12 Август 2024понеделник12:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Светът е малък

Девети

/ брой: 208

автор:Николай Коев

visibility 41570

Днес е девети септември. За доста българи от средното и по-възрастното поколение това е ден с особено значение. Неизбежно за тях ще изплуват спомените за манифестациите, тържествените слова, награди и банкети с онази леко приповдигната административна разточителност. Ще се сетят за пълните трапези на фона на истинската българска народна музика, а и за приятния унес с ритмите на Дико Илиев. Някои ще се сепнат от героизацията на събитията и определени личности, но и от извършеното от хора чисти и идеалисти, принесли в жертва живота си в името на справедливостта и един по-добър свят. За немалко представители на младото поколение деветият ден на деветия годишен месец е просто обикновена дата след осми и преди десети септември, за която "старите" говорят нещо от тяхната младост. Други ще прибавят тухла в стената на разединението и с псевдодемократичен устрем ще се стараят да ни убеждават какво мракобесие е властвало в онзи, социалистическия строй. Как всичко, на което в годините след 1944-а хората отдаваха труд с любов, ентусиазъм и радост, е било дело на едва ли не масова параноя в резултат на комунистическата пропаганда. Отново глашатаи на новото време ще говорят за "комунистически преврат", "окупация на България от Съветската армия", "лагери", "тоталитарна власт", "досиета и Държавна сигурност", "комунистически режим" и какво ли не, само и само да се анатемоса социалистическият период на България. В употреба пак ще се пуснат изтърканите като стари дънки, разцепени от бдителен милиционер, притчи за бананите и мандарините само по празници, за дефицита на луксозни стоки и наличието им само в "Кореком", за изстрадалите естрадни бардове дисиденти (тогава не се определяха като такива!), които не слизаха от подиумите на "Концертна дирекция" и пълнеха оскъдното ефирно време на единствената телевизионна програма. Очаквайте изобилие от страдалци в социалистическия мрак, използвали този червен трамплин за своя волен полет в синевата на либералдемокрацията. Или на техните деца, закърмени с антикомунизъм от изначално правоверни, но впоследствие дезертирали комунисти. Или просто от хора, направили големите пари от придобиването на активи (да не употребя по-точна дума) от същата тази опустошена от социализъм България.
В отредената ми колона във вестника не мога да вместя всичко, което изплува в съзнанието за Девети. Наричам го така, защото за хората от моето, да не говорим за следващите, поколения няма съмнение за кой Девети става въпрос. Като роден цели седем години след "преврата" през 44-та, моя милост е типичен продукт на социалистическото време в периода на своето израстване. Няма да ви занимавам с излишни подробности поради дефицит (но не както днес към държавността!), а на вестникарско място. В детството играехме много и родителите ни не се притесняваха, че се прибираме късно след кварталните войни на "стражари и апаши". Имаше пълна сигурност. За престъпност като днешната не можеше и да става въпрос, и това спокойствие се пренасяше и по време на традиционните 22-дневни безплатни почивки на морето с профсъюзни карти. По-късно в известното 11-о училище започнаха да идват треньори от районното дружество "Левски", за да ни агитират и привличат към детско-юношеските отбори. Избрах баскетбола и отдадох седем години на любимия спорт. За което бе необходимо само желание, труд и никакви средства за екипировка, тренировки, лагери, медицинско осигуряване, пътуване в страната за състезания. В студентските години - абсолютно безплатно обучение, стол на символични цени, а след това широки възможности за работа, пак безплатно здравеопазване, пак гарантирана сигурност. И така до 10 ноември, но 1989 г.
След тази условна линия в живота ни, признайте си, се случи нещо по-различно. Някои удариха в десетката и построиха истинския комунизъм. Масата обаче остана слисана от арогантността и бездушието на капитала. В своите лъжедемократични конвулсии държавата ни не успя да запази социален облик, независимо от позакъснелите усилия на политиците от левия сектор. И се започна: за здраве - плащай, за обучение - плащай, за всичко под слънцето - плащай, и то с най-мизерните заплати и пенсии в Европа. Питам се като средностатистически наивник - кога народът български живееше по-добре? Отговорът е повече от ясен, но днес мнозина не се осмеляват да го изрeкат на глас. Затова отново властолюбци повличат електоалната единица на избори, омайвайки я с перспективи за бляскаво бъдеще. С малко уточнение обаче: ...вие ни осигурете сега луксозния живот в парламента и извън него, а на вас в неизвестна перспектива обещаваме благоденствие под сянката на партията, прежъдняла за тотално управление след едногодишна опозиция. Какъв справедлив бартер само. При това със сигурност ще има гроздове от банани, съвсем не както след 44-та. Логично е, защото днес не сме социалистическа, а бананова република. 
Честито!

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 75

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 92

БСП тръгва към изборите обединена

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 152

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 80

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 81

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 97

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ