правителство. Това е нещо, което у нас наричаме due diligence. Става дума за наистина голям проект, свързан с много пари. Смятам, че това е най-справедливият и разумен начин".
Посланик Марси Райс

Последните събития около сагата АЕЦ "Белене" раздвижиха блатото в българския политически живот. Българското общество, европейските анализатори и задокеанската политическа дискретност по въпроса с инвеститора на новия американски посланик в България, г-жа Марси Рийс, показват само едно. Темата е от стратегическо значение за бъдещето на държавата. За това се дискутира толкова яростно и от привърженици и от противници на проекта, като в битката се включиха и международните анализатори.
Непоследователните решения и действия на българската политическа класа по този проект показаха нейната нерешителност и невъзможност да взема решения, обосноваващи се на логика, практичност, икономически аргументи и коректност. Правителството взема решение за отказ от "Белене", но се подсигурява с парламента, за да си измие ръцете като Пилат Понтийски. Впоследствие бърза да вземе ново решение, при наличието на появилия се инвеститор. Парламентарната група на ГЕРБ излиза с предложение към НС за даване мандат за преговори. Последва решение да се спрат всякакви преговори, преди провеждането на референдум. Какво ще решат управляващите в следващите часове е тема инкогнито.

Може би чакат инструкции

от тези, които ги направляват. От изток или от запад. Затова най-добре е това решение да се вземе от суверена. Защото политическата класа на България доказа своята непригодност да служи на интересите на обществото, а парламентарната демокрация у нас показа значителни дефекти. Затова е необходим референдума - за да има възможност най-после решението по този въпрос да стане факт, който ще даде възможност проектът "Белене" да се осъществи с обществена гаранция, или да се прекрати по същата причина.
Защо въпреки 30-годишната сага около проекта, той е тема щ1 за българското общество, както и представлява интерес за могъщи държави като САЩ и Русия? Защо след като затворихме 3 и 4 реактор на "Козлодуй" по европейски препоръки, продължаваме да самоунищожаваме енергетиката и икономиката? Дали това не е сценарий, който цели от износител на енергия да се превърнем в нетен вносител? Защо АЕЦ "Белене" е водеща тема в момент, в който се оказа, че Европейската комисия откри проблеми в сигурността на всичките 19 ядрени централи във Франция? Същата тази Франция, която най-много настояваше за затварянето на 3 и 4 блок на "Козлодуй". За да предлага своята ядрена енергия безпроблемно.
Безумните политически решения вземани от настоящото правителство в областта на енергетиката достигнаха своя връх с потвърждаване на 28.03.2012 г. от 41-то Народно събрание на взетото от правителството на ГЕРБ решение за спиране на проекта "Белене". Увеличеният иск на руската компания "Атомстройекспорт", част от структурата на "Росатом" срещу НЕК в Арбитражния съд в Париж поражда редица въпроси, чиито отговори трябва да бъдат дадени от политическата класа и управляващото мнозинство. Така се процедира в нормалните държави на изток и на запад от Балканите.
1.Това безпрецедентно по своята същност решение за спиране на проекта отразява ли националните интереси на България? Или е взето под натиск, оказан от държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън и бившия вече посланик Уорлик?
2. Не обезкървяваме ли умишлено българската енергетика, затваряйки 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", заради европейското членство на България и спираме проекта "Белене", за да отворим пазарна ниша на военния партньор на САЩ - Турция, която строи 2 ядрени централи на границата с България?
3. На базата на какви икономически факти и разчети министър Добрев и премиерът Борисов се позоваха, вземайки това решение?
4. Какво печелим и какво губим, когато се вземат с лека ръка еднолично решения по мегапроекти с национално значение, свързани с националната сигурност на България и кой ще плати сметката?
Както цитирах посланик Марси Райс, става въпрос за много пари. А когато има много пари, или геостратегическо положение на една държава, а в този случай има съчетание и от двете причини, идва намесата на великите сили. Защото икономиката е глобална.
Неадекватните, непремерени, вулгарни и цинични изявления на премиер, вицепремиер и министър на финансите във връзка с иска на руснаците показват, че управляващата олигархическа групировка ГЕРБ не е в състояние да управлява адекватно държавата. И оставането й на власт ще струва прекалено скъпо на българския данъкоплатец. В интерес на чужди компании и държави. Това се отрази и в социологическите изследвания, направени неотдавна от водещи социологически агенции.
Как се държи България към Русия, държава с икономическа мощ, територия и население, с влияние в световен мащаб? Скандално. Защо? Какво не ни хареса в предложението на държавната корпорация "Росатом" да разгледат вариант за финансово структуриране на проекта без допълнителни загуби за България? Защо се отказахме да притежаваме 51% от акциите на АЕЦ "Белене" и съответния дял от печалбата? Какво им е на руските пари? След като Русия бе отделила милиарди в бюджета си за 2010 г. по този проект, защо стана възможна атаката срещу "Белене" и това ли бе причината за нейното спиране? Какво им е на рублите? Юани, албански леки, евро, долари, има ли значение, след като икономически е изгодно за нас? Държим се с Русия като глезено дете, на което не му се дава играчка. Несериозно!

US лобита в конфликт на интереси

"Уестингхаус" и Фондация "Америка за България" спонсорираха конференцията на противниците на ядрената енергетика в България, проведена на 19.09.2012 г. в "Радисън". На нея не бяха поканени защитниците на тезата "За АЕЦ Белене". Защо? Това, че от джоба на американския данъкоплатец се разходват пари за протежиране на американските икономически лобита в чужда държава не е ли конфликт на интереси? След като "Уестингхаус" е избрана да участва в предпроектното проучване на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", това не е ли конфликт на интереси?Икономическият лобизъм на територията на България, държава-членка на ЕС, посредством фондация "Америка за България" е явен и не се наблюдава никъде другаде в Европа. Това не е ли намеса във вътрешните работи на една суверенна държава под благосклонния поглед на държавните институции? Дали взетото решение от Франк Бауер след 21 години начело на Българо-американския инвестиционен фонд (1991-2012), Българо-американската кредитна банка (1996-2008) и Фондация "Америка за България" (2008-2012) да се оттегли от всички позиции, считано от 30 септември 2012 г. няма връзка с неудовлетворителните резултати на американската фондация по затварянето на този проект?
Доларът, тази световна валута? Само 20% от доларите в световен мащаб не миришат на кокаин. Най-мръсните пари. Америка, страна, която може да си позволи да печата по 400 милиона долара на ден за да се справи с дефицита, има имперско поведение срещу една европейска държава, която е във валутен борд, не може да печата пари и тъне в мизерия. Къде е справедливостта?
Решението, взето от правителството и парламента, с което се прекрати проекта "Белене" устройва изцяло енергийната стратегия в региона на новите ни господари. То е безпрецедентно и от него ще загубим всички, плащайки неустойки, компенсации, преки и косвени загуби, надхвърлящи 12 милиарда евро. Това беше удар срещу българските национални интереси. И политическата класа, взела това решение трябва да поеме отговорността пред българския народ.
Появата на американската фирма инвеститор като от небитието в момент,в който битката за "Белене" беше изгубена показа че:
1.Проектът е икономически рентабилен.
2.Проектът е възможен.
3.Проектът е реален и ефективен.
И като такъв даде да се разбере, че държавата се движи на автопилот. Въпросът е кой каква теза защитава и защо? Как проектът "Белене" ще се отрази на бъдещата политика на България? Кой какви политически, икономически и други цели преследва? Дали дългосрочната икономическа перспектива на България не става заложник на политически амбиции на управляващите от ГЕРБ?
Нека си представим България без да строи АЕЦ "Белене". Ако централата я няма, неминуемо ще започнем да внасяме енергия. Защо? Защото 5 и 6 реактори на "Козлодуй" са с определен лимит, който изтича скоро. Дотогава не е възможно построяването на нов 7 реактор по изказванията на специалистите. Както и цената му с неустойките по "Белене" ще достигне над 12 милиарда евро. За един реактор. При това отново руски, защото нашата ядрена енергетика е създадена на базата на руската ядрена енергетика и договорите, сключени между "Атомстройекспорт" и НЕК го обуславят. В това няма нищо лошо, защото руските ядрени реактори от трето поколение са признати като най-надеждните от световната ядрена общност.
Ще трябва да плащаме парникови емисии за производството на енергия от американските ТЕЦ, съгласно европейските директиви, цената на енергията от ВЕИ не е достатъчна и е прекалено скъпа. Това означава внос на енергия на международни цени. А каква ще бъде цената на която ще се осъществи този внос? Познайте. Реално този сценарий не е от най-благоприятните за българската икономика. Но е благоприятен за тези, които имат икономическата изгода да го осъществят. И със зъби и нокти настройват обществото срещу "Белене". Вкарвайки в играта и американската фондация "Америка за България".
Да си представим България с осъществен проект АЕЦ "Белене". Безспорно трябва да се вземат предвид всички разходи, направени до момента, изградените 4 от 7 етапа на строителството, спрямо европейските изисквания както и средно благоприятния сценарий, който дава HSBC за цена на проекта от 8 милиарда евро. Проектът "Белене" беше със статут на международен, като партньори на ЗАО "Атомстройекспорт" бяха "Сименс" и "Арева". При прогнозируема и ясна политическа линия на властите в България и взето решение за необратимо рестартиране на проекта, големите европейски компании със сигурност ще се появят, защото проекта е възможен, най-евтин в света, достигнал на етап, който предполага завършване преди 2020 г.

Откъде ще се намерят пари?

При тези обстоятелства пари за проекта ще има, защото е икономически изгоден. Капиталът си прокарва път винаги, когато има интерес. При констатацията, че няма ядрена централа в света, която не акумулира печалба, не виждам проблем за намиране на финансиране. По-скоро въпросът опира до това кой какво да притежава от бъдещата централа. Решението за рестартиране на проекта ще даде около 9 000 работни места в нея, както и около 60 000 работни места в съпътстващите отрасли. АЕЦ "Белене" може да се превърне в проект, който освен да ни даде възможност да продължим да бъдем ядрена държава, да започнем и рестарт на икономиката на България. Това е един мегаструктурен проект, чрез който имаме уникалния шанс да издърпаме напред и да си осигурим благоприятна икономическа среда в бъдещето, прогнозируеми цени на енергията и възможност да достигнем средноевропейско ниво. Ако имаме разумна политическа класа, която да се вслуша в мнението на специалистите, експертите и икономическите анализатори.

А сега накъде? Към референдум!

Референдумът трябва да се проведе и то не бързо, както казва министър-председателя Борисов, а след като се сложат всички карти на масата, за да стане ясно на обществото какъв важен въпрос трябва да реши. Той трябва да се проведе в обстановка на почтеност, прозрачност и коректност, защото това решение е по-важно от решението кой да управлява за 4 годишен период. Защото въпросът за бъдещето на АЕЦ "Белене" е въпрос за бъдещето на България. А българският народ нееднократно е доказвал, че умее да взема стратегически решения, за разлика от тези на които делегира правата си.
 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1664

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1866

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1882

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1707

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1733

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ