12 Август 2024понеделник09:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Каузата на БСП днес? - Конституцията!

Нужен ни е истински исторически преврат от царството на произвола към общество на свободни граждани в отговорна държава

/ брой: 1

автор:Георги Пирински

visibility 2813

Повече от очевидно е, че на страната е нужен нов курс. Така наречената стабилност, която ни се внушава, всъщност е застой, обричащ България на трайно изоставане. Изостреното до крайност усещане за безпътица сега поражда изобилие от "визионерски прозрения" и "първопроходчески" предначертания. Те се разпространяват на фона на упорито насажданата в обществото "истина", че Конституцията била първоизточникът на всички провали и злини през последните 25 години. В този ред на мисли тезата ми, че именно Конституцията дава необходимата посока за развитието на страната, може и да прозвучи напълно несъстоятелно.
Да, но нека все пак се опитаме да мислим отвъд споменатата "истина", така удобна за всички, награбили се с власт и пари именно чрез безогледното поругаване на закон и морал. Да го направим, като проверим дали всъщност Конституцията не съдържа нужните отговори на най-острите съвременни предизвикателства пред гражданите и пред страната. Светът пред очите ни не просто се променя - не без основание се твърди, че такъв, какъвто го познаваме, той си отива; оттук и въпросът за мястото на България в новите реалности. Икономиката стагнира, а обществото устойчиво се корумпира, но въпросът има ли практическа алтернатива, остава открит. Хората губят всякаква вяра в държавата и институциите й, но проблемът е кой е пътят към култивирането на доверие между граждани и държава в новата рамка на цифровизираното общество.
Нека преди да потърсим отговорите, които Конституцията ни предлага, си припомним, че 12 юли т.г. бележи 25 години от нейното приемане през 1991 г. от Седмото Велико Народно събрание с подписите на 313 от 400-те народни представители. А, който си направи труда да погледне списъка на имената им, ще види, че преобладаващото мнозинство бяха хора - пример за отговорност не само пред онзи исторически момент, но преди всичко пред бъдещето на страната. През изминалите години на форумите по повод годишнините на Конституцията преобладаваха спомените и анализите около нейното изготвяне и приемане - с произтичащото впечатление за нещо отминало, без особена стойност за днес и утре. Напротив, тази година дискусиите следва да разгледат основния закон като съдържание и потенциал за развитие в контекста на съвременните предизвикателства.
Първото предизвикателство безспорно е т. нар. външен фактор - съждението, че поне три четвърти от ставащото у нас зависи от него, явно придобива нова актуалност. Ето и напълно валидните за днес отговори на Конституцията за това, каква да бъде позицията на България в региона, в Европа и в геополитически план:
Външната политика на България се осъществява в съответствие с принципите и нормите на международното право. Основни цели на външната политика на Република България са националната сигурност и независимостта на страната, благоденствието и основните права и свободи на българските граждани, както и съдействието за установяването на справедлив международен ред. Република България участва в изграждането и развитието на Европейския съюз. Превръщането на тези конституционни норми в държавна политика би представлявало качествено нов външнополитически курс, отговарящ на националните интереси в трансформиращата се геополитическа среда. Такъв курс ще бъде пряко отрицание на разбирането за "началниците и ние", на сляпото придържане към насаждани евроатлантически стереотипи, както и на потребителското разбиране за членството в Европейския съюз.
Наред с външния не по-малко остро стоят въпросите и за "вътрешния" фактор - т.е. за състоянието и перспективите за икономиката и за обществото. Съгласно Конституцията: Икономиката на България се основава на свободната стопанска инициатива. Законът създава условия за коопериране и други форми на сдружаване на гражданите и юридическите лица за постигане на стопански и социален напредък. Държавните имоти се стопанисват и управляват в интерес на гражданите и на обществото.
Република България гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободно развитие на човека и на гражданското общество. Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите. Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.
Превръщането на посочените конституционни гаранции от мъртва буква в жива реалност би било истински исторически преврат от царството на произвола към общество на свободни граждани в отговорна държава. Градежът на отношенията в обществото въз основа на закона и на взаимното зачитане постепенно би превърнал солидарността от преуморена фикция в реалност.
Съзнателното инвестиране в общия интерес да има работеща държава чрез дължимите данъци според личните доходи и собственост, би било истински концептуален преврат спрямо властващото  скудоумие, според което на т.нар. ден на свободата, в края на април, държавата "спира да ти взима" парите чрез данъци и ти започваш да ги харчиш "за себе си"!
Но за да има някакъв реален шанс подобно инвестиране в общото благо, необходимо е самата държава да докаже с делата си, че служи не на друг, а на своите граждани - и физически, и юридически лица, на висшите интереси на днешна и утрешна България. Конституцията, в която е вграден стремежът на нейните създатели да изразят волята на българския народ, прогласява  създаването именно на такава демократична, правова и социална държава:
Република България е единна държава с местно самоуправление. В нея не се допускат автономни териториални образувания. Териториалната цялост на Република България е неприкосновена. Официалният език в републиката е българският.
Партиите съдействат за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите. Печатът и другите средства за масова информация са свободни и не подлежат на цензура. Изборите, националните и местните референдуми се провеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.
Гражданите имат право на труд. Държавата се грижи за създаване на условия за осъществяване на това право. Семейството, майчинството и децата са под закрила на държавата и обществото. Основното и средното образование в държавните и общинските училища е безплатно.
През отминалата година нова скорост набра пропагандата за смяна на сегашната Конституция, за избори за ново Велико Народно събрание. Днес едно шоу обикаля из страната със заявката за седем точки, които из основи да променят държавата - с аргументи, които не издържат и елементарната по-сериозна критика.
Изложението дотук би трябвало да свидетелства, че БСП днес следва да издигне като своя определяща кауза отстояването на Конституцията като основата за нова политика за изход на България от сегашната безпътица, обосновано отрицание на посоката, в която я тласка сега управляващата, скарана със себе си коалиция. Твърдение, което несъмнено поражда дискусия - нека я проведем с ясното съзнание, че сме длъжни да възстановяваме дълбоко накърненото доверие към партита ни като носител на надеждата за по-добро бъдеще.
Дискусия на равнище, достойно за 125-годишната Българска социалистическа партия.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1700

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1727

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 2198

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1573

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 2494

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1645

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 11006

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 4626

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1746

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 2087

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1852

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ