12 Август 2024понеделник21:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Експерти настояват за масово тестванe

Новото звено за борба с коронавируса на проф. Костов се опълчи на щаба на ген. Мутафчийски

/ брой: 57

автор:Ростислава Иванова

visibility 1673

Новосъздаденият Медицински съвет за КОВИД-19, оглавяван от проф. Коста Костов, даде първия си брифинг и настоя за масово тестване на населението. Така съветът влезе в сблъсък с Националния оперативен щаб, оглавяван от проф. Венцислав Мутафчийски, според който бързите тестове са ненадеждни.

Експертите ще изготвят алгоритми за ползването на бързите тестове, както и упътвания за лекарите как да действат, така че да не са правно уязвими и да няма дискриминация на пациенти. От съвета настояха и да се осигури запас от хининови лекарства, но те да се ползват само при подбрани пациенти.

Бойко Борисов коментира, че България е заявила 1 милион бързи тестове в рамките на общата поръчка на Европейския съюз и се надява те да са най-ефикасните.

Припомняме, че идеята за Медицинския съвет се роди на среща на проф. Костов с Бойко Борисов на 22 март, след като редица изявени лекари изказаха несъгласие с решения на щаба. 

"Различните мнения не са конфронтация. Задачата на съвета е да помогне на държавата да се справи с проблем, за който здравната ни система не е подготвена, да защити лекарите и пациентите. Заровили сме томахавките, сега е мъжко време. Всички имаме нещо зад гърба си в нашите биографии", заяви Костов, който е бивш кадър на ВМА, напуснал заради противоречия с проф. Венцислав Мутафчийски, който оглавява оперативния щаб. Костов подчерта, че Медицинският съвет ще дава съвети на премиера, но не и решения.

По-рано вчера проф. Мутафчийски каза, че бързите тестове са ненадеждни и затова е предпазлив за широкото им използване. Според медицинския съвет обаче това не е вярно и членовете му ще препоръчат въвеждане на масов скрининг на населението именно с тях. Шефът на Детската клиника в Инфекциозната болница доц. Атанас Мангъров заяви, че са нужни имунохроматографски тестове, които да показват дали и кога някой е прекарал инфекция. В страните, където се води успешна борба с КОВИД-19, се правят голямо количество изследвания и те не могат да се правят с бавни тестове, като например, Германия, където се правят по 20 000 изследвания дневно, обоснова се Мангъров. 

Медицинският съвет ще изготви алгоритми за ползването на бързите тестове, обяви клиничният вирусолог проф. Радка Аргирова. "Алгоритъм е нещо по диагностиката, от което се чувства огромна липса в цялата страна. Искаме да съдържа кога, какви тестове, каква интерпретация, какво се прави след първия резултат и какво се прави с пациента", каза тя.

Въпреки че твърдят, че няма да действат като "паралелен щаб", адвокат Мария Петрова каза, че ще направят упътвания за лекарите как да действат, така че да не са правно уязвими и да няма дискриминация на пациенти. Фармаколотът проф. Георги Момеков обяви, че трябва да се осигури запас от хининови лекарства, но те да се ползват само при подбрани пациенти. Това са лекарства със страшно много странични ефекти, които могат да се проявят месеци след преустановяване на терапията, твърди преподавателят по фармакология в Медицинска академия.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ